1p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KKV
Az építőipari termelés volumene 2009 októberében mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 2,4%-kal csökkent a 2008. októberihez képest
Az építőipari termelés volumene 2009 októberében mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva 2,4%-kal csökkent a 2008. októberihez képest. Az év első tíz hónapjában a termelés 2,7%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Szezonálisan kiigazítva a termelés októberben 0,4%-kal kisebb volt, mint az előző hónapban.

A két építményfőcsoport termelése továbbra is ellentétesen alakul.
Az építőipari termelés 2,4%-os mérséklődésén belül az épületeken végzett munkák volumene 6,6%-kal maradt el az előző évitől; a korábbi hónapokénál kisebb mértékű csökkenés a kereskedelmi és ipari épületeken végzett munkáknak köszönhető. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene ezzel szemben októberben is emelkedett: 2,1%-kal magasabb volt, mint 2008 októberében. Évkezdettől számítva az épületeken végzett munkák volumene 12,5%-kal mérséklődött, az egyéb építményeken végzetteké 10,5%-kal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Szeptemberhez viszonyítva szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 3,7%-kal nőtt, az egyéb építményeké 4,9%-kal csökkent.

Októberben az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projektek szervezését és az épületek szerkezetkész építését tartalmazza – 7,7%-kal csökkent a 2008. azonos időszakihoz mérten; az egyéb építmények építése ágazaté – ami ezen egyéb építmények (pl. utak, vezetékek) szerkezetkész építését foglalja magába – viszont 2,4%-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban. Az építőipari termelés mintegy felét kitevő speciális szaképítés ágazat – melynek zömét a szerelési és a szakipari munkák adják – termelése az évkezdettől megfigyelt jelentős visszaesés után októberben csak 2,3%-kal mérséklődött.

A 2009 októberében kötött szerződések volumene 25,9%-kal magasabb volt az előző évinél. Ezen belül az épületek építésére kötöttek volumene jelentősen, 40%-kal emelkedett. A növekedés az alacsony bázis mellett az ipari épületekre és szállodaépítésekre aláírt új szerződéseknek köszönhető. Az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések volumene 13,4%-kal nőtt; elsősorban vasútépítésre, energiaellátási és kommunális beruházásokra kötöttek nagy értékű szerződéseket.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene jelentősen, 17,5%-kal magasabb volt az egy évvel korábbinál. A növekedés oka az alacsony előző évi bázis mellett az októberi új szerződések volumenének emelkedése volt. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 10,3%-kal, az egyéb építményeké 23,2%-kal nőtt.

Válságkezelés: kipipálva
Lefelé építkezünk
Az építési vállalkozóknak jövőre is rossz lesz

Privátbankár

Címkék: KKV

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Gyomrost kaptak a magyar cégek – komoly kellemetlenséget hozott a november
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 10:53
Nem elhanyagolható pluszkiadást jelent ez.
KKV Itt van Nagy Mártonék bejelentése, örülhetnek a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. október 29. 09:41
Jelentős változtatásokat készít elő a kormány.
KKV Aki kkv-nek dolgozik, felejtse el a fizetésemelést?
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 14:40
A makrogazdasági mutatókhoz képest meglepően optimista a hazai kkv-k hangulata – olvasható ki a VOSZ Barométer felmérés friss, harmadik negyedévre vonatkozó számaiból. Beruházásokra viszont nem sokan készülnek, a cégek 85 százaléka még fizetésemelést sem tervez.
KKV Indul a pénzeső – tarthatják a markukat a cégek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 14:05
Szeptember elseje egy új pályázatot is hozott.
KKV Ez jobb az Otthon Startnál? Akár 100 millió juthat a szemfüles cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 17:10
Az ingatlanvásárlásra készülő vállalkozóknak jó figyelni.
KKV Elárultak egy kellemes hírt a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:34
Egyszerűbb lett a feltételek teljesítése. 
KKV Zuhog a pénzeső: még több magyar cégnek jut támogatás
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:15
Már több mint 1300 cég örülhetett.
KKV Még mindig lehet pályázni elektromos autó vásárlására
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:55
Több, mint 6 ezer támogatási szerződést írtak alá eddig, a 30 milliárdos keretből 26,8 milliárd forintot ítéltek oda. 
KKV Nagy Mártonék megnyitották a pénzesőt: a cégek sorban állnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 16:17
Érkeznek a támogatások, tartják a markukat a cégek.
KKV Megnyitották a pénzcsapot, jó hírt kaptak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 14:21
Megnyílt a lehetőség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG