Utalgatások, értesülések és növekvő aggodalmak
A bizottság szerdai ülésének főbb témáit taglaló dokumentumban megjegyzik: a lépés inkább ösztönző, mintsem büntetés, hogy Magyarország csökkentse túlzott hiányát. A felfüggesztést visszavonhatják, ha Magyarország megteszi a kellő intézkedéseket - olvasható a napirendben. A felfüggesztés mértékéről csak szerdán esik szó; és a javaslatban nem fogalmaztak meg a visszavonásához szükséges konkrét lépéseket sem - írta a dokumentumra hivatkozva a Reuters.
Karolina Kottova, a bizottság egyik szóvivője hétfőn úgy tájékoztatott: a tervek szerint hamarosan foglalkozik az Európai Bizottság azzal a kérdéssel, hogy a túlzott deficit miatti eljárás keretében javasolja-e az európai uniós tagországoknak, hogy ideiglenesen és részlegesen függesszék fel a Magyarországnak járó kohéziós támogatásokat. Ez lenne az első eset, ha ilyen megfontolás miatt függesztenék fel az uniós kötelezettségvállalásokat egy tagország számára.
A bizottság esetleges javaslatát az uniós pénzügyminiszteri tanácsnak is meg kell vitatnia, továbbá, a Külügyminisztérium januári tájékoztatása szerint ha ilyen értelmű bizottsági javaslat születik, akkor arról az Európai Tanács dönt rendes eljárásban, minősített többséggel. Az EU-tagországok pénzügyminiszterei az Európai Bizottság javaslatára a múlt hónapban döntöttek úgy, hogy a túlzott államháztartási deficit miatt Magyarország ellen régebben indított eljárás folytatódik.
Az akkor kiadott közlemény is utalt arra, hogy a következő lépések egyikeként - mivel euróövezeten kívüli országról van szó - Magyarország esetében a kohéziós alap kötelezettségvállalásainak felfüggesztése is felmerülhet. Korábbi tájékoztatás szerint egy ilyen intézkedés legkorábban a jövő évtől esedékes uniós támogatásokra vonatkozhatna, és csak azokra, amelyek esetében a támogatott beruházás még nem kezdődött el. Jövőre összesen 1,7 milliárd eurós támogatással számolhat Magyarország, de ebben a már elkezdett programokra jutó összeg is benne van.
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kedden úgy vélekedett: a gyakorlatban nem fog sor kerülni arra, hogy Magyarország a túlzottan magas államháztartási hiány miatti szankcióként ne férjen hozzá a kohéziós alaphoz. Az államtitkár Brüsszelben, az EU-tagországok versenyképességi minisztereinek találkozója után azt mondta: ha az Európai Bizottság tesz is ilyen értelmű - legkorábban jövő évi hatályú - javaslatot, és azt az EU-tagországok pénzügyminiszterei is jóváhagynák, a kormány már most tavasszal, a szokásos módon elkészítendő konvergenciaprogramban és nemzeti reformprogramban, ősszel pedig a jövő évi költségvetésben megfelelő lépésekkel reagálni fog az uniós elvárásokra.
Az államtitkár megismételte azt a hivatalos kormány-álláspontot, amely szerint Magyarország képes lesz a hiányt az előírt szint, a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alatt tartani, hiszen a kormány mellett a teljes államigazgatás, a gazdaság és a társadalom is képes arra, hogy teljesítse a vállalásokat. Magyarország ellen a túlzott deficit miatti eljárás 2004 júliusa óta folyik, ez a legrégebben ilyen folyamatban levő eljárás egy tagállam ellen. A következő állam a sorban Nagy-Britannia, amely ellen 2008-ban indítottak hasonló eljárást.
A románokat már elkaszálták
Az Európai Bizottság felfüggesztette kedden az észlelt rendellenességek miatt Románia humánerőforrás-fejlesztési ágazati operatív programját - jelentette be Dan Suciu, a bukaresti kormány szóvivője. A szóvivő elmondta: nem érte meglepetésként Romániát ez a döntés, hiszen a kabinet már korábban értesült Brüsszel szándékáról. A rendellenességeket Románia minél hamarabb ki akarja javítani, hogy újból elszámolhatóvá váljanak Brüsszelben az operatív program keretében benyújtott pályázatok. A kormány reményei szerint március végéig sikerülni fog ez.
A szóvivő azt mondta: a román állami költségvetésben van elég pénz arra, hogy ideiglenesen kizárólag állami finanszírozásban részesítsék a folyamatban lévő beruházásokat. Az Európai Bizottság jelentős hiányosságokat fedezett fel a szóban forgó operatív program ellenőrzési rendszerében, ami egyebek között a támogatandó pályázatok kiválasztására vonatkozik. Leonard Orban európai ügyekért felelős román miniszter korábban kijelentette: nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a bizottság a közeljövőben más ágazati operatív programokat is felfüggeszt.