A HVG gazdasági hetilap ismételten összeállította a TOP 500-as listáját a félezer, árbevétel szempontjából legnagyobb magyar cégről. Az adatsorból egyértelműen kitűnik, hogy az energetikai szektor szereplői voltak az elmúlt év legnagyobb nyertesei, a legnagyobb növekményt is ezek a cégek érték el. Értékelésében a lap rámutat: "mint akiknek meg se kottyant a világgazdasági válság kitörése: 2008-ban közel 13 százalékkal nőtt a félezer legnagyobb hazai vállalat összesített árbevétele" - ezen belül is toronymagasan vezet a Mol.
Az ötszáz legnagyobb hazai cég együttes árbevétele 2008-ban közel 13 százalékkal haladta meg az előző évit. Beszédes adat, hogy a "a félezer topcég összesen 4508 milliárd forintos árbevételi pluszának háromötöde a 64 energiavállalat nevéhez fűződik", csak a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 941 milliárd forintos pluszt produkált, ami megfelel a rangsorban utána következő tucatnyi cég eredményének, és a teljes 500-as lista együttes forgalomnövekményének is több mint az ötödrészét adja - írja a gazdasági hetilap.
A három legerősebb szektor adatai elfedik a valóságot
Nézőpont kérdése Nem igaz, hogy a kicsik húzzák az ország szekerét |
A top 500-ban szereplő cégek nem kevesebb mint 86 százalékkal részesedtek a 18 302 milliárd forintos teljes magyar exportból. |
Top-ugró és top-bukó
Ha az összesített toplistát nézzük, a "nyertes" Molt a sorban az Audia Hungaria Motor Kft. követi, a harmadik pedig az energiaipari óriás leánycége, az E-On Földgáz Trade Zrt. Meglepetés, hogy az élbolyból kimaradt idén a Nokia, látványosan visszacsúszott a Phillips is.
A lap összesítéséből kiderül, az ötszázból 366 cégnek nőtt, 131-nek csökkent az árbevétele (három pedig csak 2008-ban kezdte meg önálló működését). A "top-ugró" vagyis a forgalmát egy év alatt a leglátványosabban felduzzasztó cég az Edysan 3 Kft. volt, mely egy Budapesten élő ukrán házaspár tulajdonában van (importhúst és -húskészítményt szállítanak hipermarketeknek, eredetileg vendéglátással foglalkoztak). A "top-bukó" pedig idén a Strabag Zrt., melynek árbevétele 141 milliárdról 18 milliárdra zuhant egy év leforgása alatt - ennek oka valójában az, hogy a cégből időközben 4 másik kivált - derül ki a gazdasági hetilap most publikált listájából.
Zsákutca: a pangás után újabb válság jön?
Új év, új remények: mit lép a következő kormány?
2010: már csak mi aggódunk a munkánk miatt?
Versenyképes marad az MVM
Fél év múlva indulhat a magyar áramtőzsde
HVG, Privátbankár