3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az ígéretek szerint jelentősen felpörgeti az oltás ütemét a magyar kormány.

Felgyorsul az idősek oltása Magyarországon: jövő héten szerdáig 395 ezer idős embert olthatnak be itthon koronavírus elleni vakcinával, mondta el Müller Cecília az operatív törzs mai tájékoztatóján.

Hétvégén is tömegesen oltanak 

Az országos tisztifőorvos szerint eddig 1,5 millió 60 év feletti ember regisztrált oltásra.   

Az oltakozók a háziorvosoknál a kínai Sinopharm és az amerikai Moderna, a kórházi oltóhelyeken pedig a német-amerikai BioNTech-Pfizer vakcináját kapják.

Müller Cecília szólt arról is, hogy a most hétvégi kampányban 70 ezer fő vakcinálását tervezik az AstraZeneca oltóanyagával, mintegy 600 orvos és 1200 ápoló segítségével. A beoltandók sms-ben kapják meg az információt a helyszínről és időpontról.

Müller Cecília szerint helyzet van. MTI/Botár Gergely/kormany.hu
Müller Cecília szerint helyzet van. MTI/Botár Gergely/kormany.hu

Az országos tisztifőorvos szerint arra törekednek, hogy az első oltást kapják meg minél többen, mivel az – ha nem is ad teljes védettséget – a súlyos lefolyástól, a haláltól megvéd.

Hozzátette: a beadott oltások lakosságszámra vetített arányát tekintve Európában a harmadik helyen állunk. (Háttéranyagunk: Jól állunk átoltottságban, vannak korlátozások, mégis egyre több az áldozat.)

Kitért arra is, hogy

ma újabb két vakcinaszállítmány érkezett hazánkba.

Az AstraZeneca oltóanyagából a várt 127 ezer helyett 106 ezer, az orosz Szputnyikból pedig 280 ezer adagot kaptunk. Utóbbi szállítmányból 180 ezer az első, 100 ezer pedig a második oltásra való vakcina.

Az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint egyébként az Európai Gyógyszerügynökségnél megkezdődött az orosz oltóanyag úgynevezett gördülő felülvizsgálati eljárása. Ezt gyorsított eljárást jelent, célja pedig a minél előbbi engedélyezés.      

"Helyzet van"

Az oltakozást azért is kell felpörgetni, mert – mint Müller Cecília fogalmazott – sajnos helyzet van:

jelentősen romlanak a járványügyi adatok.

Az aktív fertőzöttek száma néhány nap alatt 80 ezerről 100 ezer fölé emelkedett, a reprodukciós ráta – ez azt mutatja meg, hogy egy fertőzött átlagban hány embernek „passzolja tovább” a vírust – pedig már meghaladja az 1,3-at.

A romló adatokat az országos tisztifőorvos a mutánsokkal, főleg a brit mutánssal magyarázza, amelyek gyorsabban terjednek az „alapverziónál”, ráadásul – mint mondta – a fiatalokat is érintik, náluk is szövődményes megbetegedéseket okozhatnak.

Hozzátette:

mintegy 2-3 hét kell ahhoz, hogy a védoltások után „valamiféle védettség” kialakuljon.

A romló járványügyi helyzetet a kormány nem csak az oltások felpörgetésével, hanem a korlátozások szigorításával is próbálja orvosolni. Az intézkedések célja a kontaktszámok csökkentése. (A mai bejelentésekről itt írtunk részletesen.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
Makro / Külgazdaság A Tiszával együtt jöhet a vagyonadó is: megnéztük, milyen hatásai lennének
Imre Lőrinc | 2026. április 22. 09:16
Európában csak 3 országban létezik teljes körű vagyonadó, aminek az intézménye az 1990-es években volt igazán népszerű, majd hanyatlani kezdett. A legtöbb esetben ugyanis nem hozta el a kívánt eredményeket, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) sem javasolja a bevezetését. Ha viszont egy állam mégis így dönt, akkor a hamarosan kormányra kerülő Tisza Párt javaslata és határértékei szerint érdemes megtennie.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ma végre tényleg törli a vétóját Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 07:28
Szerdán hagynák jóvá az Ukrajnának szánt 90 milliárdos hitelt – a leköszönő magyar kormány kezében a döntés.
Makro / Külgazdaság Robert Fico is beáll az uniós sorba – ha kap orosz olajat
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 06:41
Jöhetnek az újabb szankciók Oroszország ellen – ha érkezik az olaj a Barátság vezetéken.
Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
Makro / Külgazdaság Kemény feltételeket szabott Magyar Péter Ficónak az együttműködésre
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:38
Magyar Péter: garanciát kértem a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető szlovák jogszabály hatályon kívül helyezésére.
Makro / Külgazdaság 120-180 literrel kevesebbet lehetne tankolni az átlagfizetésből a hatósági árak nélkül
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:31
Az üzemanyag-tartalékok mélypontra zuhantak, ezért előbb-utóbb az új kormánynak is ki kell vezetnie a hatósági árazást. Addig még 886 liter benzint, vagy 857 liter dízelt lehet tankolni az átlagfizetésből – a számok piaci árak mellett jelentősen csökkennének.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG