Pozitívan nyilatkozott tegnap a német kancellár az orosz fejlesztésű koronavírus-ellenes vakcináról.
Ma jó adatokat ismertünk meg az orosz oltóanyagról
-mondta a német közszolgálati televíziónak, és lehetségesnek nevezte a Szputnyik (hivatalos nevén Szputnyik V.) európai engedélyezését.
Angela Merkel arra az aktuális tanulmányra utalt, amely szerint
az orosz vakcina hatékonysága 91,6 százalékos – azaz nagyjából akkorra, mint a Moderna vagy a BionTech-Pfizer oltóanyagáé.
A tanulmány, amely a The Lancet című szakfolyóiratban jelent meg, 20 ezer tesztalany bevonásával készült, az eredmény pedig megegyezik a korábbiakkal.
A német kancellár szerint minden oltóanyagot szívesen fogadnak az EU-ban, ugyanakkor engedélyt csak annak a gyártónak a vakcinája kap, amely benyújtja a szükséges adatokat az Európai Gyógyszerügynökséghez (EMA).
Örülhet a Kreml
Angela Merkel megjegyezte azt is, hogy már egyeztetett a kérdésben Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Korábbi hírek szerint a telefonbeszélgetésre január elején került sor, és szóba került többek között a vakcinák közös gyártása is. A két ország egészségügyi minisztériumai és szakértői folytatják a megbeszéléseket, közölte a Kreml.
Német lapok ugyanakkor emlékeztetnek arra is, hogy eközben a Navalnij-ügy miatt rég nem látott szintre nőtt a feszültség a két kormány között. (Az orosz ellenzéki vezért korábban ismeretlenek meg akarták mérgezni, tegnap pedig börtönbüntetést kapott: egy moszkvai bíróság letöltendőre változtatta még 2014-ben, egy másik ügyben kiszabott három és fél éves, felfüggesztett szabadságvesztését arra hivatkozva, hogy több alkalommal nem jelentkezett az előírt időpontban a felügyelő hatóságnál. Heiko Maas német külügyminiszter azonnal tiltakozott az ítélet ellen.)
Merkel korábban azt mondta, hogy
a jelentős politikai véleménykülönbségek ellenére is együtt lehet működni Oroszországgal humanitárius területen.
Ha az EMA jóváhagyja a Szputnyikot, akkor lehet majd beszélni közös gyártásról vagy alkalmazásról, tette hozzá.
A Financial Times egyébként a Kreml diplomáciai győzelmeként értékelte a bejelentést az orosz oltóanyag hatékonyságáról, hiszen ezzzel tudományos adatok támasztják alá Putyin korábbi állításait.
A tanulmányban közölt eredmény egyértelmű. (…) Ez azt jelenti, hogy újabb vakcina csatlakozhat a Covid-19 terjedése ellen vívott harchoz
-mondták a brit lapnak a readingi egyetem virológus-professzorai.
A Szputnyikot eddig 16 országban engedélyezték a világon, Oroszország és Magyarország mellett például Argentínában és Iránban.
Mi voltunk az elsők
Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) január 20-án bólintott rá a Szputnyikra.
Magyarország az első uniós állam, amely zöld jelzést adott ennek a vakcinának.
Az EMA ugyan még nem tette meg ezt, de az Európai Bizottság korábban elismerte, hogy az unió tagállamai „rendkívüli közegészségügyi szükségleteik kielégítésére” jogosultak olyan oltóanyagokat jóváhagyni és beszerezni, amelyek nem rendelkeznek európai tanúsítvánnyal. A vakcinát csak a saját területükön alkalmazhatják, valamint nem adhatják tovább vagy értékesíthetik más tagállamoknak.
A magyar engedélyezési folyamat novemberben kezdődött. Ennek során az OGYÉI áttekintette a dokumentációt, szakértőket vont be, megtekintette az oroszországi gyártóhelyet, és kérdéseket tett fel a gyártónak, amelyekre választ is kapott, mondta korábban Szentiványi Mátyás, az intézet főigazgatója az M1-nek.
Az oltás megkezdéséhez ugyanakkor még a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) jóváhagyása is szükséges.
Az NNK minden gyártási tételt külön ellenőriz majd, hogy minden vakcinaszállítmány minősége biztosított legyen.
Ez a laboratóriumi vizsgálat mintegy 3 hétig tart.
Szentiványi Mátyás szintén azt közölte, hogy az orosz oltóanyag 90 százalék feletti hatékonyságú.
A vakcinának, amelyet az idősebb korosztályt érintően is vizsgáltak, csak alsó korhatára van, azaz 18 év felett mindenkinek beadható.
Az OGYÉI főigazgatója szerint a Szputnyik uniós engedélyezése várhatóan pár hónap alatt lezárul. Az oroszok december végén kérték a forgalombahozatali engedélyt az EMA-tól.
Az orosz oltóanyagok fejlesztését finanszírozó Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap szerint a Szputnyikból 100 millió adagot tudna Oroszország szállítani az Európai Unióba az idei második negyedévben, ami 50 millió ember beoltására lenne elég.
Ez akkor válna lehetővé, ha az EMA jóváhagyná az oltóanyagot, valamint addigra befejeződne az orosz lakosság tömeges vakcinációjának alapszakasza.
Ötfajta vakcinánk van
Hivatalos közlések szerint
Magyarországon eddig ötféle vakcina engedélyezése történt meg – ebből kettő keleti (Szputnyik, Sinopharm), három nyugati oltóanyag (BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca) –, és összesen 19,7 millió adag oltást kötöttek le.
Ami a keleti vakcinákat illeti, Oroszországból 1 millió ember oltására elegendő Szputnyik, míg Kínából 2,5 millió emberre elég Sinopharm-oltóanyag fog érkezni. A Szputnyikból a napokban jött negyvenezer ampulla, ami húszezer ember oltására elég. A brit AstraZeneca készítményéből pedig 6,5 millió adagot rendelt a kormány.