1p
Technikai recesszióban van a magyar gazdaság, ugyanis a KSH gyorsbecslése szerint az előző negyedhez képest 0,2, az egy évvel ezelőtti második negyedévhez képest 1,2 százalékkal esett vissza a GDP. Az ágazatok fele leállt, az építőiparunk zuhan.

A nemzetgazdasági ágazatok fele stagnált

Az NGM közleményben kommentálta a recesszióról szóló adatsort. A tárca elsősorban az európai válságot okolja és jövőre már folyamatos javulást vár. Részletek>>>

A KSH gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2012. második negyedévében 1,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A nemzetgazdaság ágazatainak nagyjából fele stagnált. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék.

Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a gazdaság fellendüléséhez elsősorban a befektetői bizalom javulása, ezen keresztül pedig a beruházások fellendülés elkerülhetetlen. Az elemző emlékeztetett, hogy míg az EU-ban 26 százalék, addig Magyarországon 16 százalék körül mozog a GDP-arányos befektetési ráta, ami rendkívül alacsony. Miró szerint nagy baj, hogy magas szinten beragadt a munkanélküliségi ráta, amin a közmunkaprogramok és eddig bejelentett járulékintézkedések nem sokat segítenek. Az Erste elemzője szerint ugyan jó jel, hogy például az oktatási rendszer költségeit elkezdték csökkenteni, viszont az eddig bejelentett intézkedéseknek nem látja a tartósságát. Az elemző szerint további bizonytalanság, hogy a telekomadót és a tranzakciós illetéket a most bejelentett formájában nyilván nem lehet bevezetni, ezért még nem tudni, hogy mi lesz ezek sorsa, illetve mi jön ezek helyett. Miró József egyáltalán nem tartja jó lépésnek az MNB és a MÁK megadóztatását, ahogy fogalmazott: "Attól, hogy elveszem a feleségem pénzét, még nem lesz több pénze a családnak."

A KSH közleménye megjegyzik ugyanakkor, hogy a becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.

Ez már biztos recesszió

Londoni elemzők egy ideje kész tényként kezelik az idei magyar recessziót, a kiútról azonban megoszlanak az elemzői vélemények.

A mai közlemény így megerősítette amit már mindenki tényként kezelt, hogy recesszióban van a magyar gazdaság. Definíciószerűen a recesszió akkor kezdődik, amikor a gazdaság teljesítménye két egymást követő negyedévben csökken az előző negyedévhez képest. Magyarországon a második negyedév már az ötödik lehet, amikor nem volt gazdasági növekedés, mert az első negyedévi 1,2 százalékos visszaesést megelőzően a múlt év második felében, azaz a harmadik és a negyedik negyedévben is stagnált a gazdaság teljesítménye, 2011 második negyedévében pedig 0,2 százalékkal esett negyedéves összehasonlításban. Magyarország legutóbb 2009 végén lábalt ki egy teljes éven át tartó recesszióból.

Az euróövezetben is ma közlik a részletes GDP-adatokat. Az átfogó számot 11 órakor közli Luxemburgban, de a német és a francia számokat már korábban közölték. Ezek szerint mindkét országban a vártnál kisebb visszaesés volt. Részletek>>>

Éves összevetésben az első negyedévi 0,7 százalékos csökkenést megelőzően három negyedéven keresztül egyformán 1,4 százalékos növekedést mutatott ki a KSH, míg a múlt év első negyedében 2,6 százalékos volt a bővülés. Elemzők a második negyedévi GDP-csökkenésre vonatkozó várakozásukat azzal indokolják, hogy sem az ipari termelés, sem a beruházások, sem a fogyasztás legutóbbi mutatóiból nem lehet növekedésre következtetni, és az export - egyébként a korábbiaknál szerényebb - növekedése sem lehetett képes a pozitív tartományba lendíteni a gazdasági növekedés mérőszámát.

A KSH a GDP-adattal egy időben közölte az inflációs jelentést is, amely szerint júliusban a fogyasztói árak 5,8 százalékkal voltak magasabbak mint egy évvel korábban, míg az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkent az infláció.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
Makro / Külgazdaság Szaúd-Arábia elveti a „Kockát”
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:00
Szaúd-Arábia felfüggesztette egy monumentális, kocka alakú felhőkarcoló tervezett építését Rijád belvárosának egyik fejlesztési központjában, miközben újraértékeli a projekt finanszírozását és megvalósíthatóságát – mondta az ügyet ismerő négy forrás.
Makro / Külgazdaság Majdnem szomorú rekordot döntött Románia
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 17:20
146 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a román központi költségvetés – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
Makro / Külgazdaság A német vállalatok kínai beruházásai négyéves csúcsra emelkedtek Amerika kereskedelmi háborújának hatására
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:20
A Reuters számára összeállított adatok szerint 2025-ben négyéves csúcsra emelkedtek a német vállalatok kínai beruházásai, ami rávilágít arra, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelempolitikája arra ösztönzi az iparágakat és a kormányokat, hogy máshol erősítsék üzleti kapcsolataikat.
Makro / Külgazdaság Kipukkanhat a vámlufi? Nem véletlenül lett sietős Donald Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:21
Néhány napon belül, egészen pontosan február 1-jétől tovább szélesedhet a vámháború az Egyesült Államok és Európa között. Donald Trump amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos területi és erőforrásigényeit hátráltató európai országokkal szemben 10 százalékos, pótlólagos vámokat jelentett be, amelyek adott esetben június 1-jétől még tovább emelkedhetnek. De az is könnyen elképzelhető, hogy az újabb kereskedelmi szankciókból végül semmi sem lesz.
Makro / Külgazdaság Itt az év első kamatdöntése, Varga Mihályék nagy fordulat előtt állhatnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó rátán az év első kamatdöntő ülésén.
Makro / Külgazdaság Kell változtatni az szja-n a választások után? Mellár Tamással ezt is megvitatjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:30
A közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke február 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Von der Leyen megint megcsinálta – mit szólnak majd a Karmelitában?
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:10
Történelmi megállapodást hozott tető alá az Európai Bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Jó üzletre váltja a Mol Trump és Putyin barátságát – nagyot kaszálhat a NIS megszerzésén a magyar olajcég
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:57
Nem csak egy finomítót szerez meg a magyar olajcég – és az ár is nagyon kedvezőnek tűnik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG