2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az amerikai titkosszolgálatok szerint Kína jelenti a legnagyobb veszélyt az Egyesült Államokra nézve, a
pekingi vezetés nem csupán Tajvant támadhatja meg, hanem magát Amerikát is.

Továbbra is Kína támasztja a legerősebb katonai kihívást az Egyesült Államokkal szemben mind hagyományos katonai értelemeben, mind a kiberhadviselés terén, valamint a propaganda és a kábítószerek jelentette fenyegetés terén. A pekingi vezetés egyenetlenül ugyan, de úgy növeli az ázsiai ország katonai képességeit, hogy képes legyen lerohanni Tajvant. A Reuters szerint egyebek mellett erről beszéltek az amerikai titkosszolgálatok vezetői kongresszusi meghallgatásukon.

Kína hagyományos fegyverekkel csapást mérhet amerikai célpontokra, behatolhat az infrastruktúrába és rátámadhat a világűrben lévő eszközökre. Kína azt a célt tűzte maga elé, hogy 2030-ra megelőzi az Egyesült Államokat a mesterséges intelligencia felhasználásában. A kínai hadsereg tervei között szerepelhet, hogy egy nagy nyelvi MI-modell felhasználásával hamis hírekkel, fiktív személyiségekkel bombázza meg az amerikai internetfelhasználókat a kibertérben. A kémfőnökök szerint a pekingi kormány minden bizonnyal rendelkezik egy tervvel arra vonatkozóan, hogyan váljon világelsővé az MI területén.

A fő ellenségen túl Oroszország, Irán és Észak-Korea szerepel a legnagyobb veszélyt jelentő országok listájának élén. Az orosz–ukrán háború lehetőséget biztosít ezeknek az országoknak, hogy egy nagy háborúban szerezzenek tapasztalatokat a nyugati haditechnikával kapcsolatban. További veszélyforrás a Kínából származó szintetikus drogok bejutása Amerikába. John Ratcliffe, A CIA igazgatója azt mondta a politikusoknak, hogy Kína ezek terjedése ellen csak hézagosan lép fel. Donald Trump elnök részben azzal indokolja büntetővámjainak bevezetését, hogy egyes országok nem tesznek eleget a fentanil szintetikus drog beáramlása ellen az Egyesült Államokba. A titkosszolgálatok jelentése ugyanakkor megállapítja azt is, hogy Kína sok gonddal küszködik. A gazdasági növekedés hosszabb távon lassulni látszik, a népesség elöregszik. Rövidebb távon pedig az ingatlanpiaci válság hatásai és az két ország közötti kereskedelmi háború okoznak problémát az ázsiai országnak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az euróövezet ipari termelésében tavaly novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 15:01
Havi és éves összevetésben egyaránt a vártnál gyorsabb ütemben nőtt az euróövezet ipari termelése tavaly novemberben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Tető alatt a Mol-NIS megállapodás
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 14:03
Közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról a Mol és a tulajdonos Gazpromnyefty és a szerbiai vezetés között, aminek nyomán korábban nem látott biztonságba kerülne Közép-Európa energiaellátása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Csökkent a 12 hónapos kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 13:20
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a németeket sújtó átok
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 12:35
A német gazdaság három év után először bővült 2025-ben, mivel a fogyasztók és a kormányzati kiadások növekedése elkezdte táplálni az eddig lassú fellendülést.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Nem lepődnék meg, ha a kormány a választások előtt odaadná a teljes 14. havi nyugdíjat
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. január 15. 10:10
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a január 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 90. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Megint megszólalt Trump Venezueláról
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 08:41
Donald Trump szerint Venezuelának célszerű lenne az OPEC tagjának maradnia, ugyanakkor elmondása szerint nem világos számára, hogy ez az Egyesült Államok érdekeit szolgálja-e. A kérdésről Washington eddig nem egyeztetett Caracassal.
Makro / Külgazdaság Kiütős számok jöttek a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2026. január 15. 08:31
Az ipari termelés volumene 2025 novemberében 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index hasonló adatot mutat. Visszaesés következett be a feldolgozóipari alágak döntő többségében. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2,0 százalékkal kisebb volt a 2025. októberinél.
Makro / Külgazdaság Az OECD-n kívüli országok húzhatják az olajkereslet növekedését
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 18:14
Idén napi 1,4 millió hordóval, jövőre további 1,3 millió hordóval emelkedhet a globális olajkereslet az OPEC előrejelzése szerint. A szervezet a világgazdaság növekedési ütemével kapcsolatban is előrejelzéseket adott az idei és a jövő évre.
Makro / Külgazdaság Elkezdődött az új birodalomépítés korszaka, Venezuela csak az első lépés
Imre Lőrinc | 2026. január 14. 16:07
Az olajról, Kínáról, és az új birodalomépítési törekvésekről szólt az Egyesült Államok venezuelai beavatkozása – erről beszélt a Bécsben már 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon az UniCredit Befektetési Intézetének igazgatója. Edoardo Campanella a lapunknak adott interjúban a dél-amerikai ország mellett kitért Grönland helyzetére is. Illetve azt is megtudtuk, hogy hol zárhat idén a magyar növekedés régiós összevetésben.
Makro / Külgazdaság Élő beszélgetés László Csabával – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 15:16
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG