2p
A Demokratikus Koalíció képviselői márciusban emelnék a járandóságokat, egyben visszamenőleg kifizetve az elmaradt havi nyugdíjpénzeket és kamatokat.
Fotó: MTI

Januárig visszamenőleg 4 százalékos nyugdíjemelésre tett javaslatot a Demokratikus Koalíció a parlamentben. Az idei költségvetési törvényt módosító, rövid előterjesztésben azt írják elő, hogy a 2020-as nyugdíjemelés során 4 százalékos inflációt kell figyelembe venni, valamint, hogy az első két hónapra eső - már kifizetett - nyugdíjak esetében a márciusi, emelt nyugdíjjal együtt kell rendezni a különbözetet és a késedelmi kamatokat.

A hatályos törvény szerint 2,8 százalékos infláció szerint állapították meg az idei nyugdíjemelést. Ezt emelné tehát az ellenzéki párt képviselői 4 százalékra.

Indoklásuk szerint a kormány bevált stratégiája, hogy az éves költségvetésben alul tervezik a fogyasztói árnövekedést, amihez kötődik a nyugdíjak megállapítása. Meglátásuk szerint a 2,8 százalékos idei inflációs szám nem felel meg a tényeknek, a rendelkezésre álló adatok alapján az 4 százalék lesz. Egy kicsit odaszúrnak a Magyar Nemzeti Banknak, amikor az indoklásban megemlítik, hogy a 4 százalék még belefér a jegybank 3 százalék plusz-mínusz 1 százalékos inflációs sávjába. A legutóbbi, januári adat ugyanis 4,7 százalék volt, ami bőven kilóg ebből a sávból, sokan ezért kérdőre is vonták a jegybankot, hogy - figyelembe véve a rekord gyenge, 340-es forintárfolyamot is - miért nem lépett.

A javaslatot az gerjeszthette, hogy - mint említettük - januárban elszálltak az árak, s mint elsőként megírtuk, főleg az idősek által nagyobb arányban vásárolt termékköröknél (élelmiszereknél) jegyzett fel a KSH lendületes drágulást. Ezt követően felerősödtek a kritikus hangok, amelyek előrehozott nyugdíjkiegészítést követeltek (amelynek rendes menetben novemberben van ideje). A DK viszont már tavasz elején elrendezné ezt a kérdést, a nyugdíjak emelésével.

Nem nagyon lehet ugyanakkor kétség, hogy ezt a javaslatot a kormánypártok le fogják pöckölni az asztalról.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború miatt csak horroráron lehet hozzájutni a műanyaghoz
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 10:31
Hamarosan hiány is lehet.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Alacsonyabbak lettek az árak az iparban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:55
Februári adatokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a választási pénzek, iszonyatos mértékben nőttek az átlagbérek Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:30
A bruttó átlagkereset 846 600 forintra, a nettó átlagkereset pedig 585 700 forintra emelkedett januárban Magyarországon – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
Makro / Külgazdaság Pályázatot írtak Brüsszelben: ezzel segítenék meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:42
1,5 milliárdos a keret.
Makro / Külgazdaság Toporogni kezdett az üzamanyagok ára
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:16
Legutóbb pénteken volt híradás az üzemanyagárak alakuléása kapcsán.
Makro / Külgazdaság Kimondták az elemzők: az iráni háború keresztbe tett a magyar exportnak
Imre Lőrinc | 2026. március 30. 12:56
Februárban tovább romlott Magyarország külkereskedelmi mérlege, pedig az iráni háború negatív gazdasági hatásai ekkor még nem is nyomták rá a bélyegét a hazai termékforgalom alakulására. Az export ennek ellenére is visszaesett, ami továbbra is gyenge ipari teljesítményt feltételez. Öröm az ürömben, hogy végre feltámadhatott a cégek beruházási kedve.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG