2p
Az egészségügyi intézmények adóssága a Magyar Államkincstár honlapján megjelent friss tájékoztatás szerint 2019 végén 67,7 milliárdot tett ki, ez több mint háromszor magasabb a 2018 végi 20,8 milliárdnál. Figyelmeztető jel, hogy a 2019 végi tartozásnak immár csaknem kétharmada 60 napon túli lejáratú.
A MH Honvédkórház I. Fázisú Klinikai Farmakológiai Laboratóriumának egyik kezelőszobája (MTI Fotó: Máthé Zoltán)

Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány összege 2019. december 31-én 71,5 milliárd forint volt. Ez csaknem teljes egészében az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel (beleértve a járó- és fekvőbeteg szakellátás intézményeit, az egészségügyi ágazati háttérintézményeket, valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézményeket), azok ugyanis 67,7 milliárddal tartoznak. Míg ebből az államnak csak 200 millióval adósak, addig a szállítóiknak és a szolgáltatóknak 67,5 milliárddal, amelyből 1,6 milliárd irányul az államháztartáson belülre.

Összehasonlításképpen, az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott adósság 2018 végén még 20,8 milliárd forint volt. Ebből 100 millió állt fenn az állammal szemben, közel 20,7 milliárd a szállítókkal, szolgáltatókkal szemben, amelyből 400 millió irányult az államháztartáson belülre.

Az egészségügyi intézmények adósságának nagy aránya miatt lehet irányadó, hogy az összes – tehát nemcsak a náluk felhalmozódott –, 71,5 milliárdnyi tartozásból 30 nap alatti 17,4 milliárd, 30-60 nap közötti 11,4 milliárd, 60 napon túli lejáratú 42,7 milliárd. Ez utóbbi növekedése is figyelemre méltó: 2018 végén még csak 7,9 milliárdot tett ki, míg a 30-60 közöttiek 6,6 milliárdot, a 30 nap alattiak 17,9 milliárdot.

A legnagyobb, közel 4,44 milliárd forintos adóssággal a PéterfyKórház-Rendelőintézet és a Manninger Jenő OrszágosTraumatológiai Intézet rendelkezett, a Békés Megyei Központi Kórház tartozásai meghaladták a 3 milliárdot, míg a Dél-pesti Centrumkórház-OrszágosHematológiai és Infektológiai Intézet 2,5 milliárdot görgetett maga előtt 2019 végén a Kincstár adatai szerint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megkegyelmezett Trump az olaszok egyik kedvenc ételének
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:35
Az Egyesült Államok az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb pótvámot vet ki több olasz tésztagyártóra, miután felülvizsgálta a dömpingellenes eljárás eredményeit – közölte csütörtökön az olasz külügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság Megmenekült a szerb olajvállalat, de a Mol sem hagyja ott a tárgyalóasztalt
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 16:30
36 nap után újraindulhat Szerbia legfontosabb finomítója, miután Washington ideiglenesen feloldotta a szankciók egy részét. Az amerikai engedély azonban nem hosszútávú megoldás, csak haladék: a háttérben tulajdonosváltási tárgyalások zajlanak, amiben a Mol is érdekelt.
Makro / Külgazdaság Néhány településre igazi pénzeső zúdult 2025 utolsó napján
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 10:40
A vizes világbajnokság előkészületeiről és önkormányzatoknak szóló támogatásokról szólt 2025 utolsó Magyar Közlönye.
Makro / Külgazdaság Miért szednek darabokra hibátlan, új Airbusokat, miközben a fél világ sorban áll értük?
Litván Dániel | 2026. január 1. 07:13
Hibátlan, szinte vadonatúj repülőgépeket adnak el alkatrészenként. A háttérben egy súlyosabb gond van – és persze a kapitalizmus vastörvényei.
Makro / Külgazdaság Lépnek a franciák: nincs több telefonozás az iskolákban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 16:21
Első uniós tagállamként betilthatja a közösségimédia-platformok használatát a francia kormány a 15 év alatti gyerekeknek. A törvényjavaslat szerint azokban az iskolákban, ahol 15-18 évesek tanulnak, okostelefont sem használhatnának a gyerekek.
Makro / Külgazdaság Hiába a Trump-deal, több száz gyógyszer ára emelkedik az USA-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 15:19
Összesen 14 gyógyszergyártóval állapodott meg Donald Trump azzal a céllal, hogy megfékezze az áremelkedést, de a gyártók ennek ellenére is 350 gyógyszer árát emelik a jövő évben. Kilenc másik termék ára viszont csökken.
Makro / Külgazdaság Beindult a legnagyobb akkumulátorpark Észak-Európában
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:31
A Kvosted 200 megawattóra tárolókapacitással rendelkezik, és csak egy része a European Energy terveinek: a cég rendszerei 2027-ig összesen 1 gigawattóra kapacitást érhetnek el.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor még több orosz energiahordozó vásárlásáról beszélt
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 14:01
Fontos lenne az orosz-ukrán háborút lezárni, mert úgy több magyar terméket lehetne értékesíteni az orosz piacon – mondta Orbán Viktor december 31-ei interjújában. Hozzátette: több orosz energiahordozót is vásárolhatnánk, ha véget érne a háború.
Makro / Külgazdaság Idén sem ússzuk meg az államadósság-növekedést
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:52
Nagyon úgy tűnik, hogy a tavaly év végi 73,5 százalékos GDP-arányos államadósságot idén nem sikerül megugrani. A harmadik negyedév végén 75,2 százaléknál járt a tartozás mutatója, az év végén tehát csodára lenne szükség, hogy az államháztartás hozza a tavalyi szintet.
Makro / Külgazdaság Meglepő posztot tett ki Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:22
Január 5-re nemzetközi sajtótájékoztatót hirdetett Orbán Viktor, de úgy tűnik, még erre az évre is maradt mondanivalója. Az év utolsó napján délután 1 órakor élő interjút ad közösségi oldalán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG