3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi brit kormánypárt előnye erősen megcsappant a jövő heti előrehozott parlamenti választások előtt. Közben az ellenzéki Munkáspárt vezetője, aki eddig nem volt népszerű, meglepően ügyesen kampányol, és ami a lényeg: kompromisszumra törekszik az Európai Unióval.

Theresa May miniszterelnök azzal kezdte a kampányt, hogy óvatosan kell kezelni a 20 százalékpontos előnyt, mert a közvélemény-kutatók tévedhetnek. Most, hogy általuk mért előnye lecsökkent, azt reméli, hogy tényleg tévednek. Megtörtént, ami még két hete is elképzelhetetlennek tűnt: már nem zárható ki, hogy az ellenzéki munkáspárti Jeremy Corbyn költözik a Downing Streetre. Maynek így most azért kell küzdenie, hogy egyáltalán hatalmon maradhasson.

Magas labda

A Bloomberg szerint most már távolról sem mosolyognak az aktivisták, amikor a választási gyűléseken felmerül Corbyn kormányzásának lehetősége. A Munkáspárt ugyanis úgy tűnik, egész ügyesen kampányol, lecsapja a konzervatívok által feladott magas labdákat. Corbyn azt mondja, hogy ha neki kell tárgyalnia az Európai Unióval, ő meg fog egyezni, mivel nem akar kemény kilépést, nagy gazdasági károkkal, megfelelő szerződések nélkül.

Ez feltehetően megmelengeti a szívét annak a 48 százaléknak, akik a kilépés ellen szavaztak, európai polgárok szerettek volna maradni, ezért most is azt szeretnék, ha minél kevesebb előny veszne el az uniós tagsághoz képest. Theresa May ezzel szemben arra kért felhatalmazást, hogy akár semmilyen megegyezést ne kössön, országát elszigetelt szigetté alakítsa. Kérdés, hogy vajon neki nem jutott-e eszébe az a bizonyos 48 százalék?

Jól szerepel

Corbyn a beszédeket a vártnál ügyesebben tartja, a kérdésekre jól válaszol, míg Mayt sikerült már zavarba hozni, és ez sokaknak meglepetés. Egy rámenős újságíró felvetette Maynek, hogy miután hátraarcot csinált a szociális ellátással kapcsolatos terveivel, csak hogy ne csökkenjen tovább a népszerűsége, akkor mit fog csinálni Brüsszelben, összeomlik az első komolyabb csatában? Ugyanez az újságíró megkérdezte Corbynt, hogy el akarja-e törölni a monarchiát, mire Corbyn a következőt válaszolta, nagy taps közepette: „Tudja mit? Most beszélgettem egy jót a királynővel.”

Jobban járnánk

Theresa May tegnap  a dél-nyugat londoni Twickanhamban azt mondta egy kampánybeszédben aktivistáinak, hogy ha elveszít 6 parlamenti helyet, vége a parlamenti többségének, és akkor kormányzati káosz jöhet, Jeremy Corbynnal a miniszterelnök rezidencián. Corbyn hozzáállását elnézve egyáltalán nem lenne kaotikus esetleges kormányzása, sőt, ha valóban megegyezésre törekszik Európával, az népének is, és nekünk is kifejezetten jobb lenne, hisz nem kevés honfitársunk dolgozik Nagy-Britanniában, és sokan szeretnék, ha ez a lehetőség a jövőben is megmaradna, minél több szakmában.

A jelenlegi állás szerint még a konzervatívok vezetnek, így a miniszterelnök-csere csak akkor következhet be, ha a hátralévő 9 nap alatt folytatódik az eddigi tendencia, és a Munkáspárt utoléri a Konzervatív Pártot, vagy ha már most is tévednek a felmérések, de a toryk javára. A tavalyi uniós népszavazás és a 2005-ös általános választások várható eredményét mindenesetre nem sikerült előre felmérni, nagy meglepetést lett mindkettő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG