1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nátrán Roland szerint az árfolyamgát áprilistól életbe lépő új rendszere már a devizahitelesek 97 százalékának kínál könnyítést. A Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára szerint a program 5 éves futamideje alatt rendeződhet a helyzet, az euró (és ezáltal a forint) árfolyama visszaterelődhet a normális mederbe.

550 ezren az árfolyamgát előtt

Nagyon közel kerültek egymáshoz az álláspontok az IMF-EU és a magyar kormány között. Nátrán Roland a Gazdasági Rádiónak adott interjúban úgy fogalmazott: csak egy felsővezetői döntéstől függ, mikor kezdődnek meg a tárgyalások, ami akár néhány napon belül is megtörténhet. A szakmai kérdésekben, az államháztartás állapotát, a bankrendszert vagy a pénzügyi felügyeletet érintő kérdésekben nagyon közeliek a nemzetközi szervezetek és a magyar kormány céljai - véli Nátrán.

A kormány beterjesztette az árfolyamgátról szóló törvényjavaslatot, amellyel kapcsolatban a Bankszövetség azt a verziót támogatja, amely 20 millió forint hitelértékig teszi lehetővé az árfolyamgát alkalmazását. A kormány által beterjesztett törvényjavaslat összhangban áll a Bankszövetséggel decemberben kötött megállapodással, amin a Fidesz-frakció képviselői javasoltak módosítást. A 30 millió forintos ingatlanérték azonban nagyjából ugyanannyi lakáshitelesnek teszi lehetővé az árfolyamgát igénybevételét, amennyinek a 20 millió forintos hitelérték-korlát: előbbi esetében az adósok 92%-a, utóbbi esetben 97 százaléka tud élni a lehetőséggel, tehát valamelyest még nőtt is a kedvezményezettek köre - mondta a Gazdasági Rádiónak adott interjúban Nátrán Roland.

Az árfolyamgát korábbi rendszerébe 3-4 ezren jelentkeztek be, őket a jogszabály átvezeti az új rendszerbe. Ez alapján csak a tőketörlesztés kamatkülönbözete kerül a gyűjtőszámlára, a kamattörlesztés különbözetét az állam és a bankok közösen vállalják. Potenciálisan 550 ezer fő az érintettek köre.

Az árfolyamgát feltétele, hogy az adós ne legyen 90 napnál nagyobb késedelemben. A konstrukció futamideje 5 év, ennyi idő alatt helyrerázódhatnak a viszonyok - véli Nátrán Roland: a normál gazdasági ciklusok alapján az euró erősödni fog a svájci frankkal szemben, ami a forint/svájci frank árfolyam szempontjából is elsődleges tényező.

Április elsején start

Nátrán Roland,
az NGM helyettes államtitkára

Az árfolyamgátnak ez a konstrukciója nem csak az adósság kitolása - mondta Nátrán Roland. Arról van szó, hogy az extrém árfolyamugrásokat kisimítsák, és így fizetőképesek maradjanak az ügyfelek. A gyűjtőszámlán felhalmozódó összeg ráadásul forintban denominált, és az ugrás az 5 év letelte után is legfeljebb 15%-os lehet. A bankok és a költségvetés fele-fele arányban osztozik a költségeken, ami nagyjából 20-20 milliárd forintot jelent.

A jogszabály várhatóan április 1-jén lép életbe, az ügyfelek azután fordulhatnak a bankokhoz. A konstrukcióba az év végéig lehet jelentkezni. A szerződést követő második törlesztőrészlettől kezdődően lép életbe az új összeg. A közszférában február elsejétől számítják a rögzített árfolyamon történő törlesztést (a közalkalmazottak egyszeri támogatást kapnak, melynek összege a ténylegesen megfizetett törlesztőrészletek és az árfolyamgát alkalmazásával fizetendő törlesztőrészletek különbsége a 2012. február 1. és az első árfolyamgát alapján fizetett törlesztőrészlet időpontja között - a szerk). Az állam a gyermekszámtól függően is segíti a munkavállalóit: a forintalapú gyűjtőszámla kamatára (amely jelenleg 6-7 százalékon van) 3 százalékos kedvezményt kapnak, valamint gyermekenként további egy-egy százalék kedvezményt a közszféra dolgozói.

Nátrán Roland szerint ebbe a konstrukcióba egyértelműen érdemes belépni, mert 5 évig kiszámíthatóvá válik a törlesztő részlet. A másik nagy előny, hogy az árfolyamveszteségnek egy részét, méghozzá a nagyobb részét átvállalja a bank és az állam.

Akiken már nem segít a gát

A 90 napon túli késedelemben lévők esetében az egyik megoldás az eszközkezelő, amely 25 ezer ingatlant vásárol meg, azokban bérlőként maradhatnak az ügyfelek, rendkívül kedvezményes bérleti díjjal. Ez az érintettek negyedének ad megoldást. A másik a családiház-építési program. Az adósság forintosítása egy további kedvezmény, amelynek, tehát a forintosított hitelnek a 25 százalékát a bank elengedi. Ezen kívül a havi törlesztő részletet olyan szintre csökkentik, amelyet már ki tudnak fizetni az ügyfelek.

A kényszerértékesítések moratóriuma kétféle lehet: az egyik évszakhoz kötött, a másik egy általános moratórium volt, amely azonban tavaly, az utolsó negyedévben kifutott, azóta egy kvóta alapján történhet meg a kényszerértékesítés. A kvóta 2011-ben 2 százalékpont negyedévente, ami évről évre egy százalékponttal nő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG