3p
Hetek óta tart az orosz beavatkozás Szíriában, és most az illetékesek elismerték, hogy kicsit komolyabbak a célok, mint néhány terrorista csoport ellen küzdeni.

A tapasztalat és a célok

Orosz hivatalos szervek elismerték, hogy a hadjárat célja hozzásegíteni  Aszadot ahhoz, hogy minél több területet visszaszerezzen egykori országából. És ezt nem azért teszik, mert Aszad annyira szimpatikus volna, hisz ők sem tagadhatják, hogy egy tömeggyilkos diktátor, hanem abból indulnak ki, hogy senki más nem képes erre a feladatra, már ha nem akar egy külföldi hatalom óriási hadsereggel beszállni.

Ez azt jelzi, hogy az oroszok tanultak mind az amerikaiak hibáiból, mind a saját korábbi afgán baklövéseikből. Ott egy a hatalmat megtartani képtelen, reménytelen rezsimet támogattak, ráadásul úgy, hogy Amerika beszállt a szemközti oldalon, és mindenkit támogatott, aki az oroszok által támogatott kormány ellen volt.

Most viszont a legfőbb és legnagyobb ellenség az iszlám állam nevű képződmény, amely Amerikának és gyakorlatilag mindenki másnak is ellenség, ezért eszük ágában sincs az oroszokkal szembe helyezkedni, sőt örülnek, hogy valaki vállalja a nehéz feladatot, még ha ennek vannak is egyéb következményei.

Kockázat/hozam arány

Putyin pedig felmérte a kockázat/hozam arányt: a kockázat az, hogy beleragadnak, mint egykor az afgán mocsárba, a hozam pedig az, hogy visszaszerzik szuperhatalmi státuszukat, és a térségben nem csak a háborút, de a békét is ők diktálják majd, átvéve az Egyesült Államoktól ezt a szerepet. Putyin egyébként időtávot is vázolt: egy évre tervezi a hadműveletek időtartamát.

Az oroszok egyébként úgy tartják, hogy a legtöbb ellenzéki harcoló fél terrorista csoport, nemigen akad köztük olyan mérsékelt erő, aki képes lenne a szunnita területek kormányzására. Amerika pedig azt az elvet követte, hogy támogat valakit, aki majdcsak legyőzi az összes többit, de hát ez nyilvánvalóan irreális cél. Moszkva azt mondja, Aszad, még ha maga a főgonosz is, az egyetlen, aki képes legyűrni a még rosszabbat, az iszlám államot, és ezt Amerika végül kénytelen elfogadni.

Az orosz célok sorrendeje: Szíria nyugati részén legyőzni a számtalan kisebb csoportot, köztük azokat is, akiket Amerika támogatott, és ha ez megvan, nekimenni az ország keleti felét uraló iszlamista államalakulatnak.

Kerrynek is megmagyarázzák

Egy orosz kormánytanácsadó szerint a terrorista meglehetősen széles fogalom, és ha elkezdenek a viszonylag kisebb terület számtalan csoportja között válogatni, akkor lehetetlenné válik a fő célkitűzés, az uralom visszaszerzése az ország nagyvárosai és fontosabb ellenőrzési pontjai felett.

Kerry amerikai külügyminiszter attól tart, hogy az oroszokat csak Aszad megsegítése érdekli, és ez még több dzsihadistát fog odavonzani. Ezzel az érveléssel az a gond, hogy az oroszoknak elég kétes eredmény lenne, ha csak egy kicsit erősödne meg Aszad, és vele szemben ottmaradna egy nagy ellenséges terület. Eredményre csak akkor jutnak, ha minden ellenséges erőt elűznek, mindent visszafoglalnak, esetleg még Irak szunnita részeit is.

Az oroszok számítottak rá, hogy Amerika ellenezni fogja az akciót, ezért folyamatosan tájékoztatják őket és tárgyalnak velük, így elkerülhetők a félreértések és az esetleges incidensek. Kerry elmondta, hogy a békefolyamatba szeretnék majd bevonni Jordániát, Törökországot és Szaúd-Arábiát is. Ez amúgy is elkerülhetetlen, hisz a szunnita lakosságú területeken olyan rendezést kell elérni, amihez a környék szunnita államai is hozzájárulnak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államok megtriplázza a cseppfolyósított földgáz exportját
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 18:26
Az Egyesült Államok 2030-ra harmadával növeli a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára szolgáló kapacitását, ugyanakkor az európai metánrendelet nehezítheti az európai szállításokat – jelentette ki Charlie Riedl, az LNG kitermelésével és kereskedelmével foglalkozó amerikai szereplőket tömörítő Center for Liquified Natural Gas szervezet ügyvezető igazgatója az amerikai külügyminisztérium szervezésében Washingtonban helyi idő szerint csütörtökön tartott tájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Egy tagállam sincs teljesen felkészülve a migrációs paktumra – mondja a Migrációkutató Intézet vezetője
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 17:43
Az új migrációs paktum jogilag a szigorítás felé mutat, gyakorlatilag viszont nagyon komoly aknák és csapdák vannak a rendszerben. 
Makro / Külgazdaság Az EU többszáz millió eurós segítőkezet nyújt a műtrágyaválság sújtotta gazdáknak
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 14:47
Az Európai Bizottság 540 millió eurós pénzügyi támogatást, valamint további könnyítéseket javasol a műtrágyaválság miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók számára az uniós élelmiszerbiztonság megőrzése érdekében – közölte a brüsszeli testület pénteken.
Makro / Külgazdaság Virág Barnabás: Nem kell attól tartani, hogy csupán az uniós források miatt még erősebb lesz a forint
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 12. 14:26
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, Varga Mihály jelenlegi jegybankelnök tanácsadója a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 99. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Cseh vállalkozó vásárolja fel a csíkszeredai bevásárlóparkot
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:59
A csíkszeredai bevásárlópark felvásárlásával belép a román piacra a cseh Star Capital Finance – írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság „Kémteknősökre” és „kémhalakra” figyelmeztet Kína
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:21
A tengeri hírszerzés új módszereire figyelmeztetett pénteken a kínai állambiztonsági minisztérium. A tárca szerint egyes külföldi szervezetek felderítőbójákat, pilótanélküli vízijárműveket, valamint úgynevezett „kémteknősöket” és „kémhalakat” is felhasználhatnak érzékeny adatok gyűjtésére.
Makro / Külgazdaság Erős nyári szezonra számít idén is a Budapest Airport
Sipos Ildikó | 2026. június 12. 13:00
A közel-keleti konfliktus bizonytalanságot hozhat. A cég nem érzi veszélyben a Terminál+ projekt megvalósítását a kormányváltás miatt. 
Makro / Külgazdaság Valamelyest csökkent a német árnyomás
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 10:29
Németországban az előzetes becsléssel összhangban 2,6 százalékra lassult az éves infláció májusban az előző havi 2,9 százalékról. Ez a német szövetségi statisztikai hivatal végleges adata.  
Makro / Külgazdaság Az ipar továbbra is keresi önmagát
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 08:45
Az előző év azonos időszakához mérten 0,9 százalékkal bővült, az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal mérséklődött az ipari termelés idehaza. A KSH második becslése alapján április sem hozott megváltást a hazai ipari szereplők számára.
Makro / Külgazdaság Utak és vasutak is bőven épültek áprilisban – ez tartotta életben az építőipart
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 08:39
A régiók között nagyok az eltérések: Fejér és Csongrád-Csanád megyében visszaesett az építőipari termelés áprilisban, míg Budapesten és Komárom-Esztergom megyében bővült.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG