6p
A tavalyi utolsó hónap ingatlanpiaci forgalma a szezonalitásnak megfelelően alacsony értéken zárt, amelyre a munkanapok kevés száma is rásegített. Ezzel kialakult a teljes 2013-as éves forgalom, amely összesen 83 600 ingatlan adás-vételt jelentett a Duna House becslése alapján.

A 83 600 darabos forgalom a 2008-as válságév óta a legalacsonyabb érték - közölte a Privátbankárral a Duna House. A 2012-es évet még segítette az év eleji végtörlesztési, majd az EU forrásból kkv-kat segítő Kombinált Mikrohitel program, így az akkori 94 ezer fölötti forgalom 11%-kal erősebb tudott lenni a tavalyinál.

 

2013-ban nem volt ehhez hasonló, a piacot élénkítő hatás, egyedül az Otthonteremtő hitelezés lassú emelkedése vált érezhetővé az év második felétől. A decemberi kereslet a szezonalitásnak megfelelően alacsony értéket mutat. A 46 százalékpontos érték az egy évvel ezelőttivel hasonló érdeklődést mutat.

A téglalakások tulajdonosai örülhetnek

A 2013-as év utolsó negyede elsősorban a téglalakások áremelkedéséről szólt, hiszen a Duna House által vizsgált összes régióban emelkedni tudtak az árak. A panelek árai ezzel szemben kisebb-nagyobb csökkenést mutattak. Az összevont, Országos Lakásár Index bár 1 százalékponttal 81-re tudott emelkedni, de ezzel lényegében a korábbi szintre állt csak vissza.

A hazai lakásárak így - eltekintve a végtörlesztés hatásaitól - már második éve szinte mozdulatlanok. Az ingatlanközvetítő által készített Országos Panel Árindex a 3 negyedéven át tartó emelkedést követően 79-ről 77 %pontra kissé visszaesett, ezzel ismét megközelítette a 76-os, egy évvel ezelőtti mélypontját.


A téglalakások árindexe ezzel ellentétben a korábbi lefelé tartó trendet tudta megtörni, ugyanis a 2013-as III. negyedévi 81 %pontos mélypontról hirtelen erősödéssel 84-re tudott „visszapattanni”. A vidéki árindexek is a két lakástípus ellentétes mozgását mutatják. Egyedül a kelet-magyarországi panelek ára tudta a 81 százalékpontos szintet megtartani, a nyugati már esett és jelenleg 73 ponton áll. A téglalakások árindexe tehát nőtt, keleten 82-, nyugaton 80-as szintre. Ez utóbbi a 2013-as III. negyedévben tapasztalt 78 pontos történelmi mélypont korrekciója a korábbi értékek irányába, de a 2011-2012-es 85-85 ponttól még így is jócskán elmarad.

A fővárosban látványos az eltérés a lakástípusokban. A budapesti panel árindex visszazuhant a 2011. utolsó negyedévében mért történelmi mélypontjára 77 százalékpontra. A főváros téglaépítésű lakásainak árindexe viszont 92 pontra ugrott fel, ezzel az elmúlt 3 év egyik legjobb értékét mutatja.

 

A téglalakások árának alakulása 2013. II. félév

Amikor a panel drágább a legmenőbb téglánál

Meglepő lehet 2013. második felének átlagárait vizsgálva a téglaépítésű lakások átlagos négyzetméterárainak sorrendje, ugyanis a legdrágább Somogy megye volt 295 ezerrel, ami a főváros összevont átlagánál is magasabb. Ennek oka a balatoni régióban történt vásárlásokra vezethető vissza, ahol ebben az időszakban még volt a kkv-k számára vissza nem térítendő EU-támogatás ingatlanvásárlásra.

Ha már a főváros kerületi bontását vizsgáljuk, akkor látható, hogy a tradicionális presztízskerületek ennél magasabban, 320-330 ezer forint/m2 körül voltak. 2013 második felében Győr-Moson-Sopron Megyében és Budapest egészét tekintve azonos, 170 ezer forintos négyzetméter áron vásárolták a panellakásokat. A második legdrágább megye épp az ország másik végében található, ez Hajdú-Bihar Megye, ahol 155 ezer forint/m2 volt az átlag.

A panellakások árának alakulása 2013. II. félév

Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna megye áll a rangsor alján, mindkét esetben 90 ezer forint alatti átlagokkal. Az ország legdrágább paneljei továbbra is a II. kerületben találhatók, bár igen kis számban. A néhány adás-vétel átlaga viszont 300 ezer forint/m2 fölött zajlik. A hagyományosan több panellakásos kerületek között a XIII. a legdrágább, itt 212 ezer forint/m2 áron vették a lakásokat, de a másik népszerű kerület a XI. sem volt sokkal olcsóbb, itt az átlag 199 ezer forint lett négyzetméterenként.

Engedmény nélkül nem állt az alku

Az összes ingatlantípust vizsgálva, 2013 második felének adatai alapján a tolna megyei eladóknak kellett a legrugalmasabbnak bizonyulniuk. Az átlagok alapján nekik 8%-ot kellett az árból engedniük, hogy megjelenjenek a vásárlók, akik további 13%-ot tudtak még faragni az árból. A megyei lista másik végén Győr-Moson-Sopron megye áll, ahol (nem tévedés) csupán 1% árcsökkentésre volt szükség és a vevők is csak 6%-ot alkudtak.

Az 1%-os átlag árlevitel oka abban is keresendő, hogy sok esetben alulárazták az ingatlanokat az eladók és a nagy vevői érdeklődés hatására felfelé korrigálták az árakat. Budapesten a XV. és XVI. kerületekben volt a legnagyobb az árcsökkentés és az alku együttes mértéke (7+8%), a legkisebb értéket pedig az I. és XI. kerületek eladásai mutatták, ahol mindkét esetben csupán 4% árcsökkentés és 5% vevői alku lett az átlag.

Nyártól a drágább lakásokat keresték

2013. két félévében a Duna House közreműködésével lezárt adás-vételek ingatlanparamétereit összehasonlítva a fővárosban kitűnik, hogy Budán az első félévben az olcsóbb, 5-10 millió forint közötti ingatlanok voltak a legnagyobb arányban (31%), de a második félévben ez az árkategória kevésbé volt keresett és több mint minden negyedik ingatlaneladás inkább a drágább, 10-15 millió közötti ársávban zajlott.

Ez a jelenség Pesten is megfigyelhető volt, de jóval mérsékeltebb formában. Itt továbbra is az 5-10 millió közötti ársávban zajlott a tranzakciók 44%-a és a második legerősebb 10-15 millió forint közötti sáv már csak az eladások 26%-át tették ki. A Közép-Magyarországon kívüli régiókban a két félév összehasonlítása nem mutat látványos különbségeket. 43%-kal a legnépszerűbb lakásméret a 40-60 m2 közötti, és a tranzakciók fele az 5-10 milliós ársávban zajlott. Pest megyében egyforma (24-24%) arányban vásároltak a második félévben 40-60 és 60-80 m2 közötti ingatlanokat, és itt a legmagasabb, 9%-os a 160 m2 fölötti ingatlanvásárlások aránya.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Dübörög az ingatlanpiac Debrecenben, de a legdrágább házakat nem itt kell keresni
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 13:49
Érd maradt a legdrágább vidéki város az új építésű lakások piacán, miközben Szeged feljött a második helyre az ársorrendben. Az Otthon Centrum adatai szerint a legtöbb új lakás továbbra is Debrecenben épül, ahol az átlagos négyzetméterár eléri az 1,3 millió forintot.
Ingatlan Trump a szomszédunkban bizniszel
Privátbankár.hu | 2026. július 5. 15:22
Az amerikai elnök családja Kolozsváron is luxusingatlanokat épít.
Ingatlan Újabb árcsökkenést mért a jegybank, most a lakáspiacon
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 12:35
A tavaszi lakásbiztosítási kampány és az egy éves díjkorlátozás nyomán ismét enyhén csökkentek a lakásbiztosítási díjak. Az ingatlanokra vállalt maximális biztosítói kárkifizetések mértéke eközben 9 százalékkal nőtt, így tovább javult az ár-érték arány. Az éleződő verseny fokozatosan mérsékelte a vezető biztosítók piaci részarányát – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Ingatlan Európai élmezőnyben még a magyar lakásáremelkedés, de van egy nagyon kedvező trend
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 10:54
Az Európai Unióban 2026 első negyedévében a lakásárak 5,1 százalékkal, a bérleti díjak pedig 3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Balatonnál sokkal többet ér a hőszivattyú, mint egy légkondi
Vámosi Ágoston | 2026. július 2. 19:04
Kevés a korszerű családi ház Balatonalmádin és környékén, az alacsony rezsiköltséget pedig bőven meg kell fizetni a vásárlásnál: a gázkazános és a hőszivattyús épületek értéke között drasztikus a különbség. Az árak évről évre ingadozhatnak, nem ritka az átmeneti visszaesés, de van, ahol most ötször annyit ér egy ház, mint 2015-ben. A Mennyit ér az ingatlanom? e heti részéből az is kiderül, hogy a Balaton északkeleti partján emeli-e a légkondicionáló a családi házak értékét.
Ingatlan Már most milliókkal gazdagabb, ha van klímája
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 11:27
Komoly értéknövelést jelent a friss elemzés alapján.
Ingatlan Budapest mellett a vidéki nagyvárosokban is felpörögnek a lakásépítések
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 14:18
A kiadott építési engedélyekből úgy tűnik, több magyar megyeszékhelyen is rengeteg új lakás kerülhet piacra a következő években.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Egy vagyont érhetnek a házak ezeken a Budapest környéki településeken
Vámosi Ágoston | 2026. június 24. 17:19
Több tízezer ember költözött Budapest északi agglomerációjába az elmúlt évtizedekben. Veresegyház és környéke az ország egyik legfelkapottabb piaca. A Mennyit ér az ingatlanom? rovat ezúttal annak járt utána, hogy melyek a megfizethető települések, és mennyibe kerülnek a házak a mogyoródi luxus-lakóparkokban.
Ingatlan Nem csoda, ha gondterheltek a budai paneltulajdonosok
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:31
A budapesti panellakások eladása az elmúlt egy évben érzékelhetően lelassult, a vidéki paneleké és a használt téglalakások többségéé viszont gyorsult – áll a Duna House elemzésében.
Ingatlan Budapesten kiárazta az egyetemistákat az ingatlanáremelkedés
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 08:36
Az egyetemista és friss diplomás fiatalok lakásvásárlását is érdemben segítheti a fix 3 százalékos kamatozású, államilag támogatott Otthon Start lakáshitel. Az ingatlan.com és a money.hu közös elemzése szerint ez a vidéki, egyetemi nagyvárosokban jelentős segítség, de a budapesti lakásoknál, csak az ingatlanok alig több mint 42 százaléka elérhető így az első lakást vásárlók számára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG