3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A Debrecenben megtartott közgazdász-vándorgyűlés gazdaságpolitikai szekciójában a magyar gazdaság növekedési lehetőségeiről, a felzárkózásról esett szó. A munkaerő-bővülésre alapuló növekedés lehetőségei lassan kifogynak, át kell állni a termelékenység növekedésére, melyben döntő szerep hárul a kkv-szektorra.

A termelékenység jelentősége

Dedák István, az Eszterházy Károly egyetem vezető kutatója szerint elértük a teljes foglalkoztatottságot, ami a növekedés gátja lehet, miközben az igazán fontos adat az egy foglalkoztatottra jutó GDP, azaz a termelékenység. Ez 2000-től 2008-ig erősen növekedett, azonban azóta stagnál, a GDP növekedését a foglalkoztatottság növekedése hajtotta az utóbbi években. Ráadásul a térségben is rosszul állunk a versenyképesség tekintetében, ezért a továbblépés már csak ennek növekedésével oldható meg.

A munkaerőpiac meglepetése

Balatoni András, az MNB monetáris politikai elemzésekért felelős igazgatója szerint a 2008-as válság után még általános volt az a félelem, hogy a válság utáni fellendülésben a munkanélküliség nem esik vissza a válság előtti szintre, hanem magasabb szinten stabilizálódik. Ez nem így lett, sőt szinte megszűnt a munkanélküliség azóta, amiben persze óriási jelentősége van a magas bérű országok munkaerőpiaca megnyitásának a magyar munkaerő előtt.

A munkaerőpiacra viszont óhatatlanul olyan munkaerő került be az utóbbi időben, akik esetleg sokáig nem dolgoztak, sőt erre mintát sem láttak családjukban, így érthető, hogy velük kezdetben nehéz termelékenységet növelni, viszont idővel a tapasztalatok szerint már integrálódnak a munkaerőpiacon.

A közepes fejlettség csapdájának elkerülése

A tapasztalatok szerint sokszor előfordul, hogy egy alacsony szintről induló ország gyorsan növekszik, viszont a növekedés lelassul még azelőtt, hogy elérné a fejlett országok szintjét, megreked alacsonyabban. Ezt el kellene kerülnünk, és ez csak úgy lehetséges, hogy ha az eddigi munkaerőnövekedés által fűtött növekedést átalakítjuk tőke-, és tudásintenzív növekedéssé.

Ebben a kkv szektor szerepe döntő, mivel termelékenységük csak harmada a nagyvállalatokénak, tehát itt van óriási tartalék. Döntő a mérethatékonyság problémája: nagyon sok a mikrovállalat, miközben egy kisvállalat 80 százalékkal, egy középvállalat 230 százalékkal termelékenyebb ugyanannyi tőkére vetítve, mint egy mikrovállalat. Kérdés, hogy erre mi lehet a megoldás: esetleg felvásárlásokkal, fúziókkal növekedhetne a cégnagyság, vagy segíteni a mikrovállalatokat, hogy lépjenek ki az exportpiacra, és növeljék meg a beruházásaik volumenét.

Bér és termelékenység

A kkv-k esetében az is probléma, hogy jóval kevesebbet fizetnek a munkaerőnek, mint a nagyvállalatok, és a munkaerő oktatására is sokkal kevesebb jut. Így a munkaerő számára eleve vonzóbbak a nagyvállalatok, az is kérdés egyelőre, hogy ezt a problémát hogyan lehet orvosolni. Fontos lenne a szektorban a nagyobb ütemű bérfelzárkózás, ez viszont önmagában feltételezi a termelékenység növekedését is, a kettő tehát visszahat egymásra.

Összességében további fejlődésünk, felzárkózásunk kulcsa tehát jórészt a mai kkv-k fejlődése, rendkívül alacsony termelékenységének növelése. Ha sikerülne a szektorban évi 6 százalékos termelékenysé növekedést hozni, akkor 2030-ig duplázódna a kkv-k termelékenysége, ebben az esetben elkerülnénk a közepes fejlettség csapdáját, és megvalósulhatna a tényleges felzárkózás.

Privátbankár.hu - a Közgazdász-vándorgyűlésen is

Matolcsy György szerint eljött a visegrádi országok ideje. >>>
Palkovics László okos rezsicsökkentést és új kutatási alapot ígér. >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre nem Magyarország szerepel Ursula von der Leyenék szégyenlistájának elején
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 13:56
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben az éves infláció Észtországban, Lettországban, Horvátországban és Ausztriában volt.
Makro / Külgazdaság Véget érhet a dízelesek rémálma a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 11:06
Néhány nap alatt a gázolaj ára 15 forinttal ugrott meg, de most a drágulás megtorpanhat az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint.
Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
Makro / Külgazdaság Jól indul a november az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:05
November első napján csökkenést tapasztalhatunk a kutak nagykereskedelmi áraiban.
Makro / Külgazdaság Csak 6172 gyerek született  szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:44
8758 fő halt meg.
Makro / Külgazdaság Gyorsult az áremelkedés az iparban
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:32
2,4 százalékkal magasabbak az árak az iparban.
Makro / Külgazdaság Döntött a kormány a 14. havi nyugdíjról
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 19:57
Orbán Viktor elmondta: lesz 14. havi nyugdíj, de a bevezetési rendjén még dolgoznak. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta, kit látna szívesen egészségügyi miniszterként
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 18:17
Az Egyesült Királyságban és Magyarországon is dolgozó ortopéd főorvos, Hegedűs Zsolt a jelölt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG