3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök gazdasági főtanácsadója árulta el egy interjúban, hogy nem kerülhetnek ki az élelmiszerárstop hatálya alá került termékek a boltok kínálatából. Ugyanis előírják majd a megfelelő mennyiség a polcokon tartását is.

Nagy Márton, a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója a Világgazdaságnak adott interjút, amelyet az MTI szemlézett. A főtanácsadó természetesen kiállt a napokban bejelentett intézkedések mellet, szerinte Az élelmiszerárstop jól illeszkedik a kormány antiinflációs politikájába, amely a családokat védi. A korábban meghozott intézkedések - a rezsicsökkentés, az üzemanyagárak befagyasztása, a kamatstop - ugyancsak ezt a cél szolgálták.

Polcokon kell majd tartani, amit a kormány előír
Polcokon kell majd tartani, amit a kormány előír

Ennél érdekesebb, hogy elárult egy fontos részletet a készülő szabályozásból, amelyet a szerdai bejelentés óta máig is hiába várnak a piaci szereplők, elemzők. Nagy Márton hangsúlyozta: a kereskedelmi egységek nem tehetik meg, hogy az élelmiszerárstop alá tartozó termékeket nem forgalmazzák, a kormány előírja számukra a megfelelő mennyiség polcon tartását.

Arról is beszélt, hogy számításaik szerint a rezsicsökkentés és az üzemanyagárak befagyasztása 1-1,5 százalékponttal csökkentette az inflációt, az élelmiszerárak stopja pedig további 0,5-1 százalékponttal mérsékli majd a fogyasztói árakat. Így összességében a kormányzati antiinflációs törekvések 2-2,5 százalékponttal szoríthatják le az árak emelkedését. A főtanácsadó utalt rá, hogy míg hazánkban 2021 novemberében 7,4 százalék volt az infláció, addig Lengyelországban tavaly decemberben 8,9 százalékos volt az általános áremelkedés üteme: vagyis a kormányzati intézkedések tetten érhetők. Úgy látja, hogy 2022-ben - még ha a következő hónapokban csökkennek is az árak - az infláció 5 százalék körül alakulhat.

Hozzátette: A helyzetet nagyban befolyásolja, hogy a járvány mikor ér véget, hiszen ameddig a pandémia kitart, addig az infláció is velünk lesz. Tudniillik a globális ellátási láncok akadozásáért a járvány a felelős, megszűnésével az említett zavarok is eltűnnek. Hozzátette: a jegybanki inflációs cél, a 3 százalékos áremelkedési ütem 2023 elejére jöhet össze.

A közgazdász szólt arról is, hogy a magyarországi inflációt kétharmadrészt globális tényezők mozgatják, egyharmadrészt pedig belső faktorok okozzák. Arra a felvetésre, hogy mi lesz a fedezetük az idei jóléti intézkedéseknek és az ágazati béremeléseknek, Nagy Márton úgy felelt, hogy a döntések hátterében a kormány sikeres válságkezelése áll, hiszen a magyar gazdaság gyorsan helyrejött.

Nagy Márton szerint a 2021-es gazdasági növekedés bőven 6 százalék felett volt, ami azt is jelenti, hogy a 2019-es teljesítmény fölé jutottunk, több mint 1 százalékkal. A 2022-es bővülés 5 százalék körül alakulhat, ami ugyancsak szép teljesítmény lesz. Kiemelte, hogy a hazai munkaerőpiac teljesen helyreállt, ezt jelzi, hogy 4,7 milliónyian dolgoznak, és a munkanélküliségi ráta mindössze 3,6 százalék.

A gazdasági napilapban megjelent összeállításból kiderül, hogy az elemzők szerint átmeneti hiányt okozhat az élelmiszerárak befagyasztása, az árstop alá eső élelmiszerek előállítói pedig úgy vélik: az árcsökkentéshez a kereskedelmi láncoknak kell lemondaniuk árrésük egy részéről, ellenkező esetben az élelmiszer-előállítás biztonsága kérdőjeleződik meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Feltette Karácsony Gergely a tétjét jelöltjére
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 11:22
Főpolgármester-helyettest javasolt, miután egy évvel ezelőtt két jelöltjének sem sikerült bizalmat szereznie a Fővárosi Közgyűlésben.
Közérdekű A november jól sikerült a Tiszának – ismét elhúztak a biztos szavazó pártválasztók közt
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 10:31
A legfrissebb felmérés szerint a Tisza 48, a Fidesz 39 százalékon áll – közölte a Publicus Intézet.
Közérdekű Lemondott Virág Barnabás az MNB alelnöke, már meg is van utódjelöltje
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 09:41
Banai Péter Benőt november 25-én hallgatja meg az Országgyűlés Gazdasági bizottsága a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzésekért, pénzforgalomért és jegybanki programokért felelős alelnök-jelöltjeként.
Közérdekű Oda a tiszteletdíj, a piacon boldogulna Novák Katalin
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 07:30
Novák Katalin a civil szervezetnél betöltött munkája mellett a piacra is kilépett.
Közérdekű Trump: az „Epstein-iratok kikerülése demokrataprobléma”
Imre Lőrinc | 2025. november 20. 06:23
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy aláírta azt a törvényjavaslatot, amely elrendeli minden, a néhai szexuális bűnöző, Jeffrey Epsteinnel kapcsolatos irat nyilvánosságra hozatalát.
Közérdekű Januárban tárgyalhat egymással a kormány és Karácsony Gergely
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 07:05
A kormányzat januárban megkezdi a tárgyalásokat az önkormányzatokkal a szolidaritási hozzájárulás rendszerének jövőbeni reformja érdekében, amire Karácsony Gergely főpolgármestert is várják. A  választások előtt azonban nem látják reálisnak a változtatást – mondta a hirado.hu-n interjúban Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
Közérdekű Nyilvánosak lesznek az Epstein-akták, melyik politikusnak lehet félnivalója?
Imre Lőrinc | 2025. november 19. 06:32
Egyhangú döntés értelmében nyilvánosságra kerülhetnek az Epstein-iratok, amikben Donald Trump neve is többször előkerül.
Közérdekű Rossz hír az autósoknak: nem csökken az üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 11:46
Csak 3 forintra van már a 600-tól a dízel ára. 
Közérdekű Megjelent a rendelet: karácsonyi ajándékot ad Szalay-Bobrovniczky Kristóf
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 06:48
Legfeljebb 120 ezer forintot kapnak SZÉP Kártyára a honvédelmi alkalmazottak. 
Közérdekű Megérkezett Magyar Péter bejelentése a Tisza jelöltjeiről
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 20:31
Facebookon harangozta be az előválasztási folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG