A robotforradalomról és a vizionált robot-armageddonról nem csak a Privátbankár.hu, de számos művész is írt és alkotott már korábban. Amennyire szeretnénk, hogy a robotok megkönnyítsék az életünket és egy csapásra megoldják a problémáinkat, annyira félünk attól, hogy végül a saját találmányaink tesznek minket fölöslegessé.
Elon Musk korábban már magára vállalta az ördög ügyvédjének szerepét, amikor bejelentette, hogy az új Model 3-at már kizárólag robotok fogják gyártani, mivel az ember csak útban van a gyártás során. Nem kell azonban feltétlenül külföldön keresni a példát: a robotika itthon is virágzik, és keresi a betöltésre váró feladatokat.
Félmillió szintetikus munkatárs
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézetének felmérése szerint itthon nagyjából 500 ezer állást lehetne robotokkal kiváltani, ezek egyharmada az iparban, ötöde pedig irodai, adminisztrációs munkákhoz köthető. Ezzel a magyarországi foglalkoztatottak 12 százalékától „vehetik el a munkát” a robotok, közölte az Universal Robots a Privátbankár.hu-val. A feldolgozóiparban és a szolgáltató szektorban is hatalmas a munkaerőhiány, előbbiben a cégek 70, utóbbinál 40 százaléka küzd a problémával, az automatizáció azonban ezt meg tudná oldani.
A munkafolyamatok automatizálása azonban magával hozná azt is, hogy azok is elveszíthetnék az állásukat, akiknek egyébként már van az adott területen. Bár a magánszektorban jelenleg még nincs akkora tőke, hogy megléphesse ezt a lépést, az IFR (International Federation of Robotics) előrejelzései azt mutatják, hogy a vállalatok mégis nagy potenciált látnak az ipari robotokban. Idén 14 százalékkal több ipari robotot üzemeltek be, mint tavaly, az előrejelzések alapján pedig 2017 és 2019 között évente átlagban további 13 százalékkal nő majd az értékesített ipari robotok száma. Ezt azt jelentené, hogy az egységek száma a 2015. év végén mért 1,6 millióról, 2019-re 2,6 millióra nő majd.
Nem mindent vehetnek át a gépek
Az IFR szerint automatizálásban leginkább érintett szektorok közé tartozik az autóipar, az elektronikai összeszerelő ipar, a fémipar, illetve a gyógyszeripar is. Az együttműködő robotok értékesítésében is extrém mértékű növekedés várható. A MARKETS AND MARKETS kutatása szerint az együttműködő robotok piaca a 2015 mért 110 millió dollár értékről 2022-re 3,3 milliárd dollárra duzzad. A termelékenység növelése, a költségek csökkentése és a munkaerőhiány kiiktatása mind-mind a robotok mellett szól.
A Universal Robots közép-kelet európai vezérigazgatója, Slavoj Musilek szerint ugyanakkor attól nem kell tartani, hogy végképp kiszorítanak minket a gépek. „Egy biztos, a robotok sosem tudják helyettesíteni az emberi kreativitást, érzékeket, intelligenciát, vagy a döntéshozatali képességeket. Ezeknek mindig jelentős szerepe lesz az ipari termelésben, így valószínűleg a teljes automatizáció sosem fog megvalósulni.”
Fontos tehát, hogy egy elfogadáson alapuló együttműködés alakuljon ki az emberi és a robot munkatársak között – a biztonsági funkcióknak, az egyszerű programozásnak és a rugalmasságnak köszönhetően az egész világon nagyon jól fogadják a robotokat. Az emberek képesek tisztán látni a termelés egész folyamatát, így tisztában vannak azzal, hogy a robotok mekkora előnyt jelentenek a mindennapi munkavégzés során, fűzte hozzá Musilek.
//privatbankar.hu/vallalat/beszallnal-a-robotforradalomba-segit-a-google-301119