4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megtörtént, amiben sokan kételkedtek: lényegében sikerült visszafoglalni Falludzsa városát, ahol két éve szárba szökkent a dzsihadista kalifátus. A civil lakosság igen rossz állapotban van, de az iraki miniszterelnök, aki jobban szót ért népe csoportjaival, mint elődje, most megerősítést kap. A béke viszont messze van még.

Sürgetett az idő

A város bevételére indított offenzívát egy hónapja indították meg az iraki erők, komoly amerikai légi támogatással. Az ostrom aztán a város határánál átmenetileg megakadt, részben egy ellentámadás miatt, részben a civil lakosság miatti aggodalom okán. A helyzet azonban sürgető volt: ha Ramadán végéig, amikor összeül az iraki parlament, nem sikerült volna a művelet, megcsappant volna az iraki miniszterelnök, Al-Abadi iránti bizalom.

Márpedig ez kulcsfontosságú mindenféle rendezés szempontjából, mivel hosszú ideje Al-Abadi az első olyan iraki vezető politikus, aki nem csak a síita többséggel, hanem a szunnitákkal is valamelyest szót tud érteni. Ez pedig mindennek az alfája és ómegája, hisz Szaddam Husszein megdöntése után azon siklott ki a rendezési folyamat, hogy az addig elnyomott síiták kerültek hatalomra, de ők a szunnitákat nem kezelték egyenlő félként. Így azok fellázadtak, a terrorizmus eszközeivel is bőven élve (bagdadi merényletek), mindez hatalmi vákumhoz vezetett, ezt tudta az Iszlám Állam betölteni.

A lakosság sorsa

Falludzsa fontosabb részeibe még pénteken nyomult be az iraki kormányhadsereg és a síita milíciák, szombaton az ellenség a város északi kerületeibe szorult vissza. A lakosság, ahogy kezdtek elszivárogni a dzsihadisták, menekülni kezdett. Sokan úszva próbáltak meg átkelni az Eufráteszen, majd a sivatagban 45-50 fokban gyalogoltak a várostól több kilométerre lévő menekülttábor felé. Két nap alatt 25 ezer ember érkezett rendkívül rossz állapotban, miután már a korábbi hetekben is alig jutottak élelemhez, így teljesen legyengülve tették meg az utat.

Sokan már az út elején odavesztek: volt, akit a dzsihadisták lőttek le, mások az Eufráteszbe fulladtak bele. A menekülttáborokban nehezen zajlik az emberek ellátása, sok mindenből hiány van, noha korábban elvileg számítottak a lakosság kimenekülésére. Ráadásul óvatosságra is szükség van: a hónapok óta alig evő és szennyezett vizet ivó legyengült embereket lassan kell etetni. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy némelyiküket le kell beszélni a ramadáni böjtről, miután a további éhezés ugyancsak halálukat okozná.

Mérföldkő

Az irakiak és a nemzetközi erők egyaránt rettegtek a humanitárius katasztrófától, attól, hogy a városért vívott csata során akár több ezer is lehet a polgári áldozatok száma. Ehhez képest jobb lett a helyzet azáltal, hogy a többségnek sikerült megszökni, de látszik, hogy a városok visszavívása rettenetes áldozatokkal jár. A következő célpont, és egyben az utolsó érdemi dzsihadista erődítmény Moszul lesz, ami egy lényegesen nagyobb város.

Mindenesetre Falludzsa bevétele mérföldkő: ez akkora csapás az Iszlám Államnak amit már nem tud kiheverni. Ehhez persze az kellett, hogy minden fronton, Irak és Szíria sok részén egyaránt ugyanazt a stratégiát vessék be: szuperhatalmi légi-, és logisztikai támogatással a megerősített helyi erőknek kellett harcba szállni. Szíria nyugati felében orosz segítséggel Aszad elnök seregei nyomulnak előre, az északi részen a török határnál amerikai támogatással a mérsékelt ellenzéki erők és a kurdok teszik ugyanezt.

Rendezési tervek

Iraki északi részén a kurdok teljesen felszabadították saját területeiket (jórészt Szíriában is az ottaniak), és ők már azon gondolkoznak, hogy nézzen ki az Iszlám Állam utáni rendezés. Masrour Barzani, az iraki kurd területek regionális kormánya biztonsági tanácsának főnöke (egyúttal a kormányfő fia, van azért rendesen dinasztikus jelenség) csütörtökön azt nyilatkozta, hogy a korábbi Irak három nagy csoportjának, a kurdoknak, a síita és a szunnita araboknak békésen szét kéne válni, nincs értelme egy fedél alatt maradniuk. A teljes szétválás mellett a konföderáció lehetőségét is fenntartotta a Reutersnek adott interjújában (ilyenre a mai gyakorlatban nemigen akad példa, leginkább az Európai Unió hasonlít hozzá).

A szunniták már megosztottabbak a kérdésben. Egy részük ugyancsak a teljes függetlenséget akarja (hisz ezért harcoltak a most felszabaduló Falludzsában is 2014 előtt), ugyanakkor egy parlamenti képviselőjük szerint roppant nehéz a szétválasztás, mert sok szunnita él elszórtan a síiták között Bagdadban és környékén, de még délen, Baszra környékén is. A képviselő szerint a megoldás egy laza föderáció lehet, ahol a tagok teljesen egyenlőek. Mindenesetre bármi is lesz a megoldás, hátra van még egy döntő lépés: Moszul felszabadítása.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG