4p
Donald Trump a harmadik amerikai elnök Andrew Johnson és Bill Clinton után, akivel szemben megindul az úgynevezett impeachment eljárás. A két másik ex-elnökhöz hasonlóan azonban valószínűleg ő is hivatalában maradhat, a Szenátust ugyanis a republikánusok uralják.
Donald Trump érkezik a Fehér Házba a mai napon. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Az Egyesült Államokban legfelsőbb szinten meglehetősen ritka az impeachment (alkotmányjogi felelősségre vonási) eljárás, amelynek során a törvényhozás megpróbálja elmozdítani a hatalomból az aktuális elnököt.

Johnson, Clinton...

Az első impeachmentre még a XIX. században, 1868-ban került sor, amikor Andrew Johnsont próbálta ily módon leváltani az amerikai képviselőház. A Szenátus azonban végül hajszállal – egy szavazat többséggel – felmentette az Egyesült Államok 17. elnökét.

A következő alkotmányos felelősségre vonásra több mint száz évet kellett várni: 1998 októberében Bill Clintont ellen indított ilyen eljárást az amerikai kongresszus alsóháza a híres Lewinsky-ügyben. A demokrata párti elnököt azonban néhány hónappal később szintén felmentette a szenátus, így ő is hivatalban maradhatott.

... most pedig Trump...

Ezúttal pedig Donald Trump republikánus elnök ellen indított ilyen eljárást a demokrata többségű képviselőház: először 230:197 arányban azt fogadták el, hogy az elnök felelősségre vonható hatalommal való visszaélés miatt, majd 229:198 arányban megszavazták az eljárás lefolytatását a második vádpontban, a kongresszus akadályozása címén is.

Az első vádpont gyakorlatilag arról szól, hogy Trump megpróbált nyomást gyakorolni Ukrajnára a demokratapárti riválisa, Joe Biden egykori amerikai alelnök és annak fia elleni vizsgálat megindítása érdekében hatalommal való visszaélés miatt.

A második vádpont lényege pedig az, hogy az elnök megtagadta az együttműködést az ellene kezdeményezett impeachment ügyében, bizonyító erejű dokumentumokat tartott vissza, és akadályozta segítőit a tanúskodásban.

De nagyon nem kell félnie

Nagyon valószínű ugyanakkor, hogy – Andrew Johnsonhoz és Bill Clintonhoz hasonlóan – Donald Trump is hatalmon maradhat. Az impeachmentről ugyanis a Szenátus mondja ki a végső szót, márpedig ebben a testületben a republikánusok vannak többségben.

A Szenátusban szabályszerű tárgyalást folytatnak majd le. Ennek vezetője az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke, John Roberts lesz, a szenátorok pedig egyszerre látják majd el az esküdtek és a bírák feladatát.

Az eljárás minimum több hetet fog igénybe venni, de hogy pontosan mennyit, azt senki sem tudja. A demokraták reményei szerint jövő februárra, azaz az előválasztások kezdetére lezárul az ügy.

Ki mivel érvel?

A képviselőházi szavazást megelőző vitán a republikánusok azt bizonygatták, hogy az elnök ellen felhozott vádpontok alaptalanok és nem bizonyítottak. Szerintük az eljárással a demokraták a jövő évi választásokat akarják befolyásolni.

A hatalomról van szó. Donald Trumpnak van hatalma, a demokraták pedig akarják a hatalmat

- hangsúlyozta Matt Gaetz floridai republikánus képviselő.

A demokraták szerint viszont Donald Trump korrupt módon visszaélt a hatalmával, amikor a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében azt vetette fel, hogy Kijev indítson vizsgálatot a demokraták egyik elnökjelöltje, Joe Biden volt alelnök és fia, Hunter Biden ukrajnai üzleti ügyeiben.

A demokrata törvényhozók állítása szerint az elnök ezzel idegen hatalmat buzdított arra, hogy beavatkozzék az amerikai választási folyamatba, és egyben veszélybe sodorta az amerikai nemzet biztonságát is.

Trump nem aggódik

Az amerikai elnök mindenesetre nem izgulja túl az eljárást. A tegnapi szavazás után azt mondta:

Nem aggódok. Az ember nem csinál semmi rosszat, mégis eljárás alá vonják. (...) A szenátorok majd meghozzák a helyes döntést.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európa kétmillió euró humanitárius segélyt juttat Trump kiszemeltjének
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:48
A humanitárius helyzet romlására tekintettel az Európai Bizottság szerdán arról döntött, hogy kétmillió euró segélyt juttat Kubának - tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
Makro / Külgazdaság GKI: ez a romló külkereskedelmi egyenleg oka
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 14:21
A KSH legfrissebb adatai szerint 2026 februárjában a hazai export volumene 2,3 százalékkal csökkent, míg az import 6,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:59
Az Egyesült Államokban tavaly augusztus óta a legmagasabbra emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a március 27-én végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Ez is az iráni háború hatása: nagy fordulat készül Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:45
Németország gazdasági minisztere az atomenergia szerepének újragondolását sürgeti az ország energiaellátásában.
Makro / Külgazdaság A boltokban is visszaköszönhet Donald Trump háborújának hatása
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:30
Az iráni háború nemcsak az energiaárakat, hanem a mezőgazdaságot is súlyosan érintheti, ami világszerte élelmiszerinflációhoz vezethet. Erről a magyar vásárlóknak még viszonylag friss élményei lehetnek, hiszen a 2022-23-as időszakban az EU-ban nálunk volt a legjelentősebb az élelmiszerek drágulása.
Makro / Külgazdaság Javítási munkák indulnak a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:15
Megindulhat a Barátság kőolajvezeték kulcselemének helyreállítása: Ukrajna tendert írt ki a brodi szivattyúállomás felújítására, ami az első konkrét lépés a januári leállás óta.
Makro / Külgazdaság Nagyon törékeny maradt a bizalom a magyar kulcságazatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 09:00
A 2026 márciusi BMI index 50,4 pontra csökkent a februári (51,2) értékhez képest. Március átlag alatti hónapnak számít: az 1995 óta mért hosszútávú átlag értéke 52,6; a márciusi értékeké 51,8. A most mért, szezonálisan kiigazított BMI index a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.
Makro / Külgazdaság Nem túl fényes helyzetet örököl az április 12-én győztes párt által megalakítandó kormány
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli közlése szerint 2025-ben a költségvetés hiánya GDP-arányosan 4,7, az államadósság pedig 74,.6 százalék lett.
Makro / Külgazdaság Újabb tartályhajót támadtak meg a Perzsa-öbölben, orosz szállítmány érkezett Kubába
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:55
Újabb olajszállító hajót ért találat szerda hajnalban a Perzsa-öbölben; 24 órán belül ez a harmadik hajó, amit megtámadtak, köztük a második tartályhajó – közölte a brit UKMTO tengerbiztonsági hivatal.
Makro / Külgazdaság Nem sokat várt a kormány, tényleg megemelik a biztonsági tartalékot
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:40
A Magyar Közlönyben is megjelent a rendelet arról, hogy a kormány a nemzetközi energiabiztonsági válsághelyzetre tekintettel megemelte a földgáz biztonsági készletének mértékét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG