2p
Január elsejétől 18 százalékra csökkent az éttermi szolgáltatás áfája a korábbi 27 százalékról.

A étlapáfa különbséget tesz a helyben fogyasztás és az elvitel között, attól függően, hogy szolgáltatást vagy terméket vásárolunk – írja a Napi.hu. A jogszabály szerint az alacsonyabb áfakulcs csak a helyben fogyasztott ételre vonatkozik, mivel ez szolgáltatásnak minősül. Elvitel esetén továbbra is magasabb áfakulcs szerint kell fizetni, mert ebben az esetben már termékeladásról van szó.

Termék vagy szolgáltatás?

Alacsonyabb áfa csak olyan helyeken alkalmazható, ahol a különböző kiegészítő szolgáltatások az adószabály számára is étteremmé teszik a helyet. Ilyen szolgáltatás például a kiszolgálás, a teríték és a tisztaság biztosítása, valamint az asztalok és a székek használata.

A szabály értelmében a bevásárlóközpontok ebédlői is lehetnek alacsonyabb áfások, annak ellenére, hogy nem maguk az éttermek biztosítják a kiegészítő szolgáltatásokat, hanem a bevásárlóközpont üzemeltetése. Ugyanakkor egy piaci büfé  - vagy elvitelre kért éttermi étel – esetében nem kerülnek túlsúlyba a szolgáltatások, így itt továbbra is 27 százalékos az áfa.

De mi lesz a maradékkal?

Ilyenkor azonban felmerülnek a köztes megoldások. A NAV és a Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint a szabály a szándékot nézi, tehát ha valaki elvitelre kért ételt, de időközben meggondolta magát és helyben elfogyasztja, akkor is a magasabb áfát kell fizetni. Ugyanakkor étteremből elhozni kívánt ételmaradék esetében az alacsonyabb, 18 százalékos áfát kötelesek fizetni.

Az áfacsökkentés nem érinti a munkahelyi étkezdéket és a gyermekétkeztetést. Tállai András, a nemzetgazdasági tárca parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára ezt azzal indokolta, hogy ez a lépés nem fért volna bele a költségvetés mozgásterébe.

Búcsút inthetünk a várakozásnak - ez lesz az éttermek jövője?

Arról már rengeteg történetet ismerünk, hogy a robotok hogyan veszik majd el a munkánkat, vagy épp hogyan teszik közben élhetőbbé és kényelmesebbé az életünket. Az utóbbi elgondolás mentén döntött új a KFC és a kínai keresőóriás, a Baidu, hogy a robotokat is bevonják az élelmiszeriparba – méghozzá nem is akárhogy.... További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államok megtriplázza a cseppfolyósított földgáz exportját
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 18:26
Az Egyesült Államok 2030-ra harmadával növeli a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára szolgáló kapacitását, ugyanakkor az európai metánrendelet nehezítheti az európai szállításokat – jelentette ki Charlie Riedl, az LNG kitermelésével és kereskedelmével foglalkozó amerikai szereplőket tömörítő Center for Liquified Natural Gas szervezet ügyvezető igazgatója az amerikai külügyminisztérium szervezésében Washingtonban helyi idő szerint csütörtökön tartott tájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Egy tagállam sincs teljesen felkészülve a migrációs paktumra – mondja a Migrációkutató Intézet vezetője
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 17:43
Az új migrációs paktum jogilag a szigorítás felé mutat, gyakorlatilag viszont nagyon komoly aknák és csapdák vannak a rendszerben. 
Makro / Külgazdaság Az EU többszáz millió eurós segítőkezet nyújt a műtrágyaválság sújtotta gazdáknak
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 14:47
Az Európai Bizottság 540 millió eurós pénzügyi támogatást, valamint további könnyítéseket javasol a műtrágyaválság miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára az uniós élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében – közölte a brüsszeli testület pénteken.
Makro / Külgazdaság Virág Barnabás: Nem kell attól tartani, hogy csupán az uniós források miatt még erősebb lesz a forint
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 12. 14:26
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, Varga Mihály jelenlegi jegybankelnök tanácsadója a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 99. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Cseh vállalkozó vásárolja fel a csíkszeredai bevásárlóparkot
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:59
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság „Kémteknősökre” és „kémhalakra” figyelmeztet Kína
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:21
A tengeri hírszerzés új módszereire figyelmeztetett pénteken a kínai állambiztonsági minisztérium. A tárca szerint egyes külföldi szervezetek felderítőbójákat, pilótanélküli vízijárműveket, valamint úgynevezett „kémteknősöket” és „kémhalakat” is felhasználhatnak érzékeny adatok gyűjtésére.
Makro / Külgazdaság Erős nyári szezonra számít idén is a Budapest Airport
Sipos Ildikó | 2026. június 12. 13:00
A közel-keleti konfliktus bizonytalanságot hozhat. A cég nem érzi veszélyben a Terminál+ projekt megvalósítását a kormányváltás miatt. 
Makro / Külgazdaság Valamelyest csökkent a német árnyomás
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 10:29
Németországban az előzetes becsléssel összhangban 2,6 százalékra lassult az éves infláció májusban az előző havi 2,9 százalékról. Ez a német szövetségi statisztikai hivatal végleges adata.  
Makro / Külgazdaság Az ipar továbbra is keresi önmagát
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 08:45
Az előző év azonos időszakához mérten 0,9 százalékkal bővült, az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal mérséklődött az ipari termelés idehaza. A KSH második becslése alapján április sem hozott megváltást a hazai ipari szereplők számára.
Makro / Külgazdaság Utak és vasutak is bőven épültek áprilisban – ez tartotta életben az építőipart
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 08:39
A régiók között nagyok az eltérések: Fejér és Csongrád-Csanád megyében visszaesett az építőipari termelés áprilisban, míg Budapesten és Komárom-Esztergom megyében bővült.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG