4p
Nem volt egyszerű dolga a franciáknak, akinek 11 jelölt közül kellett végül kiválasztaniuk azt a kettőt, akire rábíznák az ország vezetését a következő időszakra. A szavazatok 96 százalékos feldolgozottsága mellett végül Emmanuel Macron és Le Pen mérkőzhet meg a második fordulóban, az izgalmak azonban még csak most kezdődnek.

Lezárult a francia elnökválasztás első köre, amelyben végül bejött a korábbi papírforma, így végül a 39 éves független, Európa-barát Emmanuel Macron és a 48 éves szuverenista, bevándolrás- és Európa-ellenes Marine Le Pen jutott tovább a május 7-i második fordulóba. A Reuters cikke szerint ráadásul ha a vasárnapi eredményeket nézzük, Macron gyakorlatilag a farzsebében érezheti a győzelmet, igaz, a küzdelem végül szoros volt: a volt szocialista vezetés egykori gazdasági minisztere a szavazatok 23,9 százalékát tudhatta magáénak, szemben Le Pen 21,4 százalékával – legalábbis ezek voltak az arányok a szavazatok 96 százalékos feldolgozottsága mellett.

A botrányos Francois Fillon számára - nem meglepő módon - óriási bukta volt az elnökválasztás, a szavazatok 19,9 százalékát tudta bezsebelni, míg a szélsőbaloldali Jean-Luc Melenchonra az emberek 19,5 százaléka szavazott.  Ezzel gyakorlatilag hivatalosan is elvérzett a 60 éven át uralkodó jobbközép-balközép páros, a továbbiakban az a kérdés, hogy a két tábor szavazói kikre teszik le a voksukat a következő fordulóban.

A történelem ismétli magát?

Ahogy arról már korábban írtunk, nem volt egyszerű dolga a franciáknak, hiszen gyakorlatilag a két szélsőség közül kellett választaniuk, ráadásul a lakosság közel fele (41 százalék) valamelyik szélsőség felé hajlik. Bár nem valószínű, hogy a szélsőségesek hirtelen átfordulnának a másik oldalhoz, a kommünikéket elnézve kísértetiesen hasonlít az eset a 2002-es francia választásokra.

Marine Le Pen, a francia ellenzéki szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke köszönti támogatóit Henin-Beaumont-ban 2015. december 6-án, a kétfordulós regionális választások első fordulója után. A France2 közszolgálati televízió által ismertetett exit poll eredmények szerint a Nemzeti Front a szavazatok 30 százalékával megnyerte a francia regionális választások első fordulóját. (MTI/EPA/Julien Warnand)

Ekkor Le Pen apja, Jean-Marie Le Pen ugyan maga is eljutott a második fordulóig, ám ekkor jobb és baloldal összefogva szavazott ellene, mivel az ő politikáját túlságosan xenofóbnak találták, és inkább a konzervatív Jaques Chirac-ot választották. Bár Marine Le Pen jóval enyhébb politikát folytat, ráadásul rengeteg támogatója van a fiatal szavazók körében - amellett, hogy hosszú ideje ő az első női induló, ami szintén sokak számára szimpatikus - az ő esetében is kinéz, hogy Fillon és a többi kieső jelölt szavazói végül inkább Macront támogatják majd.

Macron ellenszélben

Bármelyik jelölt is nyer két hét múlva, biztosak lehetünk abban, hogy forradalmi hangulat lesz egy darabig Franciaországban. Amennyiben Le Pen győz, úgy biztosak lehetünk abban, hogy folytatja apja be nem végzett harcát a globalizmus, az Európai Unió és a külföldi bevándorlás ellen, hisz kampányszövegeiben is ezek és a szabad áramlású terrorizmus ellen szólalt fel. Számára ugyanakkor ott lebeg annak lehetősége, hogy akárcsak az apja esetén, most is érvényesül a "sok lúd disznót győz" érve, és egyszerűen leszavazzák az emberek, józanságra hivatkozva.

Forrás: Wikimedia Commons

Macronnak ugyanakkor mindenképpen meg kell küzdenie majd a lakosság nacionalista érzésű táborával, akikből, hasonlóan az Európában érzékelhető nemzeti érzelmek erősödéséhez, Franciaországban sincs kevés. A politikus saját elmondása szerint ráadásul le akarja bontani az országot "30 éve fogságban tartó", az "összes probléma melegágyául" szolgáló rendszert, emellett komoly figyelmet szentelne a munkaügyi reformoknak, amivel szintén széles körben lehet nemtetszést kiváltani. Bárhogy is alakul, nem fogunk unatkozni Európában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG