Az abszolút parlamenti többséget élvező Jog és Igazságosság (PiS) szavazataival jóváhagyta szerda este a lengyel parlament alsóháza a lengyel médiatörvény módosítását, az előterjesztés gyors tárgyalása ellen az ellenzék és a nemzetközi médiaszervezetek tiltakoztak.
A 460 fős szejmben a PiS 228 jelenlévő képviselője szavazott a lengyel közmédia átalakítását célzó törvényről, amelyet így elfogadtak. Ellene voksoltak az ellenzéki Polgári Platform (PO), valamint a Nowoczesna párt képviselői. A harmadik legnagyobb parlamenti csoport, a Kukiz´15 képviselőinek többsége - két igennel szavazó kivételével - tartózkodott. A törvénymódosítást a volt kormánykoalíció kisebb tagja, a Lengyel Parasztpárt (PSL) egy képviselője, valamint egy független honatya is támogatta.
A párt emberei
A jogszabály - melyről hamarosan a parlamenti felsőház is tárgyal - azonnali hatállyal megszüntetné a közszolgálati rádió és televízió jelenlegi vezetésének mandátumát. Az eddig a több részvénytársaság keretében működő média - a rádió és a tévé - vezetőit ezentúl a kincstárügyi miniszter nevezné ki. A szakmai felügyeletet továbbra is az öttagú, a szejm, a szenátus és az államfő jelöltjeiből álló médiatanács (KRRIT) gyakorolná. A KRRIT állami szerv, melynek élén 2010 óta a Bronislaw Komorowski volt államfő jelöltjeként megválasztott Jan Dworak áll.
A PiS átmenetinek szánja a kincstárügyi tárca szerepét a közmédia káderpolitikájában. A jövő év első felében végrehajtandó, mélyrehatónak beharangozott reform során a közszolgálati rádiót, a televíziót és a PAP hírügynökséget nemzeti kulturális intézményekké alakítanák át, más szervezeti struktúrával és megváltozott finanszírozással. A reformot a közmédia szerepének elengedhetetlen megerősítésével, a nézetek pluralizmusának biztosításával indokolják.
Amennyiben a törvénymódosítást a szenátus és ezt követően az államfő is jóváhagyja, a jogszabály a jogtárban való közzététel után azonnal - a vacatio legisnek nevezett átmeneti időszak mellőzésével - hatályba lép.
Eltiprás
Nemzetközi újságírószervezetek már tegnap hangot adtak ellenzésüknek a módosító kapcsán, de Brüsszel is kifejezte nemtetszését: Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke szerdán levéllel fordult a lengyel kormányhoz a közmédia átalakítása miatt. Az uniós biztos Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszternek és Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszternek címezte a levelét, amelyben részletes tájékoztatást kért a törvényről és arról, hogy mennyiben vették figyelembe annak előkészítésekor a hatályos közösségi szabályozást és a média sokszínűségének követelményét - ezt Jakub Adamowicz, a bizottság regionális fejlesztésért felelős szóvivője mondta el.
"A média szabadsága és sokszínűsége döntő fontosságú a társadalom pluralitásához egy olyan tagállamban, amely tiszteletben tartja az unió alapjául szolgáló közös értékeket" - írta levelében Frans Timmermans.