3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A két legnagyobb kínai technológiai cég, a Tencent és az Alibaba nem kíván együttműködni egy a kormány által megtámogatott hitelminősítő programmal, ennek megfelelően nem is szeretnék kiadni ügyfeleik hitelinformációra vonatkozó adatait.

A Kínai Népi Bank (PBoC) még 2018 márciusában indította el Baihang névre hallgató magánhitel-szolgáltató cégét azzal a céllal, hogy egy olyan nemzeti rendszert hozzon létre, amely lefed 460 millió kínai embert, olyanokat, akik nem rendelkeznek hivatalos hiteltörténettel, ugyanakkor nagy valószínűséggel támaszkodnak az ország hatalmas fintech-ágazatára – írta a Financial Times internetes kiadásában.

Annak ellenére, hogy a Baihang már másfél éve működik, és az egyetlen olyan cég, amely Kínában engedéllyel rendelkezik személyes hitelminősítésre, felhasználói lefedettsége továbbra is rendkívül hiányos. A Kínai Népi Bank által alapított pénzügyi vállalatnak ezért is lenne olyan nagy szüksége a Tencent és az Alibaba által kezelt adatokra.

Az együttműködés hiánya rávilágít a kormány és a kínai technológiai óriások közötti nem különösebben békés viszonyra, már ami a felhasználói adatok kezelését és ellenőrzését illeti.

Részvényesek lettek a fintech cégek

A Tencent Credit és az Alibaba Sesame Creditje arra kényszerültek, hogy feladják a hitelminősítő rendszerek létrehozására irányuló kísérleteiket, miután a Kínai Népi Bank 2018 februárjában visszavonta az erre vonatkozó engedélyét.

Ehelyett a Népi Bank felállította a Baihangot, és az új társaságot a fintech óriások részvényeseivé tette, így próbálva megtörni a tech-óriások egyeduralmát a hiteladatokkal kapcsolatban. Azonban ez az új részvényesi rendszer sem hozott a Baihang problémáira megoldást.

A Tencent és a Sesame még mindig messze a legtöbb ügyféladattal rendelkezik, a két cég pedig nem különösebben érdekelt abban, hogy a hitelinformációkat a megosszák a Baihang-gal.

A Tencent Credit és a Sesame Credit aközött a nyolc fintech társaság között szerepel (köztük van még a Ping An Bank Qianhai Credit és a Kaola Credit,) amelyek mindegyike 8 százalékos részesedéssel bír a Baihangban. A fennmaradó 36 százalékot a Nemzeti Internetes Pénzügyi Szövetség birtokolja.

Most áprilisáig több mint hétszáz pénzügyi intézmény és társaság, többnyire online mikrotársaság csatlakozott a Baihang hitelinformációs adatbázisához.

Az említett nyolc részvénytársaság közül ugyanakkor csak három vállalta, hogy adatait átadja a Baihang részére.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Török Gábor: az állás a valóságban szorosabb lehet, bejöhet a Fidesz kampánya
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 12:36
Minimális esélyt ad a Tisza kétharmados győzelmének a politológus, a győzelemre is csak kicsit tartja esélyesebbnek Magyar Péteréket.
Makro / Külgazdaság Szerdától még drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 12:04
Tovább nőnek a piaci árak, lassan literenként száz forintot lehet spórolni a védett áras gázolajjal.
Makro / Külgazdaság 2,3 millió magyar revolutos élete változik meg
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 11:41
Kell félteni az ingyenes átutalásokat? Fiókteleppel és „rendes” magyar bankszámlákkal újit a cég.
Makro / Külgazdaság Ön is szívhatja a fogát a Hormuzi-szoros lezárása miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 11:22
A fontos szállítási útvonal lezárásának hatásait Magyarországon is érezni.
Makro / Külgazdaság Nagy változások jönnek a BUX indexben
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 10:56
Három részvény be, egy ki. Az MBH Banknak is nagy lépés ez.
Makro / Külgazdaság Kimerült a keret a Demján Sándor Programban
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 10:26
Gyorsan elkapkodták a legutóbbi keretbővítést is a cégek.
Makro / Külgazdaság Így készülhetünk az orosz gáz utáni időkre? Szépen összejöttek az állami tízmilliók
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:54
Már 70 milliárd felett jár a maximum tízmillió forintos felújítási programban igényelt támogatások összege.
Makro / Külgazdaság Nem lassul a hepatitis A-járvány, de jönnek az újabb vakcinák
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:21
Sokmilliós vakcinatendert írt ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a hepatitis A vírus megfékezésére, pedig már tavaly is közel 70 millió forintot költöttek erre. 
Makro / Külgazdaság A magyar kormány most tényleg kihúzta a gyufát Brüsszelben – írja a Politico
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:03
A Politico forrásai szerint egyre dühösebbek és egyre keményebben fogalmaznak uniós körökben amiatt, hogy a magyar kormány továbbra is blokkol Ukrajna ügyében.
Makro / Külgazdaság Zsiday Viktor: Ebből komoly mélyrepülés lehet
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 08:04
Ebből akár komoly válság is lehet a szakértő szerint, hosszan elnyúló hatásokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG