4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Ez lehet a legközvetlenebb hatása idehaza a szombati szaúdi dróntámadásnak, jobban mondva annak, hogy a világpiaci kőolajárak több mint tíz százalékkal drágultak. Hogy még feljebb mennek-e, az alapvetően attól függ, hogy a kiesett kínálatot mikor sikerül pótolni. A legpesszimistább forgatókönyv szerint a most 60-66 dollár közötti árak akár 100 dollárra is felmehetnek.
Fotó: MTI

Ekkora hatású támadást a legjobb tudomásunk szerint még nem hajtottak végre a történelemben – érzékeltetik a szaúdi Aramco olajfeldolgozó üzem elleni drónattak jelentőségét az Erste Befektetési Zrt. elemzői. Mondván, ezzel új korszak kezdődik, amikor gyakorlatilag szinte senki sem érezheti magát biztonságban. A szaúdiak ugyanis elég erős légvédelemmel rendelkeznek, és nyilván próbálnak megfelelően óvni az olajlétesítményeiket.

Ennek ellenére több mint a napi kitermelés felét sikerült legalább időlegesen szanálniuk a húszi lázadóknak. Hétfő estére ugyan visszatérhet a kiesett 5,7 millió hordós termelés harmada, de az erstések szerint még heteket vehet igénybe, amíg sikerül a kitermelést helyreállítani.

100 dolláros olajár?

Mind a Brent, mind a WTI olaj ára jelentősen, több mint 10 százalékkal emelkedett a hírre, de csak az első komolyabb ellenállásig szúrtak fel az árfolyamok. Onnan csökkentek 1,5-2 dollárral, hogy aztán hétfő délután ismét emelkedjenek, de még így is mindkét olajfajta 1-1 dollárral maradt el a dróntámadás utáni legmagasabb szintjétől.

A hivatalos kommentek és a termelési veszteségek ismeretének hiányában az amerikai Goldman Sachs úgy véli, nehéz előrejelezni, hogyan alakulnak az árak a következő hetekben. Ha a mostani ellátáshiány egy hétig marad fenn, akkor az további 3-5 dollárral viheti fel az árakat. Amennyiben azonban ez a helyzet 2-6 hétig is elhúzódna, akkor akár 5-14 dolláros lehet a drágulás mértéke. A legrosszabb esetben a Hormuzi-szoroson keresztül menő olajszállítások teljesen leállhatnak, ami az olajárat 100 dollárig is feltolhatja – véli a Jefferies elemzőház, ám ennek azért kis esélyt ad.

Oroszország nem segít

A kulcs kétségtelenül az, milyen hamar lehet a kínálatot a támadás előtti szintre, vagy legalább annak közvetlen közelébe visszahozni. A szaúdi nemzeti olajcég készletei még 35-40 napra elegendőek a szerződéses kötelezettségek teljesítéséhez. Donald Trump már a dróntámadást után közvetlenül jelezte, ha úgy adódna, az Egyesült Államok stratégiai tartalékaiból képes lehet felszabadítani valamennyit, ennek mértékét a piac napi 2,12 millió hordóra teszi. Csak viszonyításként: a Platts OPEC adatai szerint Szaúd-Arábia augusztusban naponta 9,77 millió hordó olajat termelt ki – amiből 7 milliót exportált –, s a mostani támadás miatt 5,7 millió hordóval kevesebbet tud a felszínre hozni.

Oroszországra viszont e tekintetben nem lehet számítani, mivel Moszkva szerint a globális olajtartalékok elégségesek a kieső szaúdi kitermelés pótlásához. Pont a múlt héten tette közzé a Kőolajexportálók Országok Szervezete (OPEC) és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) azt a prognózisát, miszerint az olajpiacok 2020-ban többlettel zárnak, dacára az OPEC és szövetségesei kitermelést korlátozó megállapodásának. Kérdés persze, ezt az előrejelzést mennyire írhatja felül a mostani dróntámadás.

Semlegesen hat a Molra

A nagy valószínűséggel legalább átmenetileg biztosan magasabban maradó kőolajár negatívan hat a piacokra. Hiszen úgy emeli az inflációs rátákat, hogy nincs mögötte keresleti hatás, ami a lehető legrosszabb a gazdasági növekedés szempontjából.

A tőzsdén szereplő energetikai részvények árfolyama világszerte kilőtt. A Mol több mint 2 százalékkal drágult. Pedig az Erste szerint a dróntámadás hatása inkább semleges, hiszen amit nyer a cég a magasabb olajáron, azt valószínűleg elbukja a kisebb finomítói árréseken.

A megugró világpiaci kőolajárak hatására idehaza emelkedhetnek a hazai benzinárak. Erre a holtankoljak.hu szerint szerdától még nem kerülhet sor, péntektől azonban a most átlagban 408 forintba kerülő gázolaj literje 4-6, míg a 379 átlagárú benziné 5-7 forinttal mehet feljebb.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 36460 36390 37490 +0,25% 0 0 10 712 150 650 HUF 2026-03-18 17:05:07
MOL 3762 3744 3840 -1,26% 0 0 4 311 078 342 HUF 2026-03-18 17:11:29
MTELEKOM 2025 2020 2090 -1,22% 0 0 965 543 030 HUF 2026-03-18 17:05:50
RICHTER 11880 11720 12000 +0,34% 0 0 1 994 202 770 HUF 2026-03-18 17:07:45
OPUS 500 500 510 +0,20% 0 0 71 362 936 HUF 2026-03-18 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jócskán veszített erejéből a forint
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 18:40
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ez az oka, hogy az OTP húzórészvény volt szerdán
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 18:17
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 281,34 pontos, 0,23 százalékos csökkenéssel, 122 255,73 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Bal lábbal keltek a tengerentúli börzék
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:27
Csökkenéssel indítottak a New York-i tőzsdeindexek. 
Részvény / Deviza / Áru Vészjósló időket idéz az amerikaiak bejelentése
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 13:29
Az Egyesült Államokban december óta a legmagasabbra emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol részvényei nem erősödtek eddig
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 12:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 1,99 pontos nyitás után emelkedett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Olyan ítélet közeleg, ami padlóra küldheti a fémpiaci reményeket
Czwick Dávid | 2026. március 18. 10:21
Újabb meghatározó hír borzolhatja a pénzpiaci kedélyeket néhány óra múlva, kivált a nemesfémek vonatkozásában. A korábbi nagyarányú várakozás helyett most már szinte 0 százalékot áraz a piac a közelgő nagy bejelentéssel összefüggésben. Nem elég az olajárrobbanás és az iráni válság? Úgy tűnik nem: most már az inflációs félelemmel és az új monetáris fejleményekkel is foglalkozniuk kell a befektetőknek. 
Részvény / Deviza / Áru Mi történik ma az OTP és a Mol részvényeivel?
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 08:58
A javuló nemzetközi környezet miatt pozitív hangulatban indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) szerdán az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint.
Részvény / Deviza / Áru Úgy kigyúrta magát a forint, hogy nyugodtan mehet a strandra
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 08:27
Tovább erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggelre a bankközi devizapiacon kedd estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 06:17
Emelkedéssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru A tarkóján érezte a hideg szelet a forint, összeszedte magát
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 18:40
A magyar fizetőeszköz a keddi napon erősödni tudott a bankközi kereskedésben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG