1p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BKV támogatásán és a gyógyszerkasszán akar spórolni a kormányzat, hogy tartani tudja az idei és a jövő évi hiánycélt - derül ki a Magyar Közlönyből. A takarékossági intézkedésekre záros határidőn belül kell tervet kidolgoznia a tárcavezetőknek, Matolcsynak és Némethnének lesz a legtöbb dolga, több száz milliárdos kiigazítás jöhet jövőre.

53 nap telt az évből és a Magyar Közlöny legfrissebb számában már a költségvetés kiigazításáról szóló kormányhatározatok jelentek meg. A "a 2012. és 2013. évi költségvetési hiánycél biztosításához szükséges további intézkedések" között szerepel a gyógyszertámogatások csökkentése, a fővárosi közlekedés támogatásának megvágása, halasztódik az e-útdíj bevezetése (2013 júliusa az új céldátum), ezenfelül Matolcsy Györgynek további milliárdokat kell még keresnie a 2012-es büdzsében, a "fejezeti kezelésű elõirányzatok és az egyéb központi kiadások csökkentésére".

"Az idén 100 milliárdos, jövőre pedig akár több százmilliárdos kiigazításra lehet szükség ahhoz, hogy a kormány tartani tudja a konvergenciaprogramban vállalt hiánycélokat" - mondta Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető makroelemzője a megjelent kormányhatározatok kapcsán.

Mentés másként: a büdzsét tartalmazó pendrive-ra új adatok kerülnek

Fogy a gyógyszerkassza, kevesebb pénz a BKV-nak

 

6000 közszolgát már kirúgtak
A 2012-es hiánycél tartása érdekében a kormány már eddig is hozott egy határozatot. Január elején szintén a Közlönyből tudhatták meg többen, hogy munkahelyüket elvesztik, a kormány ugyanis több mint 6000 közalkalmazott elbocsátásáról döntött akkor.

Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszternek e hónap végéig kell Matolcsy György asztaléra raknia egy javaslatot arra, hogyan csökkentené még tovább a gyógyszertámogatásokat. Holott a kormányzat a Széll Kálmán-tervnek megfelelően egyszer már megkurtította a 2012-es költségvetésben a gyógyszerkassza támogatását, még hozzá a 2010-es szinthez képest 83 milliárd forinttal.

Akcióba lendülhet Németh Lászlóné, aki hétfőn a Parlamentben még szabadkozott a Malévval kapcsolatosan neki feltett kérdések kapcsán, neki Pintér Sándor belügyminiszterrel és Matolcsy Györggyel kell kidolgoznia, hogyan spórolnak még többet 2013-ben a BKV-n. A fejlesztési miniszternek az e-útdíj bevezetésének megszervezése lehet az első nagy dobása, bár hátrányból indul. A Széll Kálmán-terv ugyanis eredetileg azzal számolt, hogy jövő év január elsejétől élne a rendszer, nemrég nyilvánvalóvá vált - ahogy arról be is számoltunk -, hogy a rendszer kiépítése csúszni fog. A miniszterasszony előtt nagy feladat áll, a jövő év nyarára tervezett indulás nagyon is kockázatosnak tűnik.

Beszerzési tilalom

A kormány továbbá az irányítása alá tartozó fejezeteknél beszerzési tilalmat rendel el az intézményi beruházás keretében történő bútor, személygépjármű, informatikai eszköz és telefon beszerzése vonatkozásában. A tilalom nem vonatkozik az európai uniós forrást tartalmazó előirányzatokra, a NATO-programokra, illetve a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációs intézményi beruházásaira. A tilalmat egyedi esetekben feloldhatják, az ez irányú kérelmekről a jövőben Varga Mihály volt pénzügyminiszter, jelenleg a Miniszterelnökséget vezető államtitkár dönt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump árgus szemekkel figyelheti az amerikai munkaerőpiacot
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:31
Beszédes adatokat tettek közzé.
Makro / Külgazdaság Egyre valószínűbb, hogy komoly adóemelés jön a választások után
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:05
Jelentősen növekszik a költségvetési hiány, miközben ugrásszerű növekedésre aligha lehet számítani.
Makro / Külgazdaság Kínában 21 havi csúcsra gyorsult az infláció – no de ennyire?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 10:15
Kínában az elemzők által várttal összhangban 21 havi csúcsra gyorsult az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Benyúlással előzné az Orbán-kormányt Brüsszel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:01
Akár már a jövő hétre kicsavarhatnák Orbán Viktor kezéből az egyik legerősebb fegyverét. 
Makro / Külgazdaság Mindenképpen szükség lesz jövőre megszorításokra? Ön is kérdezheti élőben Bokros Lajost
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:51
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Közel ezer milliárdot kellene Orbán Viktornak kockára tennie Ukrajnáért – tovább zajlik a kötélhúzás a brüsszeli terv körül
Litván Dániel | 2025. december 10. 05:41
Kiderült, mekkora részt kellene vállalnia az egyes uniós országoknak a befagyasztott orosz vagyon miatti kockázatból. Egy része viszont meg sincs a pénznek. Ukrajna ideje fogy, de egyelőre nincs megegyezés.
Makro / Külgazdaság Fed: nem okoztak meglepetést az amerikai fogyasztói inflációs adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 17:12
Novemberben stagnáltak a fogyasztók inflációs várakozásai az előző havihoz képest az Egyesült Államokban a Federal Reserve (Fed) New York-i részlege által készített Survey Of Consumer Expectations havi felmérésének adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Tagadja Donald Trump, hogy Orbán Viktor pénzügyi védőpajzsot kapott volna tőle
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 14:15
Az amerikai elnök szerint nem állapodtak meg semmiféle esetleges pénzügyi mentőcsomagról.
Makro / Külgazdaság Érdekes döntést hozott Trump a kínai chipeladásokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:59
Kedvező döntést hozott Trump az Nvidia számára. 
Makro / Külgazdaság Ez lehet Orbán Viktorék következő húzása az áremelkedés megállítására?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:11
Ezekkel a termékekkel bővülhetne az árrésstop.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG