Tegnap megvizsgáltuk, mi lehetett az oka, hogy a brit Konzervatív Párt előnye 20 százalékról 10 körülire csökkent a Munkáspárttal szemben egy hét alatt. Már múlt héten, a választási manifesztum kiadása után biztosra vettük, hogy nagy visszaesés lesz, hisz az Európai Unióból való kilépéssel kapcsolatban ijesztő dolgok szerepeltek a programban, sőt a miniszterelnök figyelmeztetett, hogy aki rá szavaz, szabad kezet ad neki, hogy akár semmiben sem állapodjon meg az EU-val.
Megfontolták
Ez a választóknak azt a 48 százalékát, akik tavaly a népszavazáson az Európai Unióban maradás mellett voksoltak, hidegzuhanyként érhette, így sokuk megtette, amit a miniszterelnök kért, és alaposan átgondolta a dolgot. Azonban Theresa May nem ebben a kérdésben visszakozott, hanem egy másikban: az időskorúak szociális gondozásával kapcsolatban. Furcsa is volt a merészség, amivel egy ilyen népszerűtlen ötletet bedobtak választások előtt, de ezek szerint nem arról volt szó, hogy hadd fogyjon az előny, úgyis meglesz a győzelem, de ne tegyenek később semmiért szemrehányást a választók.
Elszabadult hajóágyú
A Bloomberg szerint May kabinetjének két minisztere is elégedetlen volt, hogy a miniszterelnök tanácsadóinak belső körével konzultált, akiknek látniuk kellett volna, milyen veszélyt jelent egy ilyen intézkedés hirtelen beemelése a választási programba. Maga a kihátrálás szerintük további károkat okoz, önmagában is csökkentheti a párt népszerűségét, ugyanakkor azok, akiket érinthetnek a tervezett, majd most gyorsan törölt intézkedések, nem feltétlenül fognak megnyugodni, hisz egy újabb hátraarccal később bevezethetők az intézkedések.
Van, amikor indokolt a hátraarc
Ugyanakkor a legfontosabb kérdéssel, az EU-val való tárgyalásokkal kapcsolatban még bizonytalanabbá teheti a helyzetét, hogy innentől fogva ott is hirtelen fordulatok történhetnek, és ez azt a bizonyos 48 százalékot még jobban megijesztheti. Egy, a Bloomberg által megkérdezett amerikai politikai elemző szerint önmagában nem baj egy hátraarc, ha annak fundamentális oka van. Példaként hozta Angela Merkel fordulatát a nukleáris energia felhasználását illetően a fukusimai baleset után, különös tekintettel arra, hogy amúgy is kezdett már előretörni a megújuló energia a német áramtermelésben.
Most viszont szó sincs ilyesmiről, egyszerűen az történt, hogy egy, a következményeket kellőképpen fel nem mérő választási manifesztumot adtak ki, amelyben több dolog is volt, ami elijesztette a szavazókat, ezért az egyik kérdésben egy gyors hátraarccal próbálnak szépíteni. Végső érvként az hangoztatta a miniszterelnök, hogy úgyis csak az számít, hogy ő folytassa le az EU 27 tagjával a tárgyalásokat, de ezek után végképp nem biztos, hogy a választópolgárok őt tartják a legalkalmasabbnak erre a feladatra.