6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Európán belül továbbra is Nagy-Britanniában a legmagasabb az átoltottsági szint, aminek köszönhetően a Covid-halálozások száma egy hónapja zuhan. Magyarország szintén jól halad az oltásokkal térségi viszonylatban, az ősszel bevezetett korlátozások érvényben vannak, mégis egyre többen hunynak el naponta. A hazai válságkezelők a mutánsokat okolják – ugyanakkor két szomszédos országban, ahol szintén vannak mutánsok és kisebb az átoltottság, csökken vagy stagnál az áldozatszám.

Továbbra is az Egyesült Királyság vezeti az európai „vakcinaversenyt”: a szigetországban már 31 beadott oltás jut 100 emberre az Our World in Data adatai szerint.

Lekörözték az EU-t

Eközben Spanyolországban 8,2, Németországban 7,6, Olaszországban 7,2, Franciaországban 6,7 beadott vakcinát regisztráltak 100 főre vetítve, azaz a britek átoltottsága mintegy négyszer nagyobb, mint a legnagyobb uniós országoké.

A 68 millió lakosú szigetországban a beoltottak száma hétvégén átlépte a 20 milliót. A kormány célja, hogy július végére az összes felnőtt megkapja az első oltást (már ha akarja, a  vakcinálás ugyanis nem kötelező – a szerk.)

Oltás az AstraZeneca vakcinájával Nyugat-Londonban 2021. február 12-én. EPA/NEIL HALL
Oltás az AstraZeneca vakcinájával Nyugat-Londonban 2021. február 12-én. EPA/NEIL HALL

A brit siker oka – erről már korábban is írtunk –, hogy

gyorsan és agresszívan invesztáltak a beszerzésbe, hamar leszerződtek a gyógyszergyártókkal, és így részben el tudták kerülni azokat az ellátási problémákat, amelyekkel Brüsszel küszködik.

A britek óriási összeget, 11,7 milliárd fontot (4800 milliárd forintot) fordítanak a vakcinák beszerzésére, gyártására és szétosztására, valamint a kutatások támogatására.

Jelenleg két vakcinával oltanak: az amerikai-német Pfizer-BioNTech, valamint a brit-svéd AstraZeneca oltóanyagával. Előbbit Belgiumból importálják, utóbbit Nagy-Britanniában gyártják. A brit-svéd cég a szigetországban készült vakcinákat nem exportálhatja a brit kormánnyal kötött szerződése értelmében.

A vakcinálás, amely a Csatornán túl december 8-án, tehát két és fél héttel korábban kezdődött, mint az EU-ban, a jelek szerint lassítja a járványt: a már beoltott idős korcsoportban a halálesetek száma nagyobb mértékben csökken, mint a még be nem oltott korcsoportban.   

Helyi elemzők szerint ez azt sugallja, hogy

a járványt az oltások mérséklik, nem pedig egyéb faktorok, mint például a karantén.

Tény, hogy a szigetországban január vége óta összességében is zuhan a Coviddal összefüggő, regisztrált halálesetek száma:

A napi koronavírusos halálesetek száma Nagy-Britanniában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma Nagy-Britanniában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

 

Jól állunk átoltottságban, de...

Persze a briteknél jobban érdekel minket, hogy Magyarország hogyan halad az oltásokkal. Kedd reggeli adatok szerint csaknem 722 ezren kapták meg az első adag vakcinát, közülük 253 ezren a másodikat is.

A beadott vakcinák teljes száma mintegy 975 ezer, azaz 100 lakosra mintegy 10 oltás jut. Ez térségünkben a legmagasabb mutató az uniós országok között.

A nem uniós államokat tekintve is csupán Szerbia áll nálunk jobban:

A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve térségünk országaiban. (Forrás: Our World in Data)
A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve térségünk országaiban. (Forrás: Our World in Data)

Déli szomszédunknál 100 emberre már 21 oltás jut, ami elsősorban a kínai vakcinának köszönhető: Szerbia már január közepén egymillió Sinopharm-oltóanyagot kapott a távol-keleti országból. (Az uniós országok közül eddig csak Magyarország, a nem uniós európai államok közül pedig Szerbia mellett Ukrajna, Bosznia-Hercegovina, Fehéroroszország és Észak-Macedónia szerzett be kínai "szérumot".)

Visszatérve Magyarországra: annak ellenére, hogy térségünkhöz viszonyítva jól haladunk az oltásokkal, a novemberben bevezetett korlátozások pedig továbbra is érvényben vannak, nálunk nem sikerült tartósan csökkenteni a napi halálos áldozatok számát, sőt, február eleje óta ismét jelentősen növekszik ez a mutató:

A napi koronavírusos halálesetek száma térségünk országaiban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma térségünk országaiban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

A hazai válságkezelők a harmadik hullámot

az új mutánsokkal, főleg a szigetországból származó, az eredeti vírusnál 70 százalékkal fertőzőbb brit mutánssal magyarázzák.

Ezzel azt sugallják, hogy azok a korlátozások, amelyek megvédtek a vírus eredeti verziójával szemben, már nem védenek meg a fertőzőbb variánsokkal szemben.

Ezt az állítást azonban eddig nem támasztották alá tudományos tényekkel, és annak ellentmondani látszik az is, hogy

Horvátországban, ahol szintén megjelent a brit mutáns, ráadásul az átoltottsági szint kevesebb mint fele a hazainak, december vége óta csökken az új áldozatok száma.

Csökkenés, majd stagnálás tapasztalható a nálunk kevésbé beoltott Ausztriában is, ahol szintén jelen van a brit mutáns. (Jegyzet a témában - Az év rejtélye: hónapok óta karanténban élünk, mégis itt a harmadik hullám.)   

Igaz, Magyarországhoz hasonlóan egyre több a halálos áldozat Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban is.

De miért?

A hazai magyarázatot már ismerjük. De hogyan látják külföldi szakértők, válságkezelők az ellentétes fejleményeket – miként lehetséges, hogy a korlátozások és az oltások ellenére is terjed a fertőzés?

Tedros Adhanom, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) igazgatója a napokban azt mondta: az újabb emelkedés csalódást keltő, de nem meglepő. Szerinte annak oka

a korlátozások lazítása, a mutánsok terjedése és az emberek óvatosságának hiánya.

Általában hasonló indoklást hallhatunk a válságkezelő szervektől is szerte a világban.

Vannak azonban olyan szakértők is, akik nem annyira biztosak ebben. Richárd Kollár szlovák matematikus, aki a szlovák válságstábnak dolgozott ki modelleket a vírus terjedéséről, nemrég például bevallotta, hogy valójában nem tudják a járványhelyzet romlásának okát – és azt sem, hogy mennyire hatásosak a korlátozások, biztonságos-e elmenni bevásárolni vagy tömegközlekedést használni.

Teljesen hiányoznak a kulcsadatok, amelyek alapján fel tudnánk mérni az intézkedéseink hatásait, és azt a járványügyi helyzetet, amiben vagyunk. (…) Nem tudjuk megmondani, mi okozza a kórházba kerülők számának növekedését. (…) Nem tudjuk, hol van a probléma. (…) Nincs mód arra, hogy megtudjuk, mi történik

jelentette ki.

A tavaly tavasszal még bezzegországnak tekintett Szlovákiában, ahol ősszel ráadásul a fél országot letesztelték, az elmúlt hónapokban szintén megugrott a halálos áldozatok száma.

A szlovák kormány jobb híján ismét szigorítja a karantént: mától utazási korlátozást vezet be, otthoni munkavégzésre ösztönzi az embereket, a boltokban és a tömegközlekedésben pedig előírja az átlagnál hatékonyabbnak tartott FFP2-es maszkok használatát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG