4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság, amelyet különösen keményen sújtott a 2008-2009-es globális gazdasági és pénzügyi válság, bebizonyította, hogy képes kilábalni és megállni a saját lábán - írta a Financial Timesban Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter, akinek cikke hétfőn jelent meg a londoni gazdasági napilap online kiadásának felzárkózó piacokra szakosodott blogrovatában (beyondbrics), kifejtette: Magyarországot a gazdasági válság előtti évtizedben űzött, hitelre épülő, a külső és a belső eladósodottságot folyamatosan növelő gazdaságpolitika, a gyenge növekedési potenciál és a foglalkoztatás alacsony szintje tette különösen sebezhetővé.

A hagyomány és az innováció ötvözése

Több kihívással kellett szembenézni: meg kellett teremteni a költségvetési és pénzügyi stabilitást, a gazdaságot fenntartható növekedési pályára kellett állítani, és ezzel egy időben az elhúzódó költségvetési-pénzügyi válsággal terhelt, kedvezőtlen nemzetközi környezettel is meg kellet birkózni - áll Varga Mihály írásában. A miniszter szerint a kormány - a további recesszió és a társadalmi feszültség elkerülését célzó merész kezdeményezéssel - hagyományos és innovatív intézkedések elegyét alkalmazta gazdaságpolitikájában.

A tavalyi év trendfordulót jelentett Magyarország számára szinte minden vonatkozásban. Varga Mihály szerint a gazdasági folyamatok még a vártnál is jobban alakultak, különösen az államháztartási hiány, amely ismét stabilan a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatt van, és kedvező folyamatok indultak be a reálgazdaságban, főleg a tavalyi év második felében.

A nemzetgazdasági miniszter felidézte, hogy a magyar gazdaság a tavalyi harmadik negyedévben az elemzői várakozásokat jóval felülmúló ütemben, 1,8 százalékkal növekedett, és az ipari teljesítmény, a kiskereskedelmi forgalom és az építőipar jelzőszámai arra vallanak, hogy a negyedik negyedévi növekedés 2,5 százalék körüli lehetett.

Varga Mihály kiemelte annak jelentőségét, hogy a nemzetgazdaság gyakorlatilag mindegyik ágazata hozzájárult a kilábalási ütem meglódulásához. Ennek eredményeként a foglalkoztatás 21 évi csúcson van, 2013 végén több mint négymillióan dolgoztak, 255 ezerrel többen, mint amikor a jelenlegi kormány hivatalba lépett. A foglalkoztatási ráta 3,7 százalékponttal 52,6 százalékra emelkedett, miközben a munkanélküliség 10 százalék - vagyis jelentősen a 12 százalékos euróövezeti átlag - alá csökkent. Ezzel egy időben a reálbérek - 2010-hez viszonyítva - 7 százalékkal emelkedetek, köszönhetően az alacsony inflációnak és a családi juttatásoknak.

Az éllovasok között

A kormány e szilárd alapra építve prognosztizál 2 százalékos gazdasági növekedést erre az évre - írta a nemzetgazdasági miniszter. A tavalyi év vívmányai közül kiemelte az EU túlzottdeficit-eljárásának megszüntetését Magyarországgal szemben. A miniszter szerint ennek eredményeként Magyarország most már nem a lemaradók, hanem az éllovasok közé tartozik a megfontolt költségvetési politika tekintetében, először azóta, hogy csatlakozott az EU-hoz.

Ráadásul a fogyasztói árindex is eddigi mélyponton van, és az alacsony infláció kedvező hatásai már érződnek. Magyarország bebizonyította, hogy képes új, független és sikeres gazdaságpolitikára. Ennek elismeréseként a nemzetközi intézmények - a magyar és a külföldi piaci elemzőkkel együtt - javították a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseiket - írta a Financial Timesban Varga Mihály.

Keleti nyitás

Köztudott, hogy a magyar gazdaság szorosan kapcsolódik a külpiacokhoz, a kormány tavaly elfogadott külkereskedelmi stratégiája ugyanakkor a keleti nyitás politikájára épít, a Nyugat egyidejű megtartásával - fogalmaz cikkében a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint a cél az EU-n belül elért eredmények megőrzésével és lehetőség szerinti növelésével egy időben a kereskedelem bővítése magas fejlődési potenciált mutató országokkal. 

Magyarország bebizonyította, hogy képes kilábalni a válságból és megállni saját lábán, visszanyerte pénzügyi függetlenségét, és megmutatta azt is, hogy képes elérni és fenntartani a gazdasági növekedést - fejeződik be a nemzetgazdasági miniszter írása a Fincial Timesban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG