5p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A valentin-napi mészárlást követően nem csillapodnak az indulatok az Egyesült Államokban. Donald Trump első reakciója szerint nem a fegyvervásárlási jog szigorítása, hanem a tanári kar felfegyverzése jelentené a megoldást. A pedagógusszervezetek ellenzik az ötletet, a floridai törvényhozás azonban végül mégis tető alá hozta a módosítást. Kérdés, valóban ez lehet a megoldás az amerikai társadalom egyik legvitatottabb kérdésére?

Úgy tűnik, nem csitulnak a kedélyek Amerikában a fegyvertartás szabályozásával kapcsolatban. A kérdés állandó téma a tengerentúlon, az Egyesült Államok alapító okiratának második alkotmánymódosítása ugyanis lehetővé teszi a jogot a fegyverviseléshez. Bár a témában számos egymásnak ellentmondó kutatás és felmérés készült, a statisztikák inkább arra utalnak, hogy minél több lőfegyver van egy országban, annál valószínűbb, hogy lövöldözni is fognak vele.

A fegyvertartás ellentmondásos kérdése februárban került újra rekfelktorfénybe, február 14-én ugyanis a floridai Parkland egyik középiskolájában a 19 éves Nikolas Cruz egy tűzfegyverrel 17 embert agyonlőtt, többeket pedig súlyosan megsebesített. A lövöldözés utáni felháborodáshoz ezúttal a diákok is csatlakoztak, akiknek képviselője múlt vasárnap bejelentette: Menet az életünkért címmel demonstrációt szerveznek március közepére Washingtonban, azért, hogy cselekvésre ösztökéljék a kongresszus törvényhozóit. Az ámokfutó ellen az óta vádat emeltek 17 rendbeli gyilkosság miatt.

Az alábbi videóban a diákok is rendőrség felvételeit gyűjtötték össze a Valentin-napi mészárlással kapcsolatban:

Florida államban a parlament nemrég még visszadobta a fegyvertartási szabályok szigorítására tett kísérleteket, a törvényhozás azonban végül mégis megszavazott egy módosítást, amely korlátozza a katonai jellegű fegyverek viselésének jogát, de lehetővé teszi, hogy egyes tanárokat és iskolai alkalmazottakat felfegyverezzenek. Trump ezen kívül kilátásba helyezte, hogy szigorítják a fegyverhez jutás szabályait, a fegyvereladók adatszolgáltatási rendszerét, és a fegyvervásárlók szellemi állapotát is megvizsgálják.

A törvényjavaslatot előbb a floridai szenátus, majd szerdán a képviselőház is megszavazta, 67:50 arányban, és most Rick Scott kormányzó aláírására vár. Az új törvény egybevág azzal a javaslattal, amit a Walmart és a sportruházatokat és –eszközöket értékesítő Dick’s Sporting Goods Inc. tett: ennek értelmében ugyanis 18-ról 21-re emelik a fegyvervásárláshoz kötelezően előírt korhatárt, legyen szó bármilyen típusú fegyverről. Ezen felül betiltják azt a bump stocknak nevezett átalakító berendezést, amellyel egy kézifegyvert félautomata típusú, sorozatlövésre alkalmas fegyverré lehet tenni, valamint megemelik a pszichológiai kezelésekre szánt állami finanszírozás összegét.

Tej, kenyér, félautomata...

A Walmartot korábban rengeteg támadás érte, egészen 2015-ig ugyanis bármelyik üzletükben hozzá lehetett jutni fegyverekhez és lőszerhez. Az üzletlánc végül levette a kínálatából a fegyvereket, egyedül Alaszkában lehet tőlük kézifegyvert vásárolni. A szigorítást olyan komolyan vették, hogy egyébként airsoft puskát és játékfegyvert sem lehet kapni az üzletekben.

Speciális kiképzés a tanároknak

Az intézkedés egyik fő eleme, hogy lehetővé teszik egyes tanárok és alkalmazottak számára a fegyverviselést az oktatási intézményekben, de csakis miután speciális kiképzést kaptak. A tanárok felfegyverezését az intézmények többsége elutasítja, szerintük ugyanis ha az osztálytermekbe fegyver kerül, akkor azok kevésbé lesznek biztonságosak. Más pedagógusszervezetek is ellenzik a módosítást: szerintük a tanárok azért vannak ott, hogy tanítsanak, nem azért, hogy azon gondolkodjanak, mit tennének fegyveres támadás esetén.

A Wikipédia külön szócikket szentel az USA-ban történt iskolai lövöldözésekre, ez alapján csak idén tíz lövöldözést regisztráltak, amelynek összesen 23 halottja és 47 sérültje van. A Sun cikke szerint 2013 óta több mint 290 hasonló eset történt az amerikai iskolákban, ami átlagosan heti egy lövöldözést jelent. Bár az amerikaiak csak a világ lakosságának kevesebb, mint 5 százalékát teszik ki, a világ teljes fegyverszámának 35-50 százalékával rendelkeznek. A BBC-ben megjelent cikk hat módszert sorol fel, amelyekkel visszaszoríthatók lennének a lövöldözések: ebben a tanárok fegyverviselésén kívül számos radikális megoldás is szerepel, részletesebben itt olvasható >>>

Összefogtak Trump ellen – mikor lesz vége az iskolai ámokfutásoknak?

Ha az elnökön múlik, valószínűleg soha: Donald Trump ugyanis hol támogatja, hol ellenzi a fegyvertartás szigorítását az Egyesült Államokban. A legutóbbi parklandi támadást követően ismét felerősödtek a reformot követelő hangok, most két kereskedelmi óriás is összefogott az ügy érdekében. Tiltás helyett azonban életkorhoz kötnék a fegyvervásárlás jogát. Tovább >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így döntött az EU Orbán Viktor és a beperelt médiumok jogvitájáról
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 14:53
Nem alkalmazható visszamenőleg az Európai Unió médiaszabadságról szóló rendelete azokban a sajtó-helyreigazítási ügyekben, amelyek még a szabályozás teljes hatálybalépése előtt indultak.
Makro / Külgazdaság Vegyes, de reális évet jósol az Európai Bizottság Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 14:30
Az Európai Bizottság 2026. tavaszi gazdasági előrejelzése: lassul a növekedés, mivel az energiasokk felhajtja az inflációt. 
Makro / Külgazdaság Ennek nem fognak örülni a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 12:45
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Makro / Külgazdaság Kijutott hatmillió hordó olaj a Perzsa-öbölből
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 06:39
Ázsia felé tartanak a szupertankerek.
Makro / Külgazdaság Tényleg korlátoznák, hányszor lehet valaki miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 19:32
A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.
Makro / Külgazdaság Egyre több magyar váltaná le Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 17:27
A végkielégítések ügyében is nagy a kormányzati tervek támogatása. 
Makro / Külgazdaság Van egy szektor, ami nagyon lemaradt a fizetésekben – ezzel a Tisza-kormánynak is foglalkoznia kell
Imre Lőrinc | 2026. május 20. 17:04
Jelentős különbségek alakultak ki az egyes szektorok között a legfrissebb, márciusi kereseti adatokban, amiket a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölt. A közszférában az egészségügy, a versenyszférában pedig a feldolgozóipar a legnagyobb vesztes.
Makro / Külgazdaság Nem lesz kontraproduktív a vagyonadó? Ezt is körbejárjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 15:33
A vagyontervezési tanácsokat és szolgáltatásokat (is) nyújtó Crystal Worldwide Ügyvédi Iroda (CRWW) vezetője és a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, Magyar Csaba május 28-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Vészjósló hírek érkeztek a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 14:05
Romlik a versenyképesség.
Makro / Külgazdaság Nem hagyják az aprót: ennyivel drágul megint a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 12:49
Ezúttal csak az egyik típusú üzemanyag ára változik csütörtöktől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG