1p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb, 40 milliárd dolláros mennyiségi enyhítést jelentett be az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed Nyíltpiaci Bizottsága kétnapos kamatdöntő ülését követően csütörtökön. A testület egyben jelezte, hogy 2015-ig a jelenlegi, rekordalacsony 0-0,25 százalékos szinten tartja irányadó kamatcélját.

Elindítja a kvantitatív lazítás harmadik körét az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve, a QE3 program keretében a Fed korlátlan kötvényvásárlási programot hirdetett, melynek havi limitje 40 milliárd dollár lesz. A programot egészen addig folytatják, míg a gazdaságban érzékelhető javulás nem lesz. A Fed közleménye elsősorban a munkaerőpiaci helyzettel indokolta a döntést.

A Reuters által megkérdezett elemzők 65%-a vélte úgy, hogy Ben Bernanke a Fed Nyíltpiaci Bizottságának kétnapos ülése után bejelenti a QE program folytatását. Újdonság viszont, hogy a testület jelezte: 2015-ig a jelenlegi, rekordalacsony 0-0,25 százalékos szinten tartja irányadó kamatcélját.

Egyre lassuló növekedés, 8%-os munkanélküliségi ráta

Korábban elemzők úgy vélték, a Fed csak az év végén jelenti be a program folytatását, a napvilágra került makroadatok azonban arra sarkalták a testületet, hogy már most beavatkozzon a piaci folyamatokba. A Fed most közzétett közleménye kiemeli, az amerikai gazdaság növekedése folyamatosan lassul, a második negyedévben éves szinten 1,7%-os volt "csak" a bővülés, míg a munkaerőpiaci helyzet nem javult, a munkanélküliségi ráta 8%.

A foglalkoztatottság csekély mértékben javult csak, az egyedüli pozitív adat, hogy nőtt a fogyasztás. A Nyíltpiaci Bizottság értékelés szerint a Fed beavatkozása nélkül a gazdaság nem tudna olyan ütemben növekedni, hogy érdemben javuljon a munkaerőpiaci helyzet. Márpedig a Fed célja kettős: az árstabilitás fenntartása mellett a foglalkoztatottság bővítése. Inflációs kockázatokkal a testület nem számol, annak ellenére, hogy néhány üzemanyag ára megugrott, a pénzromlása üteme stabilnak mondható. Ez azért is fontos, mert a QE3 valószínűleg hatni fog a fogyasztói árak emelkedésére.

A ma megjelenő, a vártnál gyengébb adatok is ebbe az irányba hatottak (két hónapja nem kértek annyian munkanélküli segélyt az Államokban, mint most).

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felemás számok jöttek Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 16:19
Az amerikai gazdaságról tettek közzé adatokat.
Makro / Külgazdaság Van, ahol dübörög a szekér Európában
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 13:45
A vártnál jobb lett az euróövezeti GDP-adat.
Makro / Külgazdaság Vége lehet a Magyarország elleni eljárásnak?
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 12:56
Értékeltek az uniós szakértők. 
Makro / Külgazdaság Mindenki köszönetet mondhat a cukornak
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 12:28
A FAO árindexe kedvező irányba mozdult. 
Makro / Külgazdaság Meglepetésre kamatot vágtak az indiai jegybankárok
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 11:15
Az irányadó ráta 5,5 százalékra csökkent. 
Makro / Külgazdaság Hosszú idő után kapott reménysugarat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 08:35
Áprilisban ugyan még mindig csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva, de a munkanaphatással kiigazított 2,3 százalékos mínusz a tizennégy hónapja tartó negatív trend legalacsonyabb mutatója.
Makro / Külgazdaság Csinosabb számok jöttek a boltokból
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 08:30
Megnőtt a vásárlási kedv áprilisban. 
Makro / Külgazdaság Merz szerint Trump a kulcsember a háború befejezésében
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 07:13
A háború befejezéséről is tárgyalt a német kancellár az amerikai elnökkel. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor egyre nagyobb nyomás alatt van és ez még közel sem a vége
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 19:01
Növekvő hiány, befagyasztott EU-pénzek, milliárdos büntetések – az Euractiv szerint súlyos pénzügyi nyomás alatt áll a magyar gazdaság a 2026-os választások előtt. Orbán „háborúellenes költségvetéssel” válaszol, de Brüsszel újabb jogállamisági vitákra készül.
Makro / Külgazdaság Megint vágott az EKB – itt a legfrissebb gazdasági előrejelzés!
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 15:31
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG