4p
A miniszter és a kormány nagyon reménykedik az új elnökben, nem lesz újabb próbálkozás az alkotmánymódosításra: így zajlott a Kormányinfó.

Meglepetés, nem a menekültválság volt a nyitótéma a Kormányinfón, hanem az, hogy Donald Trump elnök lesz: Lázár János gratulált a kormány nevében, mint mondta, “reménnyel tekintünk a jövőbe”. Az új hivataltól azt reméli a kormány, hogy korrekt partnerség alakul ki a felek között. “Voltak vitáink, de ez nem Amerikával volt, hanem a Demokrata Párttal”, mondta az ideológiai ellentétekről a Miniszterelnökséget vezető miniszter, remélve, hogy a menekültválsággal kapcsolatos elmarasztalásoknak vége.

A választással kapcsolatos cikkeinket, elemzéseinket itt olvashatja >>>

Lázár szerint reményekkel teli az új elnök mandátuma. “Az a reményünk, hogy egy jobb világ jön.” Lázár szerint a média beszállt a valóság átalakításába Amerikában, ami nagy hiba volt, mert egyáltalán nem az volt a helyzet, amiről a lapok beszámoltak, ráadásul nem ez a feladatuk. Orbán Viktor még nem beszélt Donald Trumppal telefonon.

Orbán látogatása Theresa May-nél: jó hangulatú beszélgetés volt, középpontban a brexittel. A kormány szerint sikerült garanciát kérni a magyar munkavállalók védelmére a brit kormányfőtől. “Win-win helyzetben vagyunk érdekeltek, amelyben az Egyesült Királyság is nyerhet és Európa is nyerhet”.

Alaptörvény-módosítás kudarca: nehéz szívvel gondolt erre Lázár, aki szerint a pártérdekek felülírták a nemzeti érdeket. A következő csata az Európai Tanács ülésén lesz december 16-án, amikor Magyarország védekezhet a bevándorlással szemben. Itt a szlovákok egy “B-tervet” tehetnek a tanács asztalára, amelyhez hozzájárulnak a magyar javaslatok is. Fontos eszköztől fosztotta meg az ellenzék a kormányt, pedig ez nem belpolitikai kérdés - mondta Lázár. Nem lesz új próbálkozás az alkotmánymódosításra.

Menekültválság: kételkedik Magyarország az EU-török megegyezés teljesülésében. Az európai határok védelmét nem pótolhatja egy ilyen üzlet - vélik az osztrákok, ez pedig egyezik a magyar állásponttal. A német javaslatot is támogatja a kormány, miszerint a tenger felől érkező menekülteket ne fogadjuk be, hanem fordítsuk vissza őket még vízen.

Közbeszerzési törvény módosítása: a törvény nem csak az EU-s pénzekre vonatkozik, hanem minden támogatásra. Miután az Európai Bizottság is elővett minket, sőt, akár a támogatás folyósítását is leállíthatják, ha komolyabb gondokat találnak, szigorítanák a törvényt, 1 millió forint elköltése felett “valamiféle versenynek kell lennie”, például írjanak ki rá nyílt közbeszerzés.

Két kritika szokott felmerülni: van, hogy csak egy pályázó van, a másik pedig a meghívásos eljárások. A törvény pont ezek ellen módosul a nagyobb átláthatóság érdekében. Felülvizsgálják a közbeszerzési értékhatárokat, ami Lázár szerint a kisebb települések számára lehet majd fontos. Az Európai Bizottsággal kapcsolatos viták újra és újra fellángolnak, de mindkét fél konstruktívan áll ezekhez.

Közlekedés a Liszt Ferenc Nemzetközi Reptérre: kötötpályás kapcsolat megvalósításáról szóló terv kerül hamarosan a kormány elé, komoly előkészület van az ügyben. Vagy lesz uniós támogatás hozzá, vagy nem. Ha a Szolnok-Cegléd-Monor vonal mellé egy új sínpár épülne, erre uniós támogatás járna, vagy egy ingajárattal oldják meg, de ahhoz nem jár. A két megoldás 100 milliárd forintnál drágább. A Ferihegyi gyorsforgalmi rendezése legkésőbb 2019-ben megtörténik.

Béremelések: beruházásokat és béremeléseket akar támogatni a kormány, két eszköz segítségével az utóbbit: minimálbér emelése és járulékcsökkentés, erről a tárgyalások most kezdődnek. Van szám arra, hogy mekkora lehet az emelés, de ezt nem mondta el Lázár, előbb meg akarják hallgatni a munkavállalók képviselőit és arra adni egy ajánlatot. Lázár személyes véleménye az, hogy ez egy jelentős emelésnek számítana. A versenyelőnyünk nem az alacsony bérekben keresendő.

Elektromos autók: a kormány keresi a lehetőségeket, hogy elterjedjenek a járművek Magyarországon, ezért tették kötelezővé megyeszékhelyeken a töltőállomások létrehozását. Adókedvezmények vannak már most is, de kiemelten támogatnak mindent, ami segíti a gazdaság élénkítését.

Nem lesz több munkaszüneti nap a közszférában, de a szociális ágazat más kérdés, ott lehet változás. A bürokráciában dolgozók viszont nem kaphatnak újabb napot a béremelés mellé.

Madárinfluenza: nincs ok a pánikra, egyelőre nincs nagy veszély, de gazdaságilag nagyon káros.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagyon felpörgött az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 13:25
Az éves infláció az euróövezetben márciusban igencsak felgyorsult az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Durván meglódultak a keresetek, egyre nagyobb a nyomás a vállalatokon
Imre Lőrinc | 2026. március 31. 12:25
Elsősorban a közszféra bérei húzták fel a bruttó kereseteket januárban Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rég nem látott adatokat közölt: a bruttó átlagfizetések 26,3 százalékkal 846 600 forintra, míg a nettó bérek 28 százalékkal 585 700 forintra ugrottak az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Mi döntheti el a választásokat? Vagy már el is dőlt? Somogyi Zoltánt kérdezzük a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 12:05
A Political Capital szociológus alapítója április 8-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az olajszállítások korlátozására készül Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:41
Oroszország nem fog olajat szállítani azoknak az országoknak, amelyek támogatják az orosz export ellen bevezetett árplafont.
Makro / Külgazdaság Hol tankoljak? Befagytak a piaci árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 11:17
Áprilistól sem változnak.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború miatt csak horroráron lehet hozzájutni a műanyaghoz
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 10:31
Hamarosan hiány is lehet.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Alacsonyabbak lettek az árak az iparban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:55
Februári adatokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a választási pénzek, iszonyatos mértékben nőttek az átlagbérek Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 08:30
A bruttó átlagkereset 846 600 forintra, a nettó átlagkereset pedig 585 700 forintra emelkedett januárban Magyarországon – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG