5p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A mediterrán piacokon csökkent a benzin és a gázolaj ára, ezzel szemben a forint heti átlagban majdnem 4 százalékot gyengült a dollárhoz képest. Mindenki az OPEC november végi ülésére vár, ahol végre bejelenthetik hivatalosan is a kőolaj-kitermelés csökkentését. De vajon mit tartogat a magyar autósoknak a piacok várakozása?

Varázsszóra mozgott az olaj árfolyama

A Brent spot kőolaj ára a héten 40-45 dollár között ingadozott, heti átlagban 0,8 dollárral, közel 2 százalékkal nőtt az ár. A spot olajár a hét folyamán szerdáig emelkedett, azután csökkent. Az olajpiaci áralakulásra az OPEC tárgyalásaival kapcsolatos hírek hatottak, mely szerint  a tagországok újabb javaslatot tettek Iránnak a termelés-befagyasztás színtjére. Irán még nem reagált az ajánlatra, amely ugyan magasabb, mint a korábbi javaslat, de alacsonyabb, mint az iráni kérés - közölte a Privátbankárral a GKI Energiakutató a legfrissebb előrejelzésüket.

Hogy lesz ebből üzemanyagár? A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.


A befektetők egyre valószínűbbnek tartják az OPEC tagállamok megegyezését és ezért a múlt héten megemelték a hosszú lejáratú befektetéseik mennyiségét. Az áremelkedés ellen a dollár erős emelkedése hatott, másrészt befolyásolta az áralakulást az is, hogy ezen a héten az a múlt heti adatok alapján az Egyesült Államok olajkészletei igen jelentős emelkedést mutattak, ez is lefelé nyomta az árakat. Valószínűleg csak kicsit befolyásolta az árak változását, hogy az elmúlt 25 hétből 22 alkalommal emelkedett az amerikai kőolajfúrások mennyisége, a múlt héten 19 fúrással növekedett, s elérte a 471 darabos szintet.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 0,4 dollárral, közel 1 százalékkal nőtt ezen a héten. Az idei év negyedik negyedévére vonatkozó határidős árak most 47 dollár körül változnak, ez jelenleg azt jelzi, hogy január elejétől marad az üzemanyagok megemelt jövedéki adója. A számításokhoz az is hozzátartozik, hogy a spot Brent ár októberi átlaga sem érte el az 50 dollárt. Természetesen itt még sok változás jöhet, az OPEC meglepheti az olajpiacot egy egyezséggel, amely decemberre jócskán 50 dollár fölé tolhatja az árakat.

Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten gyakorlatilag nem változott.

Bevásárolna Amerika

Az európai üzemanyagpiacokon, elsősorban a benzin piacán a legjelentősebb erő az, hogy dél- és közép-amerikai vásárlók tömegesen jelentkeztek. Az USA-felé irányuló export most leállt. Megindult a közel-keleti térség importigénye is, mivel ott most kezdődik a finomítói felújítási ciklus. Ázsia felé pedig a benzin finomításához szükséges adalékokat szállítanak növekvő mértékben. Az európai dízelpiac kissé feszült, mivel az import mennyisége mérséklődik.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a november 14 - november 18-a közötti időszakban 2,6%-kal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 3,5-1,4%-kal csökkentek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésárai az európai piacokon alig változtak.

Mit mutat ehhez képest a forint?

A forint átlagos heti árfolyama a november 14 - november 18-i héten 3,6%-kal gyengült a dollárhoz képest, a dollár árfolyam 290 forint korül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten 10 forinttal kellett többet adni egy dollárért. A gyengülés a hét második felében volt erősebb. A dollárban kifejezett üzemanyagpiaci árcsökkenést a forint gyengülése árnövekedésbe fordította. A forint-dollár árfolyam egyengülése egyrészt a dollár euróhoz viszonyított erősödéséből fakad, másrészt a forint is gyengült az euróhoz viszonyítva.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, az európai piacokon 0-2,1 százalékos áremelkedés mutatható ki, a gázolajnál a heti átlagok szerint forintban számolva 3,4-3,8 százalékos volt az árak emelkedése.

Így csapódhat le a pénztárcánkon

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti átlagos árváltozások alapján a benzinnél 0-2, a gázolaj esetében 2-4 forintos emelkedés jelentkezett.

A fentiek miatt várhatóan hétfőn, november 21-én, nem valószínű a benzinárak emelése, ha igen akkor is csak 2 forinttal. A gázolaj esetében 2-4 forintos áremelés lehetséges.

A fenti változtatásokkal a benzin ára 335, a gázolaj ára 353 forint/liter körüli szinten változhat.

Az elmúlt egy év során a benzin ára 1,7%-kal csökkent, a gázolaj ára 1%-kal nőtt. Az október-novemberi jelentős üzemanyagpiaci árcsökkenés hatására a szeptember eleji árszintek alakultak ki.

Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 3%-kal több benzint és változatlan mennyiségű gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Az elmúlt egy év során a benzin ára 1,7%-kal csökkent, a gázolaj ára 1%-kal nőtt. Az október-novemberi jelentős üzemanyagpiaci árcsökkenés hatására a szeptember eleji árszintek alakultak ki. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 3%-kal több benzint és változatlan mennyiségű gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 39690 39650 40550 -1,88% 39690 0 10 143 651 180 HUF 2026-02-19 17:10:30
MOL 3570 3538 3626 -0,17% 0 3570 2 224 000 314 HUF 2026-02-19 17:08:21
MTELEKOM 1992 1972 2000 +0,10% 0 1992 488 217 052 HUF 2026-02-19 17:05:06
RICHTER 11820 11740 11870 0,00% 0 11820 1 204 786 080 HUF 2026-02-19 17:05:26
OPUS 542 539 542 +0,37% 0 542 94 963 427 HUF 2026-02-19 17:05:05
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még nem késő – így mentheti meg a munkahelyét, a befektetései értékét
Eidenpenz József | 2026. február 19. 15:05
Az AI miatt semmi sem lesz már olyan, amilyen korábban volt, az általunk ismert világnak vége, senki sem lesz biztonságban, a Covidnál is nagyobb sokk következik… De akkor mégis, mit tehet az átlagember a munkája megőrzéséért, vagy az átlagos megtakarító, kisbefektető pénze értékének megtartása érdekében?
Részvény / Deviza / Áru Leeresztett az OTP, már 40 ezer alatt az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 14:43
Csökkent a BUX csütörtök délután, a vezető részvények közül az OTP árfolyama pedig több mint másfél százalékkal esett vissza fél 3-ig. A Magyar Telekom árfolyama is távolodik a 2000 forintos szinttől.
Részvény / Deviza / Áru Megjött a front, esik az OTP, mint a hó
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,92 pontos nyitás után csökkent csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Nyitásra is tudott még emelkedni a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 09:06
Kisebb meglepetésre tovább emelkedett a BUX a csütörtöki nyitásban.
Részvény / Deviza / Áru A forint gyűrödten ébredt, és még a kávéját is magára öntötte
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 07:02
A magyar fizetőeszköz gyengüléssel nyitott a csütörtök reggeli bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Veszett lendületéből, de emelkedéssel zárt Amerika
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 06:10
A szerdai kereskedési nap folyamán eleinte Európát követte a Wall Street.
Részvény / Deviza / Áru Bánhatja, ha estére hagyta az euróváltást
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:30
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagy volt a lendület a parketten
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:12
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2913,21 pontos, 2,33 százalékos emelkedéssel, 127 820,56 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Akár harmadával is nőhetnek egyes kiberbiztonsági részvények
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:54
A Morgan Stanley előrejelzése szerint a jelenleg 270 milliárd amerikai dollárra becsült globális kiberbiztonsági piac az előttünk álló években mintegy 12 százalékkal bővülhet évente, többek között a digitalizáció, a felhőszolgáltatások és a generatív AI gyors ütemű terjedése, illetve az egyre fokozódó geopolitikai feszültségek okán.
Részvény / Deviza / Áru Vidáman indult a tengerentúli tőzsdéken a reggel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 16:33
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG