2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Precedensértékű lehet az a per, amelyet Kalifornia állam indított a világ legnagyobb olajvállalata, az ExxonMobil ellen azzal a váddal, hogy közvetve hozzájárul a veszedelmes klímaváltozáshoz.

Az Egyesült Államok Kalifornia állama az első, amely pert indított az ExxonMobil, a világ legnagyobb olajmultija ellen azzal a váddal, hogy becsapja az embereket a műanyagok okozta környezetkárosítással kapcsolatban – írja a Guardian. A jogi eljárás megindításáról Bob Bonta, az állam főügyésze számolt be.

„Az ExxonMobil évtizedeken át átverte a nyilvánosságot. Meggyőzte az embereket arról, hogy a műanyagok újrahasznosításával meg lehet oldal az eldobott műanyag eszközök okozta szemetelési válságot. Eközben pontosan tudták, hogy ez gyakorlatilag nem lehetséges” – fogalmazta meg egyszerű szavakkal a vádiratot Bonta.

A főügyész két évvel ezelőtt indított vizsgálatot annak kiderítésére, mi a szerepük az üzemanyagokat és a petrolkémiai alapanyagokat előállító vállalatoknak a világ műanyag-szennyezési válságában, illetve annak felerősítésében. Ennek részeként beidézte az ExxonMobil és a műanyagok forgalmazásával foglalkozó vállalatok képviselőit meghallgatásra. Nehéz lesz bizonyítani a tudatos átverés vádját Az érintettek ellenkeresetet nyújtottak be a szövetségi bíróságon arra hivatkozva, hogy a kaliforniai eljárás ellentmond a szabad vállalkozás jogának. Ezt az indítványt elutasították, így elkezdődhetett a per.

Kemény ellenfelet kapott az olajmulti
Kemény ellenfelet kapott az olajmulti
Fotó: Wikipedia

A vád egyik hivatkozási alapja lehet a Center for Climate Integrity (CCI) civil szervezet februári jelentése. E szerint a műanyaggyártók évtizedek óta tudják, hogy termékeik visszaforgatása a gazdaságba túlságosan nehézkes és drága ahhoz, hogy létre lehessen hozni egy életképes hulladékmenedzsment megoldást. Ennek ellenére fényezik a műanyagokat azzal is, hogy újrafelhasználható anyagok. A CCI szerint a kaliforniai eljárás rendkívül fontos lépés a műanyag szemét elleni harcban. Az ExxonMobil PR-osztálya közleményben utasította vissza a hazudozás vádját. Szerintük valós visszaforgatási megoldásokat kínálnak azoknak a műanyagoknak az újrahasznosítására, amelyeket a hagyományos módszerekkel nem lehet feldolgozni. A kaliforniai vezetés jobban tenné, ha pereskedés
helyett ezekre a technológiára költené az adófizetők pénzét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Feladják a küzdelmet a magyar kisgazdaságok
Szirmai S. Péter | 2026. január 16. 14:46
A nehéz évek után – a borús kilátások hatására is – látványosan csökken a hazai gazdaságok száma. Héjja Csabát, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának stratégiai elemzőjét és Bognár Istvánt, az üzletág szenior üzletfejlesztési menedzserét a gyorsuló koncentráció várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Újból erőset szólt az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:05
Újabb merényletet lát az európai gazdák ellen a többség által megszavazott EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodásban.
Agrár Befektetők figyelem! Radikális új szabályok a földtörvényben
Szirmai S. Péter | 2026. január 9. 10:31
Felkeltette a befektetők érdeklődését is, hogy a földforgalmi törvény módosításával januártól (egy hónapos aranykalászos tanfolyam után) szinte bárki vásárlóként jelenhet meg a magyar piacon. A szektor krízise miatt azonban egyelőre nem kerül a spekulánsok célkeresztjébe a „magyar föld”.
Agrár Üzent az agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 11:44
Facebook-oldalán Nagy István a Magyar Falu Programra hívta fel a figyelmet.
Agrár Megduplázódott az erdők területe 100 év alatt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 10:38
Az elmúlt több mint 5 évben a legtöbb erdőt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében telepítették.
Agrár Magyar segédlettel napolták el a vitatott agrármegállapodást
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 14:25
Több mint száz magyar gazdálkodó is részt vett a mintegy tízezer fős összeurópai gazdatüntetésen csütörtökön Brüsszelben – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel.
Agrár Fű alatt még egy pofonba beleszaladt az Európai Bizottság péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:28
Nem írták alá a kulcsfontosságú megállapodást. Brazília bekeményít, sokáig már nem lehet halasztgatni.
Agrár Kiakadtak a gazdák – jövőre a műtrágya után is szén-dioxid-adót kell fizetni
Szirmai S. Péter | 2025. december 10. 18:47
Január 1-től az Európai Unióba importált műtrágyák után is fizetni kell az EU szén-dioxid-kibocsátás kiigazítási mechanizmusa (CBAM) alapján a kezdetben 10-20 százalékos, de 2030-ig meredeken emelkedő szén-dioxid-adót. Az uniós gazdaszervezetek közösen tiltakoztak a termelőket ellehetetlenítő intézkedés ellen, és kárenyhítést követelnek. Petőházi Tamást, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnökét az új adó várható következményeiről kérdeztük.
Agrár Készítse fel autóját a téli hidegre és indító akkumulátor teszteléssel kerülje el a kellemetlen meglepetéseket
Márkázott tartalom | 2025. december 7. 17:17
Ahogy az ősz beköszönt, a reggelek egyre hűvösebbé válnak, és nemcsak a melegebb öltözet kerül előtérbe, hanem ideje odafigyelni az autók akkumulátoraira is. Amikor a hőmérséklet csökken, könnyen kiderülhet, hogy az autó akkumulátora hogyan viseli a téli időjárást.
Agrár Megvannak az idei év legjobb magyar mézei
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 09:31
A XVI. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon szombaton hirdették ki a fajtamézek versenyének eredményét és az idei év legjobb magyar mézét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG