A hétfői szép amerikai zárás után bizonytalanság látható a tőzsdéken, a német index stagnál, a francia 0,4 százalékkal emelkedik, a brit ugyanennyivel esik. Az amerikai határidős mutatók enyhe mínuszban vannak.
A hét nagy eseménye az amerikai inflációs adat lesz szerda délután. Bemutatta az új, AI-fejlesztéseket is tartalmazó iPhone 16-os modelljeit az Apple, de meglepetést nem okozott, minden a papírforma szerint történt, így az árfolyama alig változott. Az Oracle viszont felülmúlta az elemzők negyedéves előrejelzéseit.
A BUX index 0,2 százalékos esése az OTP Bank 0,7, a Richter 0,6 és a Telekom 0,8 százalékos süllyedésének következménye. Amit nagyban tompít, hogy a Mol 1,1 százalékkal emelkedni tud egy jó hír nyomán. A kőolaj egyébként ismét esik, a Brent 1,3 százalékkal, 71 dollár alá süllyedt, a hollandiai földgáz 1,9 százalékkal van lejjebb.
400 forint közelében az euró
Az euró 397,60 forinton tetőzött kedden késő délelőttig, jelenleg 393,90, ami nem jelent változást a hétfő estihez képest.
A gyenge költségvetési adatnak és a dollár erősödésének is tulajdonítja a K&H Értékpapír, hogy a forint hétfőn erős gyengülésnek indult, és az árfolyam rövid időre a 397-et is átlépte. Így “lassan akár a 400-as szinteket közelítheti az árfolyam”, amit egyébként már tavaly március óta nem ért el a devizapár – teszik hozzá.
Megegyezett a Mol
Megállapodott a Mol a kőolajszállítókkal és csővezeték-üzemeltetőkkel, így biztosított a kőolaj folyamatos szállítása a Barátság kőolajvezetéken át Oroszországból, Fehéroroszországon és Ukrajnán keresztül. A magyar cég az Oroszországból érkező érintett kőolaj-mennyiségek tulajdonjogát szeptember 9-től a fehérorosz-ukrán határon veszi át.
A megállapodások teljes mértékben megfelelnek az összes vonatkozó szankciónak és rendelkezésnek, beleértve az EU és Ukrajna szankcióit is – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.
Közel a 404-es euró?
Forintgyengülést vár a Citigroup, a bank elemzői arra számítanak, hogy a fiskális politikát övező kérdőjelek miatt gyengülhet a forint a következő hónapokban – írta az Equilor Befektetési Zrt. Annak ellenére is, hogy a jegybank óvatos megközelítést alkalmaz a kamatvágási ciklusban.
Az euró-forintárfolyamot 404-405 közé, a dollár-forintjegyzést 366-367 közé várja a Citigroup.
409 forint az euró egyensúlyi ára?
A jó inflációs adat elsősorban az energiaáraknak köszönhető az Erste Befektetési Zrt. kommentárja szerint. Viszont a következő hónapokban újra emelkedhet az inflációs ráta, és év végére négy százalék fölött lehet. A vártnál jobb adat hatására viszont a "vásárlóerő-paritáson számított EURHUF egyensúlyi árfolyam csökkent".
Méghozzá 410 forint közeléből 409 forintra.
Vagyis ahogy a régió többi devizái, a forint is továbbra is az egyensúlyi árfolyam pozitív oldalán van. A forint a soha nem látott méretű költségvetési hiányt és a várható kamatcsökkentést árazva gyengült hétfőn és kedden is. Viszont pont ez lehet hatással a kamatcsökkentésre – véli Miró József vezető elemző.
Kellemes meglepetést okozott az infláció
Augusztusban a fogyasztói árak stagnáltak az előző hónaphoz képest Magyarországon, az éves inflációs ráta így 3,4 százalékra csökkent a júliusi 4,1 százalékról.
Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint az adat kellemes meglepetést okozott és elmaradt mind az általunk, mind az elemzői konszenzus által várt értéktől.
De az elemző továbbra is úgy látja, hogy az inflációnak a jegybanki célsávban maradása egyelőre átmeneti jelenség.
Veszélyek leselkednek a pénzünk értékére
Kérdés ugyanis, mekkora hatással lesznek a következő inflációs tényezők:
- A beinduló gazdaság az év végén mekkora teret enged a további árkorrekcióknak
- A dinamikus hazai béremelkedés
- A vasúti pályahasználati díj emelkedése
- A bankoláshoz köthető, júniusban bejelentett többletterhek
Összességében az év hátralévő részében négy százalék körüli, határozott trend nélkül ingadozó éves inflációs számokat vár az elemző, az év végén pedig ismét "kiléphet a főszám a jegybanki toleranciasávból". (Négy százalék fölé mehet.)
Drámával zárul a FriendTech-álom
A FriendTech-sztori csúnyára fordulásától hangos a kriptovaluta-sajtó. Szeptember 8-án a FriendTech-et ellenőrző csapat az Ethereum nullás címére (0x0000000000000000000000000000000000000000) ruházta át az okosszerződések tulajdonjogát és ellenőrzését. Vagyis örökre bezárták a rendszert, és eldobták a kulcsot. A nullás címen ugyanis senki sem képes hozzáférni az oda küldött eszközökhöz, nem tudja módosítani az oda delegált rendszereket, így ezt a projekt tényleges bezárásának tekintik.
A közösségi média "tokenizációjával" vált híressé a FriendTech nevű projekt tavaly ősszel és idén az első hónapokban. Ennek során a felhasználók Twitter-influenszerekre szóló kriptóérméket vásárolhattak meg, amelyekhez néhány kiváltság járult, mint például konzultáció a híres személlyel. Ezen kívül az az opció, hogy az illető népszerűségének növekedése az érme értékét is felviszi (vagy a mérséklődése csökkenti).
Huszadára esett az árfolyam
A projekt aktivitása már korábban is sokat csökkent, de a májusi, balul sikerült airdrop (ingyenes érmeosztás) után minimálisra süllyedt az érdeklődés. Szeptember elején már csak naponta alig tucatnyi felhasználója volt. A FRIEND-érmék árfolyama a kezdeti 2-3 dollárról mára tíz cent alá esett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.