2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Még ehónapban elérik az évtized legnagyobb deficitjét, mert a tagállamok késnek az éves hozzájárulással.
Az ENSZ központja New Yorkban. (Forrás: Wikipedia)

Veszélybe került az ENSZ alkalmazottjainak jövő havi fizetése a tagállamok tartozásai miatt - figyelmeztetett António Guterres ENSZ-főtitkár New Yorkban, helyi idő szerint kedden.

Guterres az ENSZ Közgyűlésének költségvetési bizottsága előtt azt mondta: ha nem dolgozott volna január óta azon, hogy csökkentse a kiadásokat, a világszervezet már a közgyűlés szeptemberi csúcsszintű ülésszakának költségeit sem tudta volna előteremteni.

"Ebben a hónapban elérjük az évtized legnagyobb deficitjét" - hívta fel a figyelmet. "Lehet, hogy novemberben arra sem lesz elég pénzünk, hogy kifizessük az alkalmazottainkat" - tette hozzá. "Munkánk és reformjaink veszélyben vannak."

Az ENSZ 193 tagja közül 64 nem fizette be az éves hozzájárulást, köztük a világszervezet legnagyobb befizetője, az Egyesült Államok sem. Az ENSZ 2019-es költségvetése körülbelül 3,3 milliárd dollár (1000 milliárd forint), amelynek 22 százalékát az Egyesült Államok adja. Az ENSZ szerint Washingtonnak idén 674 millió dollárt (több mint 204 milliárd forintot) kellene befizetnie, továbbá 381 millió dolláros (115,4 milliárd forintos) elmaradása van a korábbi költségvetésekből. Az Egyesült Államok általában októberben szokta befizetni tartozásait.

Idén mások mellett még Brazília, Irán, Izrael, Mexikó, Dél-Korea, Szaúd-Arábia és Uruguay sem fizetett hozzájárulást az ENSZ-nek.

Donald Trump amerikai elnök korábban jelezte: szerinte tisztességtelenül nagy teher nyomja Washington vállát az ENSZ-ben, és a világszervezet reformját követelte.

Guterres több lépést tett az ENSZ hatékonyságának növeléséért és a működési költségek csökkentéséért. A főtitkár a fizetésképtelenség fenyegető árnyékában már szeptemberben úgy döntött, hogy rendkívüli intézkedéseket léptet életbe. Ezek értelmében nem lehet betölteni a megürült állásokat, kizárólag a legfontosabb utazásokat engedélyezik, és több találkozót töröltek vagy elhalasztottak. A döntések a többi között az ENSZ New York-i, genfi és bécsi székhelyét is érintették.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter nem akármilyen hírt közölt Paksról
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 20:35
Helyreállt a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Betalált a becslés: nem okozott meglepetést az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 18:49
A második negyedévben az előzetes becsléssel összhangban, 1,5 százalékkal nőtt évesítve az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis szerdán közzétett második becslése alapján. Az idén az első negyedévben 2,1 százalék volt az évesített növekedés.
Makro / Külgazdaság Nem bírják tartani a lépést Kínával a németek?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 14:02
Hiába születnek komoly befektetések a szektorban.
Makro / Külgazdaság Indul a munka: így indít az MNB-botrányt vizsgáló parlamenti bizottság
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 13:39
A pénz útját és a politikai felelősséget is fel fogja deríteni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró országgyűlési vizsgálóbizottság – emelte ki a Tisza Párt országgyűlési frakciójának a vizsgálóbizottság szerdai alakuló ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján a bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Rég volt ekkora visszaesés a magyar beruházásoknál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 08:30
A teljesítményt leginkább a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás ágazata húzta vissza.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij drónjai lépésre kényszerítették Putyint, aki így megkaparinthatja a stratégiai vállalatokat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 08:28
Egyre többen érzik Oroszország háborújának súlyát, már a vállalkozók között is.
Makro / Külgazdaság Ezt nézze: kőbe vésték a Monetáris Tanács legújabb kamatdöntését
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 26. 06:46
A Varga Mihály vezette központi bank tegnapi kamatmeghatározó ülése után került sor a lépésre, a hivatalos közzétételi helyen.
Makro / Külgazdaság Palócz Éva: Idén jelentős, 5 százalék feletti lehet a reálbér-emelkedés
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. augusztus 26. 05:41
A Kopint-Tárki vezérigazgatója élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 103. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság A CIA igazgatóját szállította a Moszkvában landoló amerikai gép
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 19:41
Vlagyimir Putyin még egy tömegrendezvényt is lemondott, bár nyíltan senki nem erősítette meg, hogy ő is tárgyalt a CIA igazgatójával.
Makro / Külgazdaság Elkezdte az euró bevezetése szempontjából is sorsdöntő munkát a Magyar Nemzeti Bank
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 17:22
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa végigvitte, amit a júniusi kamatdöntő ülést követően Varga Mihály jegybankelnök bejelentett. A „mini” kamatcsökkentési ciklus keretében a nyár folyamán háromszor mérsékelte az alapkamatot, augusztus 25-én is 25 bázisponttal, 5,5 százalékra. Varga Mihály a Monetáris Tanács sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy amennyiben a kormány komolyan gondolja az euró bevezetését, akkor az MNB-nek is vannak ezzel kapcsolatban feladatai. Az egyik ilyen a jelenlegi 3 százalékos inflációs cél felülvizsgálata, amihez már hozzá is láttak a Szabadság téren.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG