4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cég az ígért mennyiség kevesebb mint felét szállítja majd le az EU-nak a második negyedévben. A brit-svéd gyógyszergyártó már az első negyedévben is jóval kevesebbet szállított a vártnál.

A tervezettnél lényegesen kevesebb koronavírus elleni oltóanyaggal látja el az AstraZeneca az EU-t az idei második negyedévben, mondta el a Reutersnak egy közelebbről meg nem nevezett uniós tisztviselő, aki részt vesz a brit-svéd cég és Brüsszel közötti tárgyalásokban.

Újabb csökkentés

A tisztviselő szerint a gyógyszergyártó az egyeztetéseken azt közölte, hogy

kevesebb mint 90 millió adagot szállít majd ki a második negyedévben.

Ez kevesebb mint a fele annak a mennyiségnek (180 millió adag), amire a cég eredetileg kötelezettséget vállalt a múlt héten kiszivárgott szerződés szerint.

A hírügynökség szerint a vállalat nem cáfolta az értesülést, ugyanakkor közölte: törekszenek arra, hogy a produktivitás növelésével le tudják szállítani az ígért 180 millió adagot.      

Egy egészségügyi dolgozó mutatja az AstraZeneca-vakcinát egy tanárokat megcélzó oltási kampány során Nápolyban 2021. február 19-én.  EPA/CIRO FUSCO
Egy egészségügyi dolgozó mutatja az AstraZeneca-vakcinát egy tanárokat megcélzó oltási kampány során Nápolyban 2021. február 19-én. EPA/CIRO FUSCO

A hírre reagálva a cég a lapunkhoz is eljuttatott közleményében azt írta:

Az AstraZeneca ezúton megerősíti, hogy a COVID-19 vakcina II. negyedéves szállításra vonatkozó legfrissebb előrejelzése szerint az Európai Bizottsággal kötött szerződésnek megfelelően kíván teljesíteni. A szerződés szerinti várható mennyiség körülbelül fele az EU ellátási láncból, míg a fennmaradó rész a nemzetközi ellátási hálózatából érkezhet. Jelenleg az AstraZeneca azon dolgozik, hogy növelje az EU ellátási lánc termelékenységét, és továbbra is felhasználja nemzetközi kapacitásait annak érdekében, hogy a második negyedévben a 180 millió adag eljuthasson az Európai Unióba.

A gyógyszergyártó már az első negyedévben is jelentősen visszavágta uniós szállításait:

a tervezett 90 millió adag helyett előreláthatólag mindössze 40 milliót juttatott, illetve juttat el Brüsszelnek.

Ezeket a vakcinákat már részben szétosztották a tagországok között, így Magyarországon is oltanak már velük.

A folyamatos szállítási nehézségek miatt veszélybe kerülhet az uniós célkitűzés, miszerint az idei nyár végére az EU felnőtt lakosságának hetven százalékát beoltják Covid ellen. Ráadásul a másik két gyártó, az amerikai-német Pfizer-BioNTech, valamint az amerikai Moderna is a vártnál kevesebbet, illetve később szállított év elején, más gyártók oltóanyagai pedig még nem kapták meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét.

A késések nagyrészt a bonyolult gyártási folyamatra és a korlátolt kapacitásokra vezethetők vissza. Ráadásul az AstraZeneca a Nagy-Britanniában készült vakcinákat jelenleg nem exportálhatja a brit kormánnyal kötött szerződése értelmében.

Túlságosan bíztak a gyártókban 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a beszerzésekkel kapcsolatban korábban elismerte:

késlekedtek az oltóanyagok engedélyezésével, túlságosan optimisták voltak a vakcinagyártást tekintve, és „talán túlságosan bíztunk” abban, hogy a gyártók időben leszállítják az ígért mennyiséget. 

Szerinte a gyártás lemaradt a tudomány mögött. Tehát hiába fejlesztettek ki a kutatók nagyon rövid idő alatt Covid elleni vakcinákat, a cégek ezeket nem tudták időben és a kívánt mennyiségben előállítani.

A hiányosságok beismerésével párhuzamosan az Európai Bizottság elnöke megvédte az EU közös beszerzési és elosztási stratégiáját. Szerinte

ennek hiánya súlyos konfliktusokhoz, akár az EU széteséséhez is vezethetett volna a közösségen belül, hiszen előállhatott volna olyan helyzet, hogy a nagy és gazdag országoknak jut oltóanyag, a kevésbé gazdagoknak pedig nem.

A központi beszerzéssel és elosztással ezt elkerülték.

Korábbi cikkünk szerint a magyar átoltottsági szint közepes a régióban, a szerbeké viszont magasan veri a legtöbb uniós országét. Belgrád ugyanis – az EU-val ellentétben – alaposan bezsákolt kínai vakcinából. (Háttéranyagunk: Covid-oltások  –  Magyarország a középmezőnyben, Szerbia lekörözte az EU-t.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG