Robotizált BMW-gyártósor Lipcsében (fotó: Wikipedia) |
A davosi Világgazdasági Fórum egyik témája volt az, hogyan alakítja át az automatizálásban végbemenő forradalom és a mesterséges intelligencia a gazdaságok működését. A Bloomberg összegzése szerint így áll össze a kép: ahogy a gépek egyre fejlettebbek lesznek, sokan veszítik majd el munkájukat, illetve sokak bére csökken majd.
Az új technológia jó eséllyel egy olyan ugrást hoz majd a termelékenység növekedésében, mint amilyet a 90-es években láttunk. Mindez összességében világszerte az árak csökkenésének irányába hat - a jegybankárokat manapság komoly kihívások elé állító alacsony infláció eszerint csak az előszele annak, ami igazából ránk vár.
Munkahelyek millióit veszik el a robotok - robban a termelékenység
Aggodalomra ad okot, hogy az úgynevezett negyedik ipari forradalom (a hagyományos és a digitális ipar összeolvadása) a munkaerő nagy részére lesz hatással: növekvő munkanélküliséget okoz, nyomást gyakorol a bérekre és így a fogyasztásra, különösen az alacsony képzettségűek körében.
Számszerűsítették is a várakozásokat: 2020-ra 15 nagy fejlett és fejlődő gazdaságban több mint 5 millió munkahely veszhet el az automatizálás következtében.
Azok, akik nem veszítik el munkájukat, jóval hatékonyabban dolgoznak majd - ez vezethet a még jobban növekvő termelékenységhez. Ez néhány iparágban akár 30 százalékos ugrást is jelenthet.
A populizmus a robotok ellen fordul?
A Bloomberg által idézett szakértők szerint a radikális változás politikai következményekkel is járhat. Ahogy a ludditák annak idején géprombolással válaszoltak a technika fejlődésére, most is lesznek ellenséges hangok a szavazók és így a politikusok körében is. Szükség lesz arra is, hogy az adóból befolyó bevételeket nagyobb arányban irányítsák a változásokat elszenvedők kompenzálására.
A fórumon Hubo, a dél-koreai robot mutatta meg, hogyan tudna segíteni egy építkezésen. Egyelőre még nem elég ügyes ahhoz, hogy munkát kapjon a Széll Kálmán téren, de fejlődik:
A jegybankárok jobban teszik, ha komolyan elkezdik törni a fejüket
Ha a munka és a tőke helyettesíthetősége növekszik, a dolgozók érdekérvényesítő képessége és a profitból történő részesedése jelentősen csökkenhet - ez pedig a végén alacsonyabb inflációhoz vezet a Bank of England vezető közgazdásza szerint is.
A jegybankároknak ilyen környezetben át kell gondolniuk, hogyan és milyen eszközökkel próbálják biztosítani az árstabilitást, főleg ha figyelembe vesszük azt is, hogy az inflációs célok elérésében a válság óta különösen rosszul teljesítenek a jegybankok. Jó alkalom ez arra, hogy hátralépjenek egyet és elkezdjenek ötletelni - mondta az S&P vezető közgazdásza a Világgazdasági Fórumon.