4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az augusztusi infláció pozitív meglepetést okozott a szakemberek körében, ami az MBH Bank szerint újabb monetáris lazítást tesz lehetővé az MNB részéről. A mérleg másik serpenyőjében viszont ott van a gyengülő forint.

Az infláció éves üteme 3,4 százalékra mérséklődött augusztusban, a júliusi, 4,1 százalékos éves drágulást követően, ezzel 2021 eleje óta nem látott alacsony szintre került az infláció – emlékeztet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedd reggel közzétett gyorstájékoztatójára Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője.

Az éves adat jobban csökkent a várakozásoknál, a piaci konszenzus 3,7 százalék volt, miközben a mi várakozásunk 3,6 százalék volt. Az előző hónaphoz képest nem változtak a fogyasztói árak. Az éves maginfláció 4,7 százalékról 4,6 százalékra jött le, ami szintén kismértékben kedvezőbb várakozásunknál, de továbbra is magas szintet jelent – idézi fel az elemző.

A magas maginflációs érték aggodalomra adhat alkalmat
A magas maginflációs érték aggodalomra adhat alkalmat
Fotó: Pixabay

A havi árváltozás részletei alapján a fogyasztói kosárban 30 százalékot meghaladó súlyú élelmiszerek kiadási főcsoportnál stagnáltak az árak, a megelőző hónapban látott 0,6 százalékos emelkedést követően, itt mi kisebb mérséklődést vártunk. A járműüzemanyagokat is tartalmazó, 19 százalékos súlyú egyéb cikkek kiadási főcsoportnál a júliusi áremelkedés után augusztusban már 0,3 százalékos csökkenést mértek. A háztartási energiaárak 0,1 százalékkal jöttek lejjebb és ilyen mértékben csökkentek a szeszesitalok és a dohánytermékek árai, a ruházkodási cikkek a szezonális mintának megfelelően egy hónap alatt 1,3 százalékkal lettek olcsóbbak. Havi alapon összességében 0,4 százalékos volt a drágulás a szolgáltatási szegmensben, ami nagyjából megfelelt a várakozásunknak. Ugyanakkor az, hogy a szolgáltatások továbbra is 9 százalék feletti mértékben drágulnak éves alapon (augusztusban 9,5 százalékkal) egyelőre messze nincs összhangban az MNB inflációs céljával.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor délelőtti cikkében részletesen elemzi az augusztusi pénzromlási adatokat.

Kilátások

Balog-Béki úgy látja, összességében a 3,8 százalékos éves átlagos inflációs előrejelzésük mellett jelenleg nagyjából kiegyensúlyozott kockázatokat érzékelnek. Szeptemberben a magas bázis miatt ismét 4 százalék alatti éves adatra lehet számítani – írja a szakember, hozzátéve: év végére ismét megemelkedhet az éves infláció, elsősorban a nagyon alacsony bázis miatt. Év végére a headline index továbbra is 4,5 százalék környékére várható a mai adatközlést követően. Amit közelről kell figyelni – írja –, hogy a maginfláció a következő hónapokban hogyan alakul. Úgy véli, a 3 százalékos jegybanki inflációs cél stabilan fenntartható elérése csak 2025-ben, annak is inkább a második felében várható, noha az éves átlagos infláció még a jövő évben is meghaladhatja még a 3 százalékot (előrejelzésük 3,5 százalék) – jósolja a banki szakértő.

Az MBH Bank szakembere szerint a keddi adat megjelenését követően meglepetést jelentene, ha szeptemberben nem csökkentené tovább az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A fejlett piaci jegybankok várható kamatpolitikája alapján is van még tér a további csökkentés előtt idén. Ugyanakkor óvatosságra int a forint elmúlt napokban látott gyengülése, amivel kikerült az augusztus eleje óta jellemző, 392-396 forint közötti sávból az euró árfolyama – figyelmeztet Balog-Béki Márta. Úgy látja, ez egyelőre nem veszélyezteti az idei évre prognosztizálható, további kamatcsökkentéseket, mivel véleményük szerint az euróárfolyam 390-395 forint között nem tekinthető még túlzottan alulértékeltnek. Ugyanakkor a forint hektikussága miatt (ami összefügghet azzal, hogy az utóbbi napokban nőhetett a piaci szereplők által érzékelt bizonytalanság a hazai költségvetési kilátásokat illetően) az MNB óvatos lehet a további kamatvágásokkal. Év végére az alapkamat 6,25 százalékig csökkenhet – véli elemzése végén az MBH Bank szakembere.

Árfolyam

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az önkormányzati csodafegyver a Balaton NER-es beépítését is megakadályozhatta volna
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 16:09
Pénz és politikai akarat hiányában nem éltek az elővásárlási joggal.
Makro / Külgazdaság Reagált az EU vezetése az amerikai vámháborús hírekre
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 14:09
Ha lesz róla pecsétes papírjuk, akkor megteszik a szükséges lépéseket.
Makro / Külgazdaság Áll a bál a román boltok körül – a Lidl és a Kaufland is célkeresztbe került a kampányban
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 13:14
Le a külföldi boltláncokkal? A botrányhős elnökjelölt nekiment a nagy láncoknak, de már az alapfelvetése is hibádzik.
Makro / Külgazdaság Repülőrajt Nagy Márton módra: adókat emeltek, mégis rögtön mínuszban kezdett a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 12:44
Pedig nem szokott. Az állampapírok kamatait az inflációkövető adóemelések sem tudták ellensúlyozni.
Makro / Külgazdaság Inkább hagyja fagyoskodni szövetségeseit Oroszország?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:53
Elutasították a 60 millió eurós segítséget a szakadár moldáv köztársaságban – Oroszország nem engedi ki a markából a területet?
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt? Fittyet hány Európa a Trump-tornádóra?
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:28
Vámháború, nemzetközi felfordulás? Ugyan már! Nagyot erősödött az euróövezeti befektetői bizalmi index.
Makro / Külgazdaság 8700 milliárd dollárral tartozik Japán
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 11:13
Ez a két és félszerese a japán GDP-nek.
Makro / Külgazdaság Vásárolnak az oroszok, ahogy tudnak, de Putyinék többre számítottak
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 10:41
Elmarad az eredmény a kormány várakozásaitól.
Makro / Külgazdaság Minden csak viszonyítás kérdése: ez az infláció fájhat a kínai vásárlóknak
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 10:26
Kisebbet vártak.
Makro / Külgazdaság Most az egyszer őszinte lehet Nagy Márton mosolya, ha Romániára gondol
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 09:54
13,500 milliárd forintnyi euró hiányzik, ennél rosszabb csak egyszer volt a helyzet eddig.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG