4p
Sikeresen lezajlott az elnökválasztás Nigériában, és azt az ellenzék vezére, Muhammadu Buhari nyerte. Nincs könnyű feladata: Afrika legnépesebb országát és legnagyobb gazdaságát kell irányítania, melyben az a legnehezebb, hogy a lakosság fele keresztény, fele muszlim.

Az ország 1960-ban szabadult fel a brit gyarmati uralom alól. Mint a legtöbb afrikai ország, nem egy nép alkotta terület, hanem számtalan törzsből, nemzetiségből a gyarmatosítók által mesterségesen létrehozott közigazgatási egység, amely felszabadulva önálló országgá vált. Kezdetben, mint megannyi más felszabaduló gyarmaton, roppant nehezen ment a kormányzás. katonai puccsok követték egymást, míg végül 1999-ben a Népi Demokratikus Párt nyert választást, és azóta ők kormányoztak.

Népességrobbanás

Nigériában a függetlenség elnyerése óta elképesztő népességnövekedés zajlott. A függetlenné váláskor 50 millióan sem voltak, ma az országnak 180 millió lakosa van. Ráadásul, ha a népességnövekedés a jelenlegi ütemben folytatódna, 2100-ban már 1 milliárd lenne az ország lakossága, ami nyilvánvalóan képtelenség. Az előrejelzések szerint azonban az évszázad második felében meredeken csökkenni fog a népesség növekedésének üteme. Mindazonáltal így is Afrika messze legnépesebb országáról van szó (a második Etiópia 100, a harmadik Egyiptom 85 millió lakossal). Ez a népesség világviszonylatban is kiemelkedő: Nigéria a 7. legnépesebb ország Kína, India, az Egyesült Államok, Indonézia, Brazília és Pakisztán után.

Olajország

A népességnövekedést gyors gazdasági növekedés is kísérte: tavaly lett az ország Afrika legnagyobb gazdasága, megelőzve Dél-Afrikát (miközben Dél-Afrika lakossága kevesebb, mint a nigériai harmada, tehát egy főre 3-szor akkora gazdasági teljesítmény jut). Mindezzel csak egy gond van: az ország gazdasága jórészt az olajra épül: a GDP 40 százalékát, a kormány bevételeinek 80 százalékát adja az olaj.  Ennek megfelelően a mindenkori gazdasági helyzet, Oroszországhoz hasonlóan, az olajár függvénye. Így érthető, hogy az utolsó 5 évben, 100 dolláros olajár mellett nagyot fejlődött az ország, majd az utolsó fél évben, az olajár feleződésekor nehézségek jelentkeztek.

Vallási szélsőségek

Az új elnök helyzete nem könnyű. Az ország drámaian kettéosztódik a vallás által. A lakosságon belül nagyjából fele-fele a muszlimok és a keresztények aránya. A muszlimok az ország északi felén laknak, a keresztények a délin. A két vallás között az elmúlt 55 évben, különösen a 80-as években gyakoriak voltak a zavargások, most pedig a legnagyobb problémát a Boko Haram nevű iszlám terrorszervezet okozza. Az olajlelőhelyek ugyanakkor jórészt a keresztények lakta Niger-deltánál vannak, és ott is gyakoriak a zavargások.

A két legfőbb feladat tehát az iszlám terrorszervezetek visszaszorítása, és az olajlelőhelyek körüli helyzet stabilizálása. Ehhez egy erősebb, jobban működő, korrupció-mentesebb államra lenne szükség, melynek kiépítéséhez az új elnöknek megvan a demokratikus felhatalmazása. Mindazonáltal a feladat rendkívül nehéz, hisz önmagában óriási kihívás, hogy egy ilyen nagy országban két ennyire szélsőségesen eltérő vallási csoportnak kelljen együtt élnie. A Boko Haram pedig nem nyugszik: szélsőségesen militáns csoportról van szó, céljuk az iszlám állam megteremtése. Ez egy szigorú, szabadságjogoktól mentes állam lenne, lehetőleg keresztények nélkül. Nekik a lakosság fele, és a kormányzat jelentős része „hitetlen kutya”, ezért a keresztény lakosságú szövetségi államokat is támadják.  Számukra minden nyugati érték elfogadhatatlan, és ahogy nevükből is következik, tiltanak minden oktatást és minden politikai vagy társadalmi aktivitást, ami jellemző a nyugati társadalmakra.

Ha ezt a helyzetet nem sikerül kezelni, vagy jön újra egy katonai kormányzat, vagy még az sem zárható ki, hogy az ország a vallási vonalak mentén előbb-utóbb kettészakad (ahogy ez Szudánban is történt). Ha ez megtörténik, északon marad egy szegény, nagy népességű iszlám ország, délen egy keresztény olajország, és jó esetben nem háborúznak egymással. Szurkoljunk az új elnöknek!

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG