3p
Ekként reagált az Operatív Törzs arra, hogy az utóbbi napokban torlódás alakult ki Hegyeshalomnál, az osztrák oldalon a Romániába és Bulgáriába tartók leültek az autópályára, és közúti blokádot képeztek, akadályozva ezzel az áruszállítást is.
Rendőr ellenőrzi egy kamionos hőmérsékletét Hegyeshalomnál, a határátkelőnél 2020. március 16-án. MTI/Krizsán Csaba

Magyarországon is sikerült elkülöníteni a koronavírust. Ezt Müller Cecília országos tiszti főorvos az Operatív Törzs mai sajtótájékoztatóján azért nevezte óriási horderejűnek, mert ezzel lehetőség nyílik a hazai vakcina fejlesztésére, rövid időn belül elérhetővé teszik annak élő és nem élő formáját hazai és nemzetközi kutatócsoportok számára. Vírusellenes szert is elkezdett tesztelni az e célra felállított akciócsoport.

Ez volt az egyik újdonsága a mai sajtótájékoztatónak, amelyen Lakatos Tibor központi ügyeleti vezető megismételte az Orbán Viktor bejelentése alapján hétfő este kiadott kormányrendelet főbb intézkedéseit.

Ez utóbbi írta elő a rendezvények átmeneti betiltását. Ám az Országgyűlés nem számít rendezvénynek, ezért maga dönt arról, hogy meddig ülésezik – közölte lapunk kérdésére Lakatos Tibor. A másik felvetésünkre pedig azt válaszolta, nem tervezik koronavírus-teszt alá vonni a parlamenti képviselőket.

A ma 50 főre emelkedett fertőzötti létszám kapcsán Müller Cecília országos tiszti főorvos elmondta, több százas nagyságrendet is elérhet a megbetegedések száma.

Azokra a kérdésekre azonban, hogy a Magyar Orvosi Kamarának ennél magasabb számai vannak, s hogy mekkora ugrás várható, nem kaptunk választ.  Csupán azt tudatosították, hogy a koronavírus nem kizárólag időseket fertőz meg, arról viszont az országos tiszti főorvos nem tud, hogy lenne kiskorú a fertőzöttek között. Ketten súlyos állapotban vannak.

A fertőzöttek kezelése érdekében az egészségügyi ellátórendszert átalakítják. Jelenleg kétezer lélegeztetőgép áll rendelkezésre. Újfent felhívta a figyelmet Müller Cecília arra, hogy az idősek továbbra is az átlagnál jobban vigyázzanak magukra, tartsanak szociális, 2 méteres távolságot, ha mégis ki kell lépniük az utcára. A Nemzeti Népegészségügyi Központhoz érkező kérdésekre válaszolva azonban azt is elmondta, hogy a szabadban történő sportolás változatlanul ajánlott azok számára, akik tünetmentesek.

Sok teszt van megrendelve

Az életkorhoz kötött védőoltásokat be kell adni továbbra is, akik ezt kapják, azok – mint az országos tiszti főorvos fogalmazott – úgyis egészséges gyerekek. Az iskolában kapott kampányoltásokat viszont átütemezik a járvány utáni időszakra, emiatt azonban senkit nem ér károsodás, ezek egyébként sem kötelezőek. Müller Cecília szavaiból az is kiderült, hogy az egészségügyi szolgáltatók az alapfeladataik teljes körű ellátására kötelezettek, nemzetgazdasági érdek is, hogy munkára alkalmas minősítések szülessenek.

A daganatos betegek ellátását nem lehet felfüggeszteni az országos tiszti főorvos szerint, szemben egy térdprotézis-műtétettel. Az időszakos szűréseket el lehet halasztani, az apás szülések azonban csak akkor engedélyezettek, ha nincs tünete az apának, és megfelelő védőfelszerelésben támogatja az anyát.

Sok teszt van megrendelve, sokat várunk ettől a héttől, a mobilegységek felállítása folyamatban van – mondta Müller Cecília.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
Makro / Külgazdaság Mi van a fizetések emelkedése mögött? Mi vár Amerikára?
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 15:05
A friss béradatokról és Donald Trump kaotikus dolgairól, valamint azok gazdasági, valamint autópiaci hatásairól is beszélt munkatársunk, Csernátony Csaba a Trend FM reggeli műsorában. 
Makro / Külgazdaság A kormány szerint lassabban nőhet a gazdaság, mint korábban remélték
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 12:49
Lassabb gazdasági bővüléssel számol a kabinet 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Hosszabb távon is lehet hatása az árrésstopnak? Oszkó Péter lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:50
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója április 8-án, kedden 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. A mindenkit foglalkoztató makrogazdasági témák mellett Oszkó Péterrel terveink szerint azt is átbeszéljük, milyen kilátásaik vannak ma Magyarországon a kis- és közepes vállalkozásoknak. Természetesen nem csak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Rossz hírrel indul az április az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:33
De nem mindegyiknek!
Makro / Külgazdaság Velük indult minden – nevek az MNB-alapítványok első vezető testületeiből
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 10:16
Jelenlegi és volt miniszterek, mostani és korábbi MNB-alelnökök, regnáló ÁSZ-elnök, a legfőbb ügyész felesége.
Makro / Külgazdaság Ennyit keresnek a magyarok a KSH szerint – Ön érzi?
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:41
2025 januárjában a bruttó és nettó keresetek egyaránt több mint tíz százalékkal emelkedtek, a reálkeresetek is nőttek az infláció ellenére – állítja a KSH.
Makro / Külgazdaság Lehangoló adatok: kivérzik a magyar export
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:30
2025 februárjában csökkent a kivitel volumene, miközben az import alig változott, így a külkereskedelmi mérleg az egy évvel korábbihoz képest jelentősen romlott.
Makro / Külgazdaság „Matolcsy György nagyon-nagyon sok mindent tud” – még visszaszállhat a kormányra az MNB-botrány
Privátbankár.hu | 2025. március 30. 15:19
Az MNB-alapítványok botránya, amely során mintegy 500 milliárd forint közpénz szívódott fel a gyanú szerint, a Klasszis Média Ez Viszont Privát című műsorában is részletesen szóba került.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG