1p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A konvergenciaprogram részleteiről és a jegybanktörvény megfelelő módosításáról is tájékoztatást vár az Európai Bizottság elnöke a miniszterelnökkel tartandó keddi informális egyeztetésén. A BruxInfo értesülése szerint ettől a találkozótól függ, hogyan dönt rólunk a Bizottság.

Szerdára döntésre kész lesz a testület a kötelezettségszegési eljárások kapcsán, az viszont elsősorban a Barroso-Orbán találkozótól függ, hogyan határoz majd az ügyekben a Bizottság - értesült a BruxInfo.

Az Európai Bizottság szóvivője pénteken nem említette a testület elnöke jövő heti programjának ismertetésekor, hogy José Manuel Barroso találkozni fog kedden délelőtt a magyar miniszterelnökkel. A BruxInfo kérdésére azt mondta, azért nem, mert egyelőre nem is tudják, hogy az elnök és vendége tart-e közös sajtótájékoztatót az egyeztetés után.

Alejandro Ulzurrun jelezte, hogy José Manuel Barroso és Orbán Viktor informálisan találkozik egymással, amely során „a Magyarország és a Bizottság közötti még nyitott kérdésekről lesz szó”, hozzátette, hogy a találkozó részleteiről még egyeztetnek a felek.

A BruxInfo ezzel együtt úgy tudja, hogy a Bizottság elnöke főként a jegybanktörvény módosításáról, és a készülő konvergenciaprogram részleteiről szeretne tájékoztatás a kormányfőtől. Értesülések szerint José Manuel Barroso a találkozón elvileg már tájékoztatást tud adni a miniszterelnöknek arról, hogyan reagál a Bizottság a magyar kormány kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatos lépéseire.

A biztosi testület szerdán ül össze, ezek alapján ekkorra már kész is lesz a Bizottság a döntésre, minden attól függ ugyanakkor, hogy milyen eredménnyel zárul kettejük keddi találkozója - tájékoztatták a BruxInfót bizottsági források.

Ez érdekli majd nagyon Barrosót

Giró-Szász András a héten azt mondta: a magyar kormány két kérdésben, a jegybanki vezetők fizetése és az alaptörvényre teendő eskü kapcsán március végén elküldte érveit az Európai Bizottságnak, és jelenleg is várja a választ. A kormány pedig úgy értékeli, hogy a kedden benyújtott törvénymódosítás az EKB többi aggályára megnyugtató választ ad. A nemzetközi szervezetek is jelezték: részletesen elemzik a jegybanktörvénnyel kapcsolatban kedden benyújtott módosító javaslatokat - ez azonban vélhetőleg nem fog heteket igénybe venni, mivel a Matolcsy György által jegyzett indítvány indoklással együtt is elfér két A/4-es oldalon.

Ami a konvergenciaprogramot illeti: a kormány jövő hét szerdán ül össze és döntaz ügyben, a programot a hónap végéig kell megküldenünk Brüsszelnek. Néhány lehetséges megszorítás terve már nyilvánosságra került, ezek között a telefon- és internetadó valamint a pénzügyi tranzakciókra kivetett adó is szerepel, mint lehetséges kormányzati bevételi (és újabb lakossági kiadási) forrás.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Figyelmeztetés jött: összeomolhat a szociális állam
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 08:23
A szociális állam összeomlásának a veszélyére figyelmeztetett és sürgős reformok szükségére hívta fel a figyelmet a BDA német munkaadói képviseleti szervezet elnöke, Rainer Dulger a dpa német hírügynökségnek adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Vámháború: sokan bírálják az uniós megállapodást
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:12
Az olasz miniszterelnök szerint megfelelő a megállapodás, Berd Lange viszont elégedetlen. 
Makro / Külgazdaság Merz megszólalt az EU és az Egyesült Államok közötti megállapdásról
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 06:10
Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött paktumot. A német iparszövetség szerint katasztrófa a megállapodás. 
Makro / Külgazdaság Van egy rossz hírünk a magyar vásárlóknak: megint drágult a nagybevásárlás a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. július 28. 05:37
Enyhe áremelkedést tapasztaltunk, itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár. 
Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG