7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az engedélyezés lassúsága, a gyártókapacitás túlbecsülése, túlzott bizalom a gyógyszergyártók szállításaiban – ezeket a hibákat követte el Brüsszel a Covid ellenes vakcinák beszerzésénél az Európai Bizottság elnöke szerint. Ursula von der Leyen a közös fellépést ugyanakkor továbbra is helyesnek tartja. Kritikusok szerint a gyártókkal kötött szerződések nem elég transzparensek, és azok az üzleten jól kereső cégeket védik. Sajtóhírek szerint az EU nagyon eltérő összegeket fizet a vakcinákért: a legolcsóbb 1,74, a legdrágább 14,7 euróba kerül.

Elismerte az Európai Bizottság elnöke az uniós vakcina-beszerzés hiányosságait az Európai Parlamentben Brüsszelben, a témában tartott mai plenáris vitán.  

Brüsszeli önkritika

Ursula von der Leyen szerint három területen adódtak problémák:

késlekedtek az oltóanyagok engedélyezésével, túlságosan optimisták voltak a vakcinagyártást tekintve, és „talán túlságosan bíztunk” abban, hogy a gyártók időben leszállítják az ígért mennyiséget.

Hozzátette: a gyártás lemaradt a tudomány mögött. Tehát hiába fejlesztettek ki a kutatók nagyon rövid idő alatt Covid elleni vakcinákat, a cégek ezeket nem tudták időben és a kívánt mennyiségben előállítani.

Elismerte a hiányosságokat. Ursula von der Leyen az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén  2021. február 10-én. EPA/OLIVIER HOSLET
Elismerte a hiányosságokat. Ursula von der Leyen az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén 2021. február 10-én. EPA/OLIVIER HOSLET

Szerinte ugyanakkor nagyon bonyolult gyártásról van szó, egy-egy oltóanyag létrehozásában mintegy száz cég vesz részt. Annak érdekében, hogy az ipar alkalmazkodni tudjon a tudomány tempójához, az EU-nak be kell fektetnie a kapacitás fejlesztésébe.

Az engedélyezéssel kapcsolatban elmondta: az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) továbbra sem fog engedni a biztonság kívánalmából.

A hiányosságok beismerésével párhuzamosan az Európai Bizottság elnöke megvédte az EU közös beszerzési és elosztási stratégiáját. Szerinte

ennek hiánya súlyos konfliktusokhoz, akár az EU széteséséhez is vezethetett volna a közösségen belül, hiszen előállhatott volna olyan helyzet, hogy a nagy és gazdag országoknak jut oltóanyag, a kevésbé gazdagoknak pedig nem.

A központi beszerzéssel és elosztással ezt elkerülték.

Tízből hét felnőttet beoltanának nyár végéig  

Von der Leyen – aki ezúttal is három nyelven (német, angol, francia) szólt az EP-képviselőkhöz – Lengyelországot, Dániát és Olaszországot említette pozitív példaként arra, hogy egyes tagországokban jól halad az oltás. Szerinte eddig 26 millió adag vakcinát szállítottak ki az EU-ban, és 17 millió embert oltottak be, a cél pedig az, hogy nyár végéig a felnőtt lakosság 70 százaléka megkapja az oltóanyagot.

Háttéranyagunkból ugyanakkor az derül ki, hogy

számos nem uniós, a beszerzést önállón intéző ország – Izrael, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok vagy éppen Szerbia – sokkal gyorsabban halad az oltásokkal, mint az EU. (Magyarország a középmezőnyben, Szerbia lekörözte az EU-t.)

Az Európai Bizottság elnöke kiemelte:

Ez maraton, nem pedig sprint. Az EU-nak előre kell tekintenie.        

Bejelentette, hogy Brüsszel külön hatóságot hoz létre a világjárványokra való jobb felkészülés érdekében. A HERA felügyelni fogja az oltóanyagok és gyógyszerek fejlesztését és gyártását, különös tekintettel a koronavírus új mutánsaira.

Szerinte csak akkor győzünk, ha összetartunk.

A közös ellenség a vírus. Éljen Európa!

-zárta beszédét.

Felpöröghetnek a szállítások

Von der Leyen február elején, a Die Weltnek adott exkluzív interjúban további részleteket is elárult a vakcina-szállítások várható alakulásáról.

Mint mondta, februárban további 33, márciusban pedig több mint 55 millió adag vakcinát kap majd az EU, a második negyedévben pedig 300 millió adag érkezik majd attól a három gyártótól – BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca –, amelyek oltóanyagait már engedélyezte az EMA. Emellett további 80 millió adagot szállíthat további két gyártó, az amerikai Johnson & Johnson és a német Curevac, ha ők is megkapják az EMA engedélyét.

Végeredményben több mint 2,3 milliárd oltásunk lesz majd, tehát csaknem háromszor több annál, mint amire szükségünk van. Ez pedig azt jelenti, hogy az EU-val szomszédos országoknak is tudunk segíteni

- mondta.

Arra a felvetésre, miszerint esetleg azért nem gyorsak a szállítások, mert Brüsszel relatív alacsony árat alkudott ki a gyártóknál a tagállamok nevében, azt felelte:

2,7 milliárd eurót invesztáltunk, hogy növeljük a cégek oltóanyag-fejlesztésének kapacitásait. (…) Ezeknek a pénzeknek köszönhetően a vakcina már decemberben rendelkezésre állt. A kormányok most fizetnek a szállításokért. Óriási összegekről van szó.

Egyúttal elismerte, hogy egyes (EU-n kívüli) országok néhány héttel korábban indították el az oltást a soron kívüli engedélyeknek köszönhetően.

Szerinte ugyanakkor helyes döntés volt, hogy Brüsszel megvárta, amíg az EMA meggyőződik az oltóanyagok biztonságáról, és plusz három-négy hetet várt az engedélyezéssel.

Nagy szórás az árakban

Ami az árazást illeti, a Welt információi szerint az EU, végeredményben az uniós tagállamok 1,78 és 14,7 euró közötti összeget fizetnek egy adag vakcináért. A lap Eva De Bleeker belga pénzügyi államtitkár később törölt tweetjére hivatkozva közölte is a konkrét árlistát:

Astra Zeneca: 1,78 euró, Johnson & Johnson: 6,95 euró, Sanofi-GSK: 7,56 euró, Curevac: 10 euró, Biontech/Pfizer: 12 euró, Moderna: 14,7 euró.

A jelentős árazásbeli különbségek az előállítási költségekkel is összefüggnek. Ugyanakkor a brit-svéd AstraZeneca azért adja ilyen olcsón (csaknem önköltségi áron) az oltóanyagát, mert így akar hozzájárulni a közegészségügyhöz, azaz egyfajta ajándéknak szánja azt a társadalom számára.

Összehasonlításul: az ATV értesülései szerint két darab orosz Szputnyik vakcina (ennyi kell a védettség kialakulásához) 19 dollárba kerül Magyarországnak. Tehát a vakcinánkénti ár 9,5 dollár, azaz 7,8 euró. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pontos összeget a szerződés titkosságára hivatkozva nem közölt, de ő is azt mondta, hogy az oroszok által korábban nyilvánosságra hozott ár nem éri el a 20 dollárt.          

Viták a gyártókkal                         

Von Der Leyen a szállítási problémákkal kapcsolatban a Weltnek azt mondta: a BioNTech/Pfizer és a Moderna azonnal megkezdte az elosztást, miután megkapta az engedélyt az EMA-tól,

a harmadik céggel (az AstraZenecával) viszont konfliktusba került Brüsszel, és egyelőre nem kaptak hihető magyarázatot a szállítási késlekedésre. A vele kötött szerződést – egyes részek kitakarásával – nyilvánosságra is hozta az EU.

Az Európai Bizottság elnöke szerint a brit-svéd cégtől elvárják, hogy betartsa a szerződésben foglaltakat és idővel pótolja a törölt szállításokat. Azt az ígéretet kapta tőle, hogy februárban 17, márciusban pedig 23 millió adagot szállít majd le. (Ez azonban még mindig jóval kevesebb az eredetileg ígértnél.)

Hozzátette: február és március a nagyon fontos időszak, a második negyedévben ugyanis már úgyis nagyon növekszik majd a leszállított mennyiség. Von der Leyen szerint bár a BioNTech/Pfizernek is voltak szállítási problémái, ezek „érthetőek voltak”, és sikerült rájuk megoldást találni.

Visszatérve az EP-vitára, a csaknem négy órásra nyúlt plenáris ülésen számos kritika érte Brüsszelt: egyes felszólalók

a transzparencia hiányát, a szerződések be nem tartatását, valamint a gyógyszercégek túlzott hatalmát és a vakcinabizniszből származó profitját kifogásolták.

Más képviselők ugyanakkor megvédték a Bizottságot, mondván, már az is hatalmas eredmény, hogy kevesebb mint egy évvel a válság kitörése után három engedélyezett oltóanyag áll rendelkezésre az EU-ban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG