4p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő szezontól életbe lép a labdarúgó szövetség 25 fős keret-szabályozása az NBI-ben - derül ki az MLSZ közleményéből. Ehhez képest a Ferencváros keretében 31-en vannak - összesen kéttucatnyi focistától kell megszabadulniuk az NBI-es kluboknak. Az átlagfizetéssel számolva majdnem egymilliárd maradhat így a kasszában.
Csányi Sándor a Magyar Labdarúgó Szövetség éves közgyűlésén Telkiben, 2015. április 2-án. MTI Fotó: Illyés Tibor

A 2020-2021-es idénytől 25 főben határozza meg a játékoskeretek méretét az MLSZ elnöksége az OTP Bank Ligában annak érdekében, hogy csökkenjen a csapatoknál alkalmazásban lévő, de keveset szerepeltetett labdarúgók száma - áll a szövetség közleményében. A lépés nem előzmény nélküli, hiszen a szövetség elnöke, Csányi Sándor a tavalyi közgyűlésen fakadt ki a felelőtlen gazdálkodást folytató klubtulajdonosokra.

"Magyarországon mintha ostobák lennének a klub tulajdonosai. Képzeljék el, hogy van 504 igazolt játékos, csapatonként 42, és az 504-ből az elmúlt szezonban 223 egyetlen egy percet se játszott. Hát normális az az ember, aki megengedi, hogy ilyen kerettel dolgozzon a klub, amikor pénzügyi gondok vannak?" - mondta Csányi Sándor.

Ezzel párhuzamosan ráadásul folyamatosan zuhan a fiatal magyar játékosok játékperceinek száma is, hiába igyekezte az MLSZ az elmúlt években ösztönözni a klubokat a fiatal játékosok pályára küldésére. A remélt siker nem valósult meg, hiszen különböző híradások és statisztikák alapján sok csapat inkább bukja az elérhető bónuszt, mint hogy egy rutinosabbnak számító, talán külföldi játékost egy saját nevelésű fiatalra cseréljen a pályán.

A következő szezontól életbe lépő 25-ös keretszabály alól egy esetben van felmentés. Az MLSZ közleménye szerint ezt a létszámot kizárólag U19-es vagy fiatalabb korú játékosokkal lehet növelni. A szövetség várakozásai szerint ezzel nemcsak rákényszerülnek a klubok a keretlétszámok ésszerűsítésére, de az új szabályozás a kluboknál korlátozza a játékosok összesített bértömegét is.

A jelenlegi szezonban a legnagyobb kerettel a Ferencváros rendelkezik: 31 főssel, ami az őszi Európa-Liga csoportkörében való szereplés tükrében még racionálisan meg is magyarázható. A hazai klubok kevésbé rutinosak a dupla terhelést tekintve, ezért a csoportmeccseken és a hazai NBI-es fordulók során nagyobb mértékű rotációra készülhettek a vezetők a keret felduzzasztásával. A Fradi egyébként hagyományosan nagy létszámú csapatnak nevezhető, hiszen a korábbi szezonokban is bőven a legnagyobb, 30 fő feletti kerettel vágtak neki a bajnokságnak.

Ettől nem sokkal marad el a MOL Fehérvár és a Diósgyőr kerete, mindkét esetben 29-29 fő alkotja azt. Az új keret szabálynak a mostani szezonban négy csapat felel meg a Transfermarkt adatai alapján:

  • a Puskás Akadémia 25,
  • az Újpest, a Mezőkövesd és a Zalaegerszeg pedig egyaránt 23 fős kerettel vág neki a fordulóknak.

Azt egyébként nem tartjuk teljességgel kizártnak, hogy a klubok a létszámok optimalizálása során felszabaduló bérköltséget arra fordítják majd, hogy még drágább és értékesebb külföldi játékosokat igazoljanak. Főleg azoknál a kluboknál, melyek NBI-es szinten kimagasló költségvetésből gazdálkodnak, mint például a Fradi, a Fehérvár és a Puskás Akadémia. Esetükben ráadásul sokkal meghatározóbb is a külföldi, drágább játékosok szerződtetése: ezeknél a csapatoknál egyébként a külföldi focisták aránya a kereten belül 41-48 százalék.

Ha egyébként az UEFA adatai alapján becsült átlagkeresettel számolunk, akkor a Fradi éves szinten mintegy 240 millió forintot spórolhat azzal, ha az új szabálynak való megfelelés érdekében hat játékosától megválik.

A Transfermarkt adatai alapján az NBI-es kluboknak összesen 24 játékostól kell megválnia, vagyis a bajnokságvan résztvevő és szabály által érintett csapatok (a 3,3 millió forintos átlagkeresettel számolva) összesen 950 millió forintnyi költséget spórolhatnak meg.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Beütött a krach a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 21. 09:59
Nem elég a szombati közel 10 forintos áremelkedés, a jövő héten további drágulásra számíthatunk.
Makro / Külgazdaság Ez a magyar kománynak is rossz hír – meggyötrik az amerikai vámok a német autógyártókat
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 17:31
Az amerikai vámok csak áprilisban mintegy 500 millió euró többletköltséget okozhattak a német autóiparnak – közölte Hildegard Müller, a német autóipari szövetség (VDA) vezetője a Funke médiacsoportnak adott interjúban.
Makro / Külgazdaság Sokakat meghökkentésre késztető üzenetet küldött Luxemburgból Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:54
A nemzetgazdasági miniszter szerint a pénzügyek stabil lábakon állnak, a nemzetközi bizalom töretlen, a 2026-os költségvetési hiányt 3,7 százalékon tartják.
Makro / Külgazdaság GKI: Az idei kormányzati várakozások nem állnak a realitás talaján
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 12:33
A gazdaságkutató részletes elemzést tett közzé arról, miért nem fenntartható a 2026-os költségvetés.
Makro / Külgazdaság Nem kell harakirit elkövetniük a japánoknak, de azért még nem múlt el a veszély
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 10:06
Féléves mélypontra esett a távol-keleti szigetország fogyasztóiár-indexe, de az élelmiszerek nélküli áremelkedés gyorsult.
Makro / Külgazdaság Óriási drágulás köszönt be a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:48
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal, a gázolaj ára bruttó 9 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Fellélegezhetnek a németek?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:18
Csökkentek az ipari termelői árak májusban.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: A gazdaság nem bírja sokáig a nyomást
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 09:05
A Magyar Nemzeti Bank elnöke elmondta, hogy mit gondol a friss bérstatisztikáról.
Makro / Külgazdaság „Ezeket kilakoltatnák” – Orbán Viktor az adósokról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:37
A miniszterelnök az állami médiában fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Levágják a svájciak aranytojást tojó tyúkját?
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 08:22
Nagyot esett a független európai állam óraexportja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG