1p
Több mint 50 milliárdos büntetést kaphat ma Brüsszeltől Magyarország. A kormány felkészült a Kohéziós Alapokból származó források egy részének felfüggesztésére, a veszteség presztízs szinten fájdalmas. Brüsszel ilyen szankciót uniós tagállammal szemben még soha nem alkalmazott, mi lehetünk az elsők.

Az Európai Bizottság szerdai ülésének napirendjét összeállító tisztviselők már korábban megállapodtak abban, hogy a testület szerdán döntést hozhat a kohéziós alap magyarországi pénzügyi kötelezettségvállalásainak a felfüggesztéséről.

A papír sok mindent elbír - Brüsszelben jól tudják ezt


Az Index információ szerint az Európai Bizottság több mint 56 milliárd forintnyi kohéziós támogatás befagyasztását javasolja ma. Mindennek az előzménye, hogy Magyarország a 2004-es uniós csatlakozása óta nem teljesíti az Európai Unió költségvetési hiányra vonatkozó konvergenciakritériumát, ezért immáron nyolcadik éve túlzottdeficit-eljárás van érvényben Magyarország ellen. Mindez nem egyedülálló, jelenleg összesen 23 tagállammal szemben folyik eljárás. Abban a tekintetben viszont már egyedi a magyar helyzet, hogy Magyarország a tavalyi év végére sem teljesítette a Pénzügyminiszteri Tanács (ECOFIN) ajánlásait a hiány csökkentésére.

Hiába magyaráztuk a bizonyítványt?



Bár a tavalyi hiánycél a várt alatt volt, és Magyarország idén is teljesítheti a szintet, az ECOFIN épp azt kifogásolta, hogy a magyar kormány nem fogadta meg tanácsait, az adatok pedig csak papíron megfelelőek, hiszen elsősorban egyedi tételeknek köszönhetően sikerült tartani a hiánycélt (így például a nyugdíjvagyon államosításával, különadókkal, stb.), vagyis strukturális átalakítások nem történtek.

Az Index úgy tudja, hogy a teljes kohéziós keret egytizedét, vagyis valamivel több mint 56 milliárdot zárolhat Brüsszel. Ez egyfelől azt jelenti, hogy a teljes büntetést, vagyis a csapok végleges elzárását egyelőre elkerültük, a 2013-as költségvetéssel illetve az idei évben több kormányzati döntéssel még javíthat Magyarország (vagyis szerkezetátalakításokra van szükség és megszorításokra, a kormány már neki is látott a spórolásnak).

Mit jelent egy ilyen büntetés a gyakorlatban?

A támogatás teljes befagyasztását londoni elemzők sem tartják valószerűnek. Már csak azért sem, mert Brüsszel valójában nem büntetni akarja a tagállamokat, hanem rávenni őket arra, hogy fogadják meg ajánlásait. Már a túlzottdeficit-eljárás folytatásáról szóló döntés után is tudni lehetett, hogy az EB inkább kikényszeríti a szükséges változtatásokat - elsősorban ajánlásokat megfogalmazva - mintsem hogy megbüntesse az amúgy is nehéz helyzetben lévő Magyarországot. A teljes pénzösszeget tehát egyelőre nem bukjuk el. A több milliárd forintos befagyasztás is csak a következő évtől élne, már futó projekteket ezért nem fognak elkaszálni. Tegnap Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára nyilatkozta azt, hogy ha Magyarországot meg is büntetik, annak egyelőre gyakorlati jelentősége nem lesz.

Hogy a Bizottság valóban komolyan gondolja, hogy szigorúbban jár el a renitens tagállamok ellen, azt már a tegnap esti döntésük is jól illusztrálja: az Európai Bizottság felfüggesztette kedden az észlelt rendellenességek miatt Románia humánerőforrás-fejlesztési ágazati operatív programját.

A Kohéziós Alappal kapcsolatos büntetés Magyarország számára így is nagyon kínos és kellemetlen lehet, hiszen ilyen szankcióban az EB még egyetlen tagállamot sem részesített.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az amerikai munkaerőpiaci adat
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 17:10
Növekedést vártak, csökkenés lett.
Makro / Külgazdaság A költségvetést érintő döntéseket is hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 16:44
Erről is szó esett a csütörtöki kormányszóvivői sajtótájékoztatón, ahol a miniszterelnök is ott volt.
Makro / Külgazdaság Hatalmas bejelentést tett a Mol
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 15:32
850 millió zloty értékű kötvénykibocsátással lépett be a lengyel kötvénypiacra a Mol.
Makro / Külgazdaság 552 milliárd eurós jó hírt kapott Brüsszelből Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:59
A tisztább energiarendszerek kiépítésére ad pénzt az Európai Unió.
Makro / Külgazdaság Ígéretes számok érkeztek Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:39
Lassult az osztrák infláció.
Makro / Külgazdaság Baljós számok várják azt, aki péntekig vár a tankolással
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:34
Lassan újra az eltörölt védett ár környékére kúsznak vissza az üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Csak 75 milliárdot kért, de végül 197 milliárdot tett zsebre a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:16
Ráadásul a kamatok is tovább csökkentek.
Makro / Külgazdaság Már 50 ezer forinttal gazdagabban nézhet tüzijátékot 400 ezer gyerek – itt van Magyar Péter bejelentése
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 11:41
Már meglévő jogosultságokhoz kötik az iskolakezdési támogatást. 40 milliárdot költ erre az állam.
Makro / Külgazdaság Örülhet, aki most venne fel lakáshitelt
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 08:41
Az OTP lépett, hamarosan mehetnek utána a többiek is.
Makro / Külgazdaság Hajnalig gyűrték egymást a német kormány pártjai, itt van, mire jutottak
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 08:14
Átírják a személyi jövedelemadó rendszerét is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG