4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világgazdaság gyengébb állapotban van most, mint a 2008 szeptemberi pénzügyi megrendülést követő hónapokban. A politikai feszültség emelkedése Európában és Ázsiában figyelmeztető jel mindannyiunk számára. Az adóssághegyekre épült jóléti korszaknak vége, még ha ezt a főáramlatú média és politika eddig nem is közölte az utazóközönséggel.

Amit a G20 ígért, az puszta szemfényvesztés

Az utóbbi órákban és napokban olyan hírek jöttek ki Japánból, Kínából, Németországból és az USA-ból, amelyek világos üzenetet hordoznak számunkra.  A világgazdaság nem mutatja a fellendülés jeleit, hanem éppen ellenkezőleg, erősödik a recessziós spirál. Ez egyben azt is jelenti, hogy a G20 csúcs azon ígérete, miszerint az elkövetkező öt évben 2%-kal megnövelik a globális növekedést, szimplán szemfényvesztés.

Sorra jönnek a rossz hírek

Japán kezdte a sort hétfőn, bejelentve, hogy a Felkelő Nap Országa hivatalosan is recesszióba süllyedt.  Folytatta a sort a 18-tagú eurózóna, ahol harmadik-negyedéves adatok azzal a meglepetéssel szolgáltak, hogy a régió három legnagyobb gazdaságában - Németország, Franciaország és Olaszország – koncentrálódnak legmarkánsabban a recesszió erősödésének jegyei.  A teljes zóna 0,6%-os bővülést mutatott, messze a 2008 előtti időszak átlagosan 2%-os ütemétől.

Németország csak egy paraszthajszállal maradt el attól, hogy hivatalosan recesszióba süllyedjen.  0,1%-os (úgynevezett) bővülést mutatott be, miután az előző negyedévben 0,1%-kal zsugorodott a gazdasága. A pénzügyi krízis kitörése óta most új jelenség, hogy már második negyedévben is lemarad a német gazdaság bővülése az euró-övezet átlagától. Tegnap pedig az derült ki, hogy a német feldolgozóipar aktivitási indexe 16 havi mélypontra esett.

Eközben Olaszország harmadik recessziójába süllyedt 2008 óta, 0.1%-al zsugorodva, miután az előző negyedévben már 0.2%-al csökkent a kibocsátása. Az óceán túlpartján az USA tegnap publikált beszerzésimenedzser-indexe 10-hónapos mélypontra esett.

Rosszabb állapotban, mint 2008-ban

A világgazdaság gyengébb állapotban van most, mint a 2008 szeptemberi pénzügyi megrendülést követő hónapokban.  Egyrészt azóta az adósságállományok átlagosan 40%-Kal emelkedtek, másrészt a BRICS országok, amelyek az elmúlt hat évben a globális bővülés 80%-át nyújtották, most gyorsan lassulnak.

A pénzügyi válság kitörése utáni időszakban a kínai gazdaság még 10% közeli ütemben bővült, köszönhetően egy 500 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagnak és a hatóságok döntésének, hogy masszív hitel-programokat indítanak az építőiparban. Egyszer volt Budán kutyavásár, ezt már nem lehet többször eljátszani, hiszen a kínai teljes adósságszint azóta 60%-kal növekedve már a GDP 215 százalékánál tanyázik!

A kínai bankok rosszhitel-állománya mostanra a 2008 utáni időszak legmagasabb szintjére emelkedett.  Ez egy újabb bizonyítékát adja annak, hogy vége annak az ingatlanár-szárnyalásnak, amely az elmúlt időszak növekedési ütemének egyik fő oszlopa volt. A házeladások az első tíz hónapban 10%-kal estek az előző év azonos időszakához képest.  A kínai gazdaság idén várhatóan 7,4%-kal nő, ami a legalacsonyabb ütem 1990 óta, és az új hírek szerint a Kínai Kommunista Párt a jövő évi hivatalos növekedési célt lejjebb akarja revideálni.

A brazil gazdaság – a világ hetedik legnagyobbja - idén az első fél évben recesszióban volt, a másodikban pedig stagnál.  Az orosz gazdaság – a világ kilencedik legnagyobbja – gyakorlatilag leállt a mélybe hullott olajárak és a nyugati szankciók együttes következményeképpen.

Egy korszak vége

A politikai feszültség emelkedése Európában és Ázsiában figyelmeztető jel mindannyiunk számára.  Az adóssághegyekre épült jóléti korszaknak vége, még ha ezt a főáramlatú média és politika eddig nem is közölte az utazóközönséggel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG