1p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

"Az elmúlt 18 hónap sikertörténete" sem vakította el Matolcsy György gazdasági minisztert: jövőre vállalati csődhullám jöhet, stagnálhat a gazdaság, szűkülhet a hitelezés - írta a tárcavezető egy mai cikkében. De amit eddig letettünk az asztalra, az példátlan.

Hétvégi előadása után ismét a Heti Válaszban hallatja hangját Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter, aki újfent az elmúlt 18 hónap "gazdasági sikertörténetét" taglalja. Ugyanebben a lapban legutóbb Matolcsy még egy interjú keretében pár hete arról beszélt, Magyarországot leminősítheti valamelyik nagy hitelminősítő cég, azóta hazánk adósbesorolása már az összes nagy hitelminősítőnél egy hajszálra van a bóvli kategóriától.

Európa 17. legjobb pénzügyminisztere szerint a válság 2008-as kitörése óta példátlan, hogy egy ország olyan gyors pénzügyi egyensúlyjavulást hajtson végre, mint Magyarország - írja a lap mai számában megjelent véleménycikkében a tárcavezető, aki kiemeli, hogy a kormány mindezt "megszorítások nélkül" érte el.

Sikersztori - az unortodox puma

Matolcsy György szerint több tízezer fővel bővült a foglalkoztatás, a munkanélküliségi ráta egyszámjegyű - bár a KSH legutóbbi adatai szerint ez nem igaz, a tárcavezető vélhetően az OECD által mért 9,9%-os értékre utalt -, már nem zuhan a fogyasztás, növekedési ütemünk megegyezik az EU-éval, pozitív a külkereskedelmi és fizetési mérlegünk, míg költségvetési deficit szempontjából az európai élmezőnyhöz tartozunk.

Mint a világháború után

A tárcavezető a kormányzás első 18 hónapját az 1945-47-es időszakhoz, a második világháború utáni újjáépítéshez hasonlította: "akkor a fizikai világot, most a pénzvilágot építettük újjá". Matolcsy György persze látja a kihívásokat is, amit a jövő év tartogat számunkra, akkor a hiányt 3% alá kell vinni, ráadásul már a nyugdíjpénztári forintok nélkül, "újabb vállalati csődhullám jöhet", miközben a hitelkínálat szűk maradhat továbbra is.

A miniszter újból elmondta, hogy "az első csatát megnyertük", de az eredmények megtartásához szükség van a növekedés beindítására - erre a miniszter külön tervet fog kidolgozni, melynek hangsúlyos eleme lesz az "újraiparosítás". Cikkében a tárcavezető kifejti, hogy a beruházások beindítására és a családi vállalkozások megerősítésére is szükség lesz a növekedési szakaszhoz.

Jön az IMF...

Mint írja, az IMF-fel és az Európai Bizottsággal azért kell ismételten szerződést kötnie Magyarországnak, hogy a "pénz világából érkező támadások" ellen védekezhessünk, a megállapodás nem fogja növelni az államadósságot - melynek finanszírozása a kötvényhozamok emelkedése miatt jócskán megdrágult az elmúlt hetekben -, de védőhálóként, "biztosítás jelleggel" mögöttünk lesz.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Döntött az Orbán-kormány a védett üzemanyagárról, de azt már az új parlamentnek kell jóváhagynia
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 17:01
A kormány döntött a védett üzemanyagár fenntartásáról szerdai ülésén, az erről szóló rendeletet a miniszterelnök aláírta – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteki Facebook-bejegyzésében.
Makro / Külgazdaság Brüsszel már készül arra, ha hiány lesz repülőgép-üzemanyagokból
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 15:46
Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára – jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület illetékes szóvivője Brüsszelben pénteken.
Makro / Külgazdaság Az AstraZeneca Magyarországon is jó partnerekre lelt
Kormos Olga | 2026. április 17. 15:01
A világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata támogatja az egészségügy átalakítását és kiterjeszti a valós adatokon alapuló kutatásait és döntéseit – erről is beszélt Dr. Szabó Lilla, az AstraZeneca Közép-európai Evidence Generation vezetője a Klasszis egészségkonferencián, mely a longevity és az egészséggazdaság témakörében zajlott nemrégiben.
Makro / Külgazdaság Rögtön sorsdöntő csata vár a Tisza-kormányra – ettől függ Magyarország leminősítése
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 13:55
A hitelminősítők várhatóan csak ősszel vizsgálják felül Magyarország adósságbesorolását, amelynek alakulásában az európai uniós pénzek felszabadítása döntő tényező lehet – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. pénteken.
Makro / Külgazdaság Május 11-től lehet új kormánya az országnak
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 12:45
Nagy beiktatási rendezvény lehet előtte a Kossuth téren.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Az új miniszterelnök a minisztereknek jelentős autonómiát szán
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:10
A közgazdász a Költségvetési Tanács összetételét is megváltoztatná.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elbúcsúzott a politikától
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 10:48
A közösségi médiában is törölték az oldalát.
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:53
A védett ár továbbra is marad.
Makro / Külgazdaság Mol: osztalékfizetés a harmadik negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:55
Magyar Péterrel is erről tárgyaltak.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyot nőttek a keresetek februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:30
A nettó kereset mediánértéke 417 100 forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG