4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Legalábbis ez a látszat, miután Trump tegnap is csökkentést követelt. A Fed teljesítette az elvárásokat és negyed százalékponttal csökkentette az irányadó kamatot. A piacok reakciója egyelőre visszafogott, a részvényindexek alig mozdulnak. Vélhetően további kommentárokra várnak.
(Pixabay)

A Fed a várakozások nagy többségének megfelelően 25 bázisponttal (0,25 százalékponttal) csökkentette az irányadó kamatot csütörtöki ülésén (2,25 százalékra). Ez 2008 óta, több mint tíz éve az első kamatvágás az USA-ban. Az első percekben a piaci reakciók mérsékeltek voltak.

A dollár valamelyest erősödött, az amerikai tőzsdeindexek először kissé estek, majd stagnáltak. Az S&P 500 index 0,2 százalékos mínuszból jött fel. A tíz éves amerikai állampapír hozama alig változott, az arany és az ezüst 0,7-0,7 százalékkal esik. A piacok vélhetően még Powell Fed-elnök beszédére is várnak.

Frissítés: Powell beszédében hűtötte a további kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat. Az amerikai indexek így lefelé indultak el, kevéssel kilenc előtt egy százalék feletti mínuszban járnak.

Az Investing.com emlékeztet rá, hogy a Fed által nagyon figyelt inflációs mutató, a személyi fogyasztások árszínvonala (PCE) 1,7 százalék volt legutóbb. Tehát még mindig mélyen a Fed által kitűzött két százalék alatt. Donald Trump elnök pedig egy nappal ezelőtt is a Fed-et ostromolta, és kamatcsökkentést, a kvantitatív szigorítás befejezését követelte.

Még hány kamatcsökkentés lesz?

A piacok erre az évre még további két kamatcsökkentést is beáraztak, legalább egyet pedig a következő évre. Bár kételkedők is vannak, mint a Goldman Sachs bankház. Az utóbbi szerint a gazdasági növekedés és az infláció jelenlegi szintje nem indokol annyi kamatcsökkentést.

Az irányadó Fed-kamatláb a csökkentés előtt (Grafikon: Tradingview.com)

Hatalmas várakozások előzték meg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ma esti kamatdöntő ülését, hiszen a szervezettől annyi idő óta először volt várható kamatcsökkentés. A bejelentés előtt pár órával az elemzők túlnyomó többsége, 78 százaléka negyed, 22 százaléka fél százalékos csökkentésre számított. Lényegében senki sem számított arra, hogy a kamat maradna.

Csúcsközelben a tőzsdék

A tőzsde is valamennyire megelőlegezte a bizalmat, az ülés előtt enyhe pluszban mozogtak az amerikai tőzsdeindexek. (Az árfolyamokat gyorsjelentések is mozgatták, az Apple például nagyon pozitív, a General Electric inkább negatív vagy ellentmondásos jelentést tett közzé.) De egyébként sincsenek messze nemrég beállított abszolút csúcsaiktól az amerikai mutatók.

A kamatcsökkentés alapvetően jó a tőzsdéknek. A Fed a 2008-as Lehman-pánik után, sőt már előtte, 2007-től is sorozatosan csökkentette a kamatokat, nulla közelébe. Utána pedig sokáig változatlanul hagyta az irányadó, effektív rátát. A kamatok 2015 végétől emelkedtek újra.

A Fekete Karácsony réme

Jerome Powell elnök január elejétől ütött meg engedékenyebb, a kamatemelési ciklus végét vagy felfüggesztését jelző hangnemet. Valószínűleg nem függetlenül attól, hogy a tőzsdei árfolyamok november-decemberben csúnya mélyrepülést, korrekciót mutattak be. Sokan “Fekete Karácsonyról” beszéltek a részvénypiacon.

Az irányadó Fed-kamatláb hosszú távon (Grafikon: Tradingview.com)

Az USA-ban jóval nagyobb a tőzsdei árfolyamok, kötvényhozamok gazdasági, politikai jelentősége, mint Európában. Sokkal több ember nyugdíja, megtakarításai függenek ettől, és sokkal több cég választja a tőkepiaci finanszírozást a banki mellett vagy helyett.

Donald Trump elnök is szívesen kérkedik azzal, hogy az utóbbi évek tőzsdei áremelkedését ő okozta. (Annak ellenére, hogy más elnökök idejében is hasonló emelkedés volt.) A Fed kamatpolitikája ellen pedig valóságos hadjáratot indított, régóta szorgalmazva a kamatcsökkentést, sőt fenyegetve a Fed-et.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46890 45910 46940 +2,16% 0 0 9 469 716 030 HUF 2026-08-07 17:06:27
MOL 4650 4632 4760 +0,22% 0 0 3 780 328 766 HUF 2026-08-07 17:06:00
MTELEKOM 2696 2662 2720 -0,07% 0 0 762 562 630 HUF 2026-08-07 17:05:28
RICHTER 12320 11920 12320 +1,99% 0 0 4 334 227 510 HUF 2026-08-07 17:13:39
OPUS 367 348 371 +2,66% 0 0 63 816 535 HUF 2026-08-07 17:05:18
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Napközben beragadt a forint, de estére bőven behozta a lemaradást
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 18:22
Mindhárom fő devizával szemben erősödni tudott a forint pénteken. Az euróárfolyam délelőtt volt 367 felett is, a parlamenti választás óta a legrosszabb szintet érte el.
Részvény / Deviza / Áru A nap végi hajrát a Richter nyerte a magyar tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 18:06
Közel 2 százalékkal emelkedett a gyógyszergyártó részvényeinek értéke, kora délután még nem így nézett ki.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ugrott az arany árfolyama, jól rajtoltak a techrészvények is a Wall Streeten
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 16:23
Az arany átlépte a 4300 dollár után a 4400-at is, a Nasdaq 0,8 százalék plusszal indította a hét utolsó kereskedési napját.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot megy az OTP a hétvége előtt a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 15:09
Több mint 2 százalékos emelkedéssel áll az OTP-papírok árfolyama, már a 47 ezer forintot közelíti.
Részvény / Deviza / Áru Lehullt a lepel: ezt művelte a Richter, befutottak a friss számok
Czwick Dávid | 2026. augusztus 7. 14:54
Színt vallott az idei első félévről a gyógyszeripari nagyágyú.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nagyot megy a Mol a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 12:13
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 5,58 pontos nyitás után emelkedett pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Ezt biztosan kiteszi a Mol az ablakba: évek óta nem történt ilyen
Czwick Dávid | 2026. augusztus 7. 11:14
Lesz mit nézegetni, megjelentek ugyanis a legfrissebb, mutatós számok az olajcég teljesítményéről.
Részvény / Deviza / Áru Nagy nap lehet ma a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 09:21
 A csütörtöki záróértékéhez képest enyhén erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Váratlanul nagyot gyengült a forint
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 07:35
Gyengült péntek reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Gyengüléssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 7. 06:29
Az S&P 500-as mutatója 13,34 ponttal, 0,17 százalékkal lett kevesebb, 7710,08 ponton zárt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG