5p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legnagyobb láda is betelik egyszer, ha sohasem takarítanak benne, az e-mail meg már nélkülözhetetlen a modern élethez. Sokaknál ezer, sőt tízezer számra halmozódnak a levelek, teljes kitakarításuk szinte már reménytelen. De nincs minden veszve, egy hasznos Gmail gyorstisztítás akár percek alatt is végrehajtható.

1. Van képünk hozzá. De hol?

A Google-fiókod a leveleidet és a Google Drive-nak nevezett tárhelyet, meg még több szolgáltatás adatait is ugyanazon az alapesetben 15 gigabájtos tárhelyen tárolja. (Nézd meg itt.) Ha a Google Drive-ot sokat használtad, akkor lehet, hogy az ette meg a helyedet. Főleg a nagy fájlok esélyesek, mint a sok megapixeles fotók és a nagy felbontású videók.

Csakhogy a viszonylag új Google Photos-ban tárolt fotók és videók nem számítanak bele az említett tárhelybe, ha beleegyezel, hogy a méretüket a Google korlátozza. A korlát viszont eléggé nagyvonalú, 16 megapixel a képeknél és 1080 képpont szélesség a videóknál. (Az ennél nagyobbakat alapértelmezésben automatikusan lekicsinyíti.)

Tehát: ha a Google Drive-on vannak fotóid, videóid, tedd át a Google Photos-ba, és sok helyed fog felszabadulni a levelezéshez vagy dokumentumok tárolásához. (Azért nem árt, ha az eredetieket eltárolod például egy külső winchesteren, de ez egyébként is ajánlott.) (Google súgó a részletekről például itt és itt.)

Google Photos-albumok

2. Lehet, hogy a Kuka volt?

Lehet, hogy a Google Drive kukáját üríteni kell? Úgy tűnik, ez nem vagy nem mindig automatikus, mint a leveleknél, így feltétlen nézz bele. Ha kiderül, hogy több száz megabájtos videók vannak benne, vagy több száz sok éve törölt fotó, akkor talán már meg is oldódott a problémád.

3. Egy levél százat csinál – vagy ezret?

Lehet, hogy sok ezer leveled van, de a helyet inkább azok foglalják, amelyek nagy csatolmányokat, képeket, videókat, diabemutatókat tartalmaznak. Egy sima szöveges üzenetváltás csak pár, esetleg pár tíz kilobájtos, a nagy csatolmányokat tartalmazó bálnák ennek az ezerszeresét is simán elérhetik. Ha nem érünk rá a sok kicsivel foglalkozni, elég a nagyokkal.

Erre való a „Size” opció használata, írjuk be a Gmail-ben, a leveleink feletti keresőbe, hogy „size:15mb”. Ez kiszűri nekünk a 15 megabájt feletti leveleket, amelyek között már könnyen takaríthatunk. Aztán csökkenthetjük is a megcélozott méretet. Így jó eséllyel gyorsan fel lehet szabadítani több száz vagy legalább több tíz megabájtot.

4. Egy bolond százat csinál

Mármint időnként egy, vagy pár feladó levelezése több száz megabájtot foglalhat. Ha ismered azokat, akik marha nagy csatolmányokat szoktak neked küldeni – de például nem akarod letiltani a nagymamádat, vagy Lajcsikát, ő meg nem érti, mit ne tegyen –, akkor kereshetsz az ő nevükre is. Így könnyen törölheted az összes cicás, kutyás, kastélyos, mocis vagy virágos képsorozatot, videót, diabemutatót.

5. Sok kicsi is sokra megy

Azért a sok kicsit se becsüljük le, főleg, ha csatolmányokat tartalmaznak és rendszeresek. Ezeket leginkább kulcsszavakra keresve lehet könnyen törölni, tömegesen. Például, ha évekkel korábban feliratkoztál egy tv-műsorokról szóló vagy a Botfülű Golfütők Klubjának hírlevelére, és az azóta is jön. Egyrészt persze jelentkezz le róla, ha nem olvasod. De ha még az évekkel korábbi példányok is nálad csücsülnek, akkor rákeresve a megfelelő kulcsszóra, százával törölheted egyszerre. (Az első lap összes találatának kijelölése után keresd a „Jelölje ki a keresésnek megfelelő összes üzenetet” sort az oldal tetején.)

Gmail-keresés és csoportos kijelölés

6. Robotizáld magad

Talán haladóbb szint, de a fenti tömeges műveleteket jól lehet automatizálni is. Például a különböző hírleveleidre hozz létre egy „Hírvelelek” mappát, pontosabban címkét, és állíts be szabályt, ami automatikusan oda teszi azokat. (Egy ilyen levél kijelölése, majd Továbbiak/Ehhez hasonló üzenetek szűrése menüpontok, valamint „beérkező üzenetek mappa kihagyása”, „Következő címke alkalmazása” opciók).

Így ezek majd nem lepik el idegesítően a Beérkező Levelek mappát, de amikor olvasgatni akarod a hírleveleket, akkor a megfelelő mappára kattintva bármikor megteheted. Ha meg fogytán a helyed, akkor ürítheted a mappa teljes tartalmát pát kattintással.

7. Lehet, hogy a Kuka volt – 2.0

A leveleket a kukából a Google alapesetben 30 nap után törli automatikusan, így ne ijedj meg, ha nagytakarítás után azt látod, hogy semmivel sem lett több helyed. Vagy a kukát is üríteni kell (de csak ha ha biztosan nem töröltél semmi fontosat!), vagy nyugodtan szunyálni egy hónapig.

+1. Élet a Google-on túl

Ha még mindig nem elég a hely, ha eredeti minőségben akarsz fotókat, videókat menteni, esetleg zenéket, miegyebet, nem árt ha tudod, hogy más cégek is adnak ingyenes tárhelyet, nem is keveset. Jelenleg a Mega (avagy Megasync, 50 GB), a Degoo (100 GB) és a Hubic (25 GB) nevűek jutnak eszünkbe. Lassúak, néha háklisak, de a program a háttérben apránként szépen elvégzi az archiválást a géped kijelölt könytáraiból. (Egy kellemetlen hákli: a Degoo-nál a help menüpont alatt kell turbó sebességre váltani...)

A Microsoft OneDrive is hasznos lehet, ha valamilyen akciós tárhelybővítést kapunk, például egy mobiltelefonhoz. De mindig tarts meg egy példányt mindenből merevlemezen vagy más adathordozón is, hiszen ki tudja, mikor melyik cég megy csődbe!

Ha pedig valaki ezeknél jobb internetes tárolóhelyet tud, megírhatná kommentben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Online csalások: végre jó hírt kaptak a bankok ügyfelei
Herman Bernadett | 2025. július 28. 11:17
Láthatóan hatnak az átutalási limitek, hiszen csökken a sikeres pénzforgalmi visszaélések által okozott károk értéke Magyarországon. Ám a jegybanki statisztikák­ szerint a sikeres visszaélések száma még mindig nagyon magas az elektronikus pénzforgalomban, tehát változatlanul kiemelten fontos, hogy az ügyfelek különös gonddal vigyázzanak a számláikhoz, kártyáikhoz tartozó egyedi azonosító adataikra, mert így előzhető meg a legtöbb online csalási kísérlet.   
Személyes pénzügyek Fontos hírt hozott a Revolut az ügyfeleinek
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:54
A szigorítások után enyhítést jelentett be a Revolut.
Személyes pénzügyek Költséges nyugdíjtévedésben vannak a magyarok, ebből óriási baj lesz
Herman Bernadett | 2025. július 22. 12:00
Egy új, országos felmérés szerint a magyar felnőttek túlnyomó többsége az időskori anyagi biztonságát fenyegető tévedésben van, ugyanis a valóságoshoz képest sokkal rosszabbnak gondolják az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért hozamokat. Ez a tévhit azt is gátolhatja, hogy időben elkezdjék a rendszeres nyugdíjcélú takarékoskodást.
Személyes pénzügyek A magyarok fele már csak kölcsönből tud megélni
Herman Bernadett | 2025. július 22. 07:30
Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance – IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. 
Személyes pénzügyek Hogyan váltson valutát a külföldi nyaraláshoz?
Herman Bernadett | 2025. július 21. 18:31
Dollárt vagy eurót? Most vagy később? Készpénz vagy bankkártya? – a külföldi nyaralást tervezők örök kérdéseire válaszol a Trend FM hétfői adásában főmunkatársunk, Herman Bernadett.
Személyes pénzügyek Megtakarítana gyermekének? Így érdemes a leginkább!
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 14:26
Ha szeretne apró összegeket, zsebpénznek valót, vagy akár egy komolyabb műszaki cikk vagy sportszer összegét megtakarítani a gyermekének, arra sokkal jobb, ha a mindennapokban használt gyerek bankszámlán teszi ezt. Ma már ugyanis kifejezetten e célra tervezett szolgáltatásokat is kínálnak a bankok.
Személyes pénzügyek Zsebbevágó részlet derült ki a kormány 3 százalékos lakáshiteléről
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:26
A többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG