A beruházási teljesítmény a fejlesztések felét megvalósító, legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások körében ezzel szemben 1,1%-kal mérséklődött a tavalyi első negyedévhez képest (chartunkon narancssárga).
Nem állítottuk meg Brüsszelt
A KSH összefoglalója szerint az államhoz kötődő beruházások meghatározó szerepet játszottak a nemzetgazdaság egészére jellemző növekedésben. Ennek keretében a nagyrészt költségvetési finanszírozású területeken a beruházások az átlagot jóval meghaladó mértékben bővültek, elsősorban az uniós forrásból történő fejlesztések következtében.
Az ingatlanberuházások hasítanak
A legnagyobb súlyú nemzetgazdasági ágak közül a leginkább az ingatlanügyletek beruházási teljesítménye bővült, 45%-kal.
A kereskedelem, gépjárműjavítás beruházási teljesítménye – az előző negyedévi csökkenés után – ez év I. negyedévében ismét nőtt (8,3%-kal), részben új üzletek építése, illetve meglévők modernizálása eredményeképpen.
A szállítás, raktározás beruházásainak volumene 9,4%-kal nagyobb lett, de itt is az állam áll a háttérben: a közútfelújítások mellett elsősorban a helyi és a távolsági tömegközlekedésben érintett vállalatok jelentősen növekvő fejlesztéseinek köszönhető.
A feldolgozóiparban és a mezőgazdaságban nincs bővülés
A nemzetgazdasági beruházások háromtizedét megvalósító feldolgozóipar fejlesztései – két éven át tartó jelentős bővülés után – lényegében stagnáltak (–0,2%), amiben a magas bázis, valamint egyes nagy értékű projektek lezárása (pl. az elektronikai iparban) is szerepet játszott.
A mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat beruházásai – elsősorban a kisvállalkozások csökkenő mezőgazdaságimunkagép-beszerzései következtében – a tárgynegyedévben mérséklődtek (–1,8%).
|
Nemzetgazdasági ág |
2018. I. negyedév |
|
|
folyó áron, millió forint |
volumenindex, előző év azonos időszaka=100,0% |
|
|
Összesen |
1 261 253 |
117,3 |
|
Ebből*: |
||
|
mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat |
66 209 |
98,2 |
|
feldolgozóipar |
375 924 |
99,8 |
|
kereskedelem, gépjárműjavítás |
83 318 |
108,3 |
|
szállítás, raktározás |
119 430 |
109,4 |
|
ingatlanügyletek |
226 231 |
144,9 |
|
közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás |
77 721 |
175,4 |
| *Kiemelve a hat legnagyobb teljesítményértékű nemzetgazdasági ág | ||
| Mi lesz, ha kevesebb pénzt kapunk az EU-tól?A friss beruházási adatok tükrében különösen kényes kérdés, hogy mi lesz a nagyrészt az állami szektorban megvalósuló, uniós pénzekre alapozott beruházásokkal a jövőben. Az Európai Bizottság javaslata szerint ugyanis a 2021-2027-es ciklusban Magyarország számára a korábbinál lényegesen, mintegy ötödével kevesebb kohéziós támogatást irányoznak elő. Részletek >> |


