2p
Legalábbis ezt állítja a német közszolgálati televízió.
Angela Merkel és Orbán Viktor a soproni városházán 2019. augusztus 19-én. MTI/Koszticsák Szilárd

Az ARD híradója, a Tagesschau tegnap este több mint két perces anyagban számolt be a Páneurópai Piknik 30. évfordulójáról, valamint Angela Merkel ez alkalomból tett soproni látogatásáról.

Kiállás Európa mellett: igen. Egyezség a vitatott kérdésekben: nem. A két politikus ma igazából nem közeledett egymáshoz

- vonta le a következtetést az ARD találkozójuk után.

Vitapont volt a határkérdés

A tudósítás szerint a mostani Merkel-Orbán megbeszélésen is vitatéma volt a határok és a menekültek kérdése. Felidézik, hogy a magyar kormányfő a sajtótájékoztatón visszautasította a magyar határépítést illető kritikát.

Orbán Viktor szerint harminc évvel ezelőtt azért bontották le a kerítéseket, hogy az emberek szabadon és biztonságban élhessenek, most pedig Európa déli határait védik ugyanezzel a céllal.

A tudósítás kiemeli: a két vezető Sopronban együtt méltatta Magyarország hozzájárulását ahhoz, hogy anno véget ért Európa megosztottsága.

Könnyes megemlékezés

1989. augusztus 19-én rövid időre megnyitották a magyar-osztrák határt, aminek köszönhetően mintegy 600 NDK-s állampolgár menekülhetett át Ausztriába. Ekkor nyílt meg először a vasfüggöny, kevesebb mint három hónappal később pedig leomlott a berlini fal.

Az ARD bemutatott egy NDK-s házaspárt, akik harminc évvel ezelőtt lányaikkal együtt voltak részesei a határnyitásnak Sopron közelében. Marlies Grunert könnyezve mesélte el, hogy legnagyobb álmuk vált valóra azzal, amikor egészségesen sikerült átlépniük a határt.

Összefoglalónk a kancellár soproni látogatásáról és tárgyalásáról: Orbán Merkelt, Merkel a magyarokat méltatta. Exkluzív interjúnk Stephan Mayerrel, a német belügyminisztérium államtitkárával: Értékeli az EU-tagságot az Orbán-kormány. Videókommentárunk Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság új elnökének megválasztásáról és az Orbán-kormány stratégiájáról:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elképesztő robbanást hozott az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 10:07
Sosem látott folyamat zajlott a hitelpiacon.
Makro / Külgazdaság Óriási pofont kaphat a kormány: megint elbukunk egy kalapnyi uniós pénzt?
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 08:47
December 31-én jöhet a forrásvesztés.
Makro / Külgazdaság Már készülnek az Orbán-kormány megkerülésére Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 08:26
Erre utalnak a jelek.
Makro / Külgazdaság Putyin az utolsó rubelt is a háborúra költi?
Király Béla | 2025. december 3. 05:42
Donald Trump különmegbízottja Vlagyimir Putyin érdekei mentén próbálja lezárni az ukrajnai háborút, amely immár Oroszország számára is egyre nehezebben elviselhető terhet jelent. Az amerikai szankciók ugyanis húsbavágónak tűnnek, hiszen Moszkva bevételei zuhannak, miközben a tartalékokat is folyamatosan égetik. Igaz, a szakértők úgy látják, a háborús agresszor Oroszország az utolsó erőforrásait is arra fordítja, hogy győztesként kerüljön ki az értelmetlen háborúból.
Makro / Külgazdaság A szomszédban kissé felgyorsult az infláció
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 15:35
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 4,1 százalékra gyorsult novemberben az októberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Elárulta Lázár János, hogy mikor adhatják át a Budapest-Belgrád vasútvonalat
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 13:10
Lázár János a parlamenti meghallgatásán a Budapest-Belgrád vasútvonalról, közbeszerzésekről és vécéfelújításokról is beszélt.
Makro / Külgazdaság Egy mutató, amiben jobbak vagyunk az EU átlagánál
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 12:30
Októberben stagnált a munkanélküliség az előző havihoz képest az euróövezetben és az Európai Unióban – közölte az Eurostat.
Makro / Külgazdaság Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt? A névadót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 11:45
Bokros Lajos, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere december 10-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Nőtt az infláció, lőttek a további kamatcsökkentésnek?
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 11:30
Az euróövezeti infláció 2,2 százalék volt novemberben, ami enyhe emelkedést jelent az előző hónaphoz képest – derül ki az Eurostat első becsléséből.
Makro / Külgazdaság Megjött az EU válasza a mai Witkoff-Putyin találkozóról
Privátbankár.hu | 2025. december 2. 11:10
Az Európai Unió külpolitikai főképviselője szólalt meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG