1p
A Takarékbankon keresztül nyomul be az állam a pénzügyi piacokra, az ügyfelek ebből elvileg sok mindent majd nem vesznek észre. Az állami nyomulással a Posta is jól jár, mely tulajdonhoz jut a nemrég kivásárolt Takarékbankban is - ők az átalakítás abszolút nyertesei. Elfogadta és a parlament elé terjesztette a kormány a szövetkezeti hitelintézetek integrációjának átalakításáról szóló törvényjavaslatot.

A Takarékbank ajtaján kopogtattak

Sajtótájékoztatón jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő és Vojnits Tamás kormánybiztos, hogy a kormány új és egységes takarékszövetkezeti integrációs rendszert hoz létre. Magyarul: az összes takarékszövetkezeti integráció és takarékszövetkezet ezek után egy ernyőszervezet, a Takarékbank alá fog majd tartozni.

Vojnits Tamás és Giró-Szász András



A 2010-es kormányváltás óta deklarált célja a kabinetnek a takarékszövetkezeti rendszer erősítése, ez jól összeegyeztethető azzal a szándékkal, hogy a pénzügyi szektorban növeljék a magyar résztulajdon arányát. Nem mellesleg, a vidék bankjaként számon tartott takszövökön keresztül az állam még jobban fel tudja pörgetni az itteni hitelezést.

A kormány az első lépést a takarékok irányába akkor tette meg, amikor a német többségi tulajdonost kivásárolta a most központi integrációs pénzintézetnek megtett Takarékbankból. A kötelező központosítás lényege, hogy a takarékok üzletpolitikáját összehangolják, közös termékeik lesznek és egységes informatikai hátterük, megjelenésük. Vojnits szerint a központosítás után az eddig szétdarabolt magyar szövetkezeti rendszer több nyugat-európaihoz hasonlóan fog majd működni, a cél: 1 millió ember magas színvonalú kiszolgálása vidéken. Vojnits szerint az előkészítő munka egy fontos eleme volt, hogy az újraszervezett szövetkezeti rendszer megfeleljen a 2014. január 1-től érvényes szigorúbb tőke- és likviditási szabályoknak.

Jó üzlet lesz a szövetkezeti tagság?

Az új ernyőszervezet két fő pillére az integrációs szervezet és a Takarékbank lesz, hasonlóan a külföldi példák többségéhez. Vojnits szerint így lehetővé válik, hogy a központi bank (vagyis a Takarékbank) sokkal egységesebb módon szervezze az eddiginél a takarékok üzleti folyamatait. Az eddigi integrációkban nem működött keresztgarancia jön létre, hasonlóan a bankfiókokhoz, az ügyfelek bárhol intézhetik például ügyeiket, a pénzükért nem csak a számlavezető takarékjuk áll majd jót.

A szövetkezeti működés jogi keretei ugyanakkor nem változnak, ezek különleges értéket képviselnek - mondta Vojnits. Megmarad tehát az egy tag - egy szavazat elve. Az osztalékról helyi szinten születik döntés a jövőben, és az egyes tulajdonosok részesedése sem változik. Mivel a korszerűsítés révén nyereségesebbek lehetnek a takarékok, jobban megéri majd tulajdonosnak lenni.

Morzsák jutnak a Postának is

A kormánybiztos kérdésre válaszolva elmondta: az újra szervezett integráció stratégiai együttműködésre lép a Magyar Postával, az állami cég amúgy tulajdonhányadot is szerez majd a Takarékbankból. A Posta és a takarékok eddig is sok helyen együttműködtek, ez a kapcsolat most majd szorosabbá válhat: ez Vojnits szerint számtalan üzleti lehetőséget rejt magában. A Posta sem jár rosszul, a kötelező postai piacnyitás után most újabb területre tör be (ha már a mobilpiac nem jött össze), az ország egyik legnagyobb pénzügyi értékesítési hálózata jön létre. Az új rendszert megalapozó törvényjavaslatokat már benyújtották a T. Háznak.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Jó hírt kapott az OTP
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 18:17
A Moody’s a bankfelvásárlás hírét értékelte így.
Pénzügyi szektor A kamatvágás sem rázta meg a forintot, alig változott az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 18:26
Az eurót délután hat órakor 361,77 forinton jegyezték a reggel hét órai 361,87 forint után.
Pénzügyi szektor Történelmi csúcson zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 17:54
A részvénypiac forgalma 31,8 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Jelentős átalakulás: 80 ezer kriptós tűnt el a hazai piacról – hoz változást a Tisza?
Sipos Ildikó | 2026. július 20. 10:42
A Revolut kivonulása és a 2025-ös szigorú szabályozás felgyorsította a lemorzsolódást.
Pénzügyi szektor Van ilyen is? Rossz napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:48
Az euró jegyzése napközben 358,92 forint és 363,13 forint között mozgott.
Pénzügyi szektor Jó hangulatban zajlott a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 18:10
A részvénypiac forgalma 18,5 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Vegyesen indítottak a New York-i tőzsdeindexek
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 16:07
Brent olajfajta hordónkénti ára 50 centtel (0,59 százalékkal) 85,45 dollárra nőtt.
Pénzügyi szektor 7 százalékkal nőtt az ABB második negyedéves nettó nyeresége
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 15:33
A svéd-svájci villamosberendezés-gyártó akvizíciós ajánlatot is tett. 
Pénzügyi szektor Emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe kora délutánra
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 15:00
A Mol kivételével erősödtek a vezető részvények. 
Pénzügyi szektor Sokan örülnek az új angol pénzügyminiszter-jelöltnek
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 18:15
Egyéves csúcsra emelkedett a brit font az euróval szemben szerdán, miután piaci várakozások szerint Andy Burnham leendő brit munkáspárti miniszterelnök a költségvetési fegyelem hívének tekintett Shabana Mahmoodot nevezheti ki pénzügyminiszternek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG